Olen mieheni kanssa eronnut reilu vuosi sitten. Meillä yhteinen lapsi. Lapsen isä tulee omasta tahdosta katsomaan lastaan meille. Nyt ehdottanut että haluaa ottaa lapsen lomalla pariksi yöksi itselleen kun ei ole kertakaan sitä kokenut. Annannkin mielelläni ja tuen isän ja lapsen tapaamista. Lapsemme kummi joka on miehen sisko, ei kertaakan koko viime vuonna pitänyt kummilapseensa yhteyttä. Kertaakaan ei soitellut eikä viestitellyt mitään kummilapsestaan. Silloin kun erottiin miehen kanssa tuli sanottua puolin ja toisin suutuspäissään asioita, ja taisin mainita myös sen että en halua olla kehenkään hänen puoleltaan yhteydessä. Nyt ennen joulua tämä kummi soitteli lapsen isälle ja kyseli kummilapsestaan mitä hän tarvii. Isä ei itsekkään tiedä mitä lapsensa tarvii kun harvoin näkee. Itse ynnäsin asiat näin kun kerta ei olla yhdessä ja lapsen isä sanoi jossain sivulausessa kummille että minä en halua olla tämän kummin kanssa missään tekemisissä niin eivät ole minuun olleet yhteydessä. Mitä mieltä olette asiasta?
Asiat ovat
1
135
Vastaukset
- kummi kanssa
Tuota...jos olet itse sanonut ettet halua olla kenenkään miehen sukulaisen kanssa missään tekemisissä, niin mitä muuta voi odottaa? ex-miehen sisko varmaankin hoitaisi kummiuttaan mieluiten silloin kun lapsi on hänen veljellään. Miksi lapsi muuten on niin vähän isänsä luona? Selvästihän kummia kuitenkin lapsi kiinnostaisi kun lapsesta on veljeltään kysellyt.
Sorry nyt vaan, mutta ei kummiakaan voi pompotella mielensä mukaan. Nyt saat olla tekemisissä, nyt et saa, nyt taas saat jne. En minäkään kummina sellaisiin vanhempiin yhteyttä pitäisi ja sellainen kummisuhde saisi jäädä. Mitäpä jos itse ottaisit tähän kummiin yhteyttä ja hyvässä hengessä keskustelisit, että tilanne on nyt rauhoittunut ja jos vaan kummi vielä haluaa olla tekemisissä niin sinusta se olisi oikein mukavaa. Jos siis toivot että kummi pitäisi yhteyttä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422482Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423012084- 231872
- 241615
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘241475- 441366
- 1001339
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta381315En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391295- 361076