selain, mainossuodatus ?

vilkkumainokset_POIS

toivottavasti knoppixiin saa asennettua mainossuodattimen apt-get -komennolla !

selaimena siis toistaiseksi iceweasel, Opera kun ei toimi vanhanaikaisella näytönohjaimella (saadakseni LCD:n natiiviresoluution 1280x1024 käyttöön, oli pakko asettaa värisyvyys: 16 -bittiset värit), ja Opera alkoi kaatua heti käynnistetäessä, kun värisyvyys = 16 -bit värit. Modernimpi ASUS -näytönohjain hajosi, syynä pullistuneet elektrolyyttikondensaattorit, eikä taida takuustakaan olla hyötyä, kun ikää näytönohjaimella hieman yli 4 vuotta (ostettu: joulukuu 2007).

esim tällä sivulla:

http://www.scribd.com/doc/36922311/6-1-AVR-rauta-ADC-ohjelmointia

on "vilkkuvälkky" -mainoksia. Nämä ovat erityisen häiritseviä.

firefoxiin kai on joku "adblocker" -lisäosa, mutta:

1) toimiiko myös IceWeaselissa (tämähän on joku debianisoitu IceWeasel -klooni)

2) voiko estää vain vilkkuvat mainokset, vai onko pakko poistaa *kaikki* mainokset ?

asennus ?

ja toivottavasti adBlocker ei kärsi samasta ongelmasta kuin Opera, eli kieltäytyy toimimasta, jos koneessa 16 -bit värisyvyys.

En ole koskaan framebuffer -moodia kokeillut, mutta saako tuolla siis homman niin, että näytönohjaimella on fyysisesti 16-bit värit, mutta ohjelmistot luulevat 24/32 -bit värien olevan käytössä ?

tuo 24/32 siis tarkoittaa että 1 pikseli = 24 bittiä väri-informaatiota 8 käyttämätöntä bittiä. Aitoja 24/24 -bit värejä linux ei ilmeisesti tue ?
(24/24 -bit värit kuluttaisi vähemmän muistia kuin 24/32, mutta olisi huomattavasti hitaampi)

1

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      89
      5005
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      51
      3982
    3. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      51
      2621
    4. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      344
      2061
    5. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      23
      1913
    6. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      140
      1799
    7. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1775
    8. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      27
      1697
    9. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      13
      1541
    10. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1404
    Aihe