se on pienitulosten päämäärä ,mutta maataloustuet poistoon,
pienituloset halukkaita maksaan tupla sossutuet
pienitulonen,,,
362
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Minä olen luullut, että pienituloiset saavat sossusta, eikä maksa sinne. En tosin ole ollut katsomassa, kumpaa he luukulla tekevät.
maajussejahan ne on ,maataloustoimiston oveen voi laittaa kyltin"maajussien sosiaalitoimisto"
Suomen sosiaalimenot olivat 55,0 miljardia euroa vuonna 2010, josta valtion ja kuntien yhteinen rahoitusosuus on noin 40%, eli noin 24 miljardia.
Jos kokonaiskuluja haluttaisiin lisätä kaksinkertaiseksi ja valtio ja kunnat maksaisivat tuon 55 miljardia, teke se veronmaksajaa kohden 13000€ jos veroja maksavia olisi vaikka 4 miljonaa. Jos summa jaettaisiin kaikille tasan koska vähätuloisilla on päämäärä maksaa myös nuo kulut, taitaisi kaikki heidän ansionsa menne sosiaalikulujen maksamiseen.