Olemme lähdössä isommalla porukalla Kreetalle muutaman kuukauden kuluttua. Haluaisimme vuokrata ison asunnon, 3-4 mh keittiö ja uima-allas olisi tietysti kiva olla tai ainakin rannan lähettyvillä. Osaisitko neuvoa mistä löytyisi, tai oletko ollut itse vastaavassa, että voisit suositella. Kiitos vastauksesta
Asunto Kreetalta
8
3927
Vastaukset
- Itsekin etsinyt
http://chania-rentals.com/index.php
http://www.kreikanlomat.fi/?s=omahuvila
http://www.vrbo.com/vacation-rentals/europe/greece
http://www.only-apartments.com/apartments-crete.html
http://www.homeaway.fi
http://www.ownersdirect.co.uk/crete.htm
http://www.holiday-rentals-worldwide.net/nc/en/65/Greece/Crete/
http://www.homelidays.co.uk/EN-Holidays-Rental/110_Search/SearchList.asp?ADR_PAYS=GR&ADR_LOCALISATION=GR CRETE- kreetalta
Olen käyttänyt https://www.booking.com/apartments/index.html?aid=1228153
varauspalveluita viimeisen viiden vuoden aikana noin kymmenen kertaa ilman ongelmia.
- SoudaBay
Muutama vuosi sitten löydettiin Kreetan Agia Marinasta iso huvila (10 henkilölle) tuon Homeaway.fi kautta. Oltiin tyytyväisiä ja tuli edulliseksi kun oltiin isolla porukalla.
Pari vuotta sitten oltiin Plataniaksessa ihanassa rivarihuoneistossa. Muistaakseni www.pelagosholidays.gr. Se on perheyritys, ja suomalainen Marianne (?) emännöi. Todella rauhallinen paikka, kuitenkin ihan Plataniaksen tuntumassa, parin minuutin kävely päätielle. - KreetaJepjep
Ainakaan ei kannata mennä suomalaisten omistamaan "talo kreetalla" -asuntoon Lakin kylässä. Ränsistynyt, sottainen, skorpionit tuttu näky, uima-allas on betonista valettu möhkäle, ei auringonottotiloja, vieressä useita rakennustyömaita. Talo on toisissa taloissa kiinni, ei näkymiä esim. Vuorille. Vain ainoastaan ankealle sisäpihalle.
Ja tosiaan sirkkeli ja betonipöly tulevat taatusti tutuiksi!
Ei sovellu lapsiperheille! Jos sinne haluaa, niin kannattaa pyrkiä vuokraamaan koko talo tai ainakin kolmio. Ne ns. yksiöt ovat ihan vitsi.
Talolla ei ole kasvimaata kuten sivuillaan väittävät, ei puutarhaa, pihaa, ei mitään. Isompaa autoa ei saa edes parkkiin, koska parkkipaikkaa ei ole, vaan auto on jätettävä yleisen tien varteen.
Kattoterassilla on mm. nauloja, laudankappaleita, ties mitä romua, koska omistajat remontoivat taloa. Myös viereiseen talojen remonttijätteet kulkeutuvat talolle.
EN SUOSITTELE! www.talokreetalla.fi on se osoite, josta voi nähdä kohteen.- lämpöä piisaa
Olin isommalla porukalla tässä paikassa juuri heinäkuussa 2012 ja ei kyllä sirkkelin ääntä, romua tai minkäänlaista remontointia ollut havaittavissa. Aivan hiirenhiljaista päättyvän tien varrella. Paikka oli kyllä muuten kohtuu karu mutta hauskaa oli hyvässä seurassa ja menen kyllä uudestaankin kunhan saan vaan kaveriporukan taas kerättyä. Ei silti varmaan kaikkien mieleen paikka ole, lämpöä oli muuten Kreetalla välillä yli 40C :) En minäkään ehkä lapsiperheille suosittelisi, perus hotellilomalla pääsee itse helpommalla...
- Apokoronas
Tältäkin sivulta löytyy yksi huvila. Sivuilla hyvä esittely asunnosta. Luotettava suomalainen vuokraaja/välittäjä.
http://www.ansasoy.com/index.php?id=40- &&&
En kyl Ansakseen luottais.
- Kekölsih
Sandy beach villas Agia Marinassa. Kolme kerrosta, katolla oma pieni uima-allas, rantaan 50 metriä. Viime syksynä oltiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1814193"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?892740Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am1322229Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p782196- 192021
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark52019Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.281970Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m201793Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251793- 831777