Olen onnistunut siirtämään Windows Media-playerilla musiikkikirjastosta musiikkitiedoston (koko cd-levy) tyhjälle cd-rw-levylle.
Ilmeisesti kyse on ns. "tiedoston polttamisesta tyhjälle cd-levylle?!"
Kannettava tietokoneeni toistaa tuon cd-tallennuksen hyvin, mutta kun koetin soittaa ko. levyä stereoissani, niin cd-soitin ei suostu toistamaan levyä!
Stereot ovat CD-R ja CD-RW (read and write) compatible, lukee laitteen etupanelissa, malli Philips MC147/12 (cd-soitin, radio, kasettinauhuri, AUX-liitäntä ulkoiselle äänilähteelle, esim. MP3-soitin ja kello).
Onnistuin em. siirrossa, koska noudatin yksityiskohtaisesti Windows Vistan ohjetta. Eli siis tietokoneen käyttöjärjestelmä on Windows Vista.
Kannettavassa on niin heikot kaiuttimet, että laadukas musiikin kuuntelu edellyttäisi lisäkauiuttimien kytkemistä tietokoneeseen.
Miksi tallentamani cd-levy ei toistu stereoissani? Edellyttääkö toiston onnistuminen stereoissa sitä, että tallentamani cd-levy on jotenkin VIIMEISTELTÄVÄ samoin kuin on dvd-levyjen kanssa toimittava?
Vistan ohjeessa ei löytynyt mitään tietoa mahdollisesta em. VIIMEISTELYSTÄ?!
Windowsin Media-player Musiikkikirjastoon olin saanut tallennettua tuon alkuperäisen cd-levyn, koska olin sen aikoinaan siirtänyt Sony Ericsson 3G-kännykkäni (Zylo W20i) MP3-soittimeen Media Manager-ohjelman avulla.
Tähän asti olen käyttänyt musiikin tallennuksessa em. MP3-soitinta ja C-kasetteja, mutta haluaisin luoda onnistuneesti myös omia cd-tallennuksia em. tavalla!
Windows Media-player: musiikkikirjastosta cd:lle
8
169
Vastaukset
- fdfghjkl
Ei se "laadukas musiikin kuuntelu" edellytä kuin hyvien kuulokkeiden ostamista. Jos haluaa kaiuttimilla yhtä hyvää ääntä, niin joutuu maksamaan todella paljon. Noin satasella saa jo huippukuulokkeet.
- hoksaaja.
stereoista saa kuitenkin helposti 'isomman' äänen ja paremman stereovaikutelman kannettavaan verrattuna......... suuri parannus, joka ei maksa mitään.
- Sennheiser pro
hoksaaja. kirjoitti:
stereoista saa kuitenkin helposti 'isomman' äänen ja paremman stereovaikutelman kannettavaan verrattuna......... suuri parannus, joka ei maksa mitään.
Joo. En ole samaa mieltä.
- huomaaja.
Sennheiser pro kirjoitti:
Joo. En ole samaa mieltä.
juu. Olet selvästi eri mieltä.
- miettijä.
ei kai musa ole MP3 pakattu. Se ei välttämättä toimi CD-soittimessa
- sdpjakom.
Älä käytä CD-RW levyjä, vaan CD-R levyjä. Älä käytä WinMediaPlayeria levyn tekemiseen, vaan hommaa poltto-ohjelma, Vaikka ilmaisversio Nero, se osaa tehä musalevyjä.
- keekuta
Hommaa Linux. Windows-ohjelmat tekevät hommansa vähän vasemmalla kädellä ja jättävät muutenkin toimensa aina vähän kesken.
- Kiitos kaikille vast
keekuta kirjoitti:
Hommaa Linux. Windows-ohjelmat tekevät hommansa vähän vasemmalla kädellä ja jättävät muutenkin toimensa aina vähän kesken.
Löysin Nero-nimisen ohjelman, jonka latasin ja tallennus cd-rw:lle onnistuu ja myös toisto stereoista!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2942533- 187899
- 53723
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti119642- 49542
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52484Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?12481- 48467
- 54432
Auto katolleen Huhtalantiellä
Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit11430