toivottavasti knoppixiin saa asennettua mainossuodattimen apt-get -komennolla !
selaimena siis toistaiseksi iceweasel, Opera kun ei toimi vanhanaikaisella näytönohjaimella (saadakseni LCD:n natiiviresoluution 1280x1024 käyttöön, oli pakko asettaa värisyvyys: 16 -bittiset värit), ja Opera alkoi kaatua heti käynnistetäessä, kun värisyvyys = 16 -bit värit. Modernimpi ASUS -näytönohjain hajosi, syynä pullistuneet elektrolyyttikondensaattorit, eikä taida takuustakaan olla hyötyä, kun ikää näytönohjaimella hieman yli 4 vuotta (ostettu: joulukuu 2007).
esim tällä sivulla:
http://www.scribd.com/doc/36922311/6-1-AVR-rauta-ADC-ohjelmointia
on "vilkkuvälkky" -mainoksia. Nämä ovat erityisen häiritseviä.
firefoxiin kai on joku "adblocker" -lisäosa, mutta:
1) toimiiko myös IceWeaselissa (tämähän on joku debianisoitu IceWeasel -klooni)
2) voiko estää vain vilkkuvat mainokset, vai onko pakko poistaa *kaikki* mainokset ?
asennus ?
ja toivottavasti adBlocker ei kärsi samasta ongelmasta kuin Opera, eli kieltäytyy toimimasta, jos koneessa 16 -bit värisyvyys.
En ole koskaan framebuffer -moodia kokeillut, mutta saako tuolla siis homman niin, että näytönohjaimella on fyysisesti 16-bit värit, mutta ohjelmistot luulevat 24/32 -bit värien olevan käytössä ?
tuo 24/32 siis tarkoittaa että 1 pikseli = 24 bittiä väri-informaatiota 8 käyttämätöntä bittiä. Aitoja 24/24 -bit värejä linux ei ilmeisesti tue ?
(24/24 -bit värit kuluttaisi vähemmän muistia kuin 24/32, mutta olisi huomattavasti hitaampi)
selain, mainossuodatus ?
1
117
Vastaukset
- debz
Olisit googlettanut Iceweaselin, niin tietäisit jo että se on ihan sama Firefox ( debian-kohtaiset viilaukset), mutta usalainen tavaramerkkiongelma vain syynä nimeämiseen.
Haet siihen Adblock plus ja filtteritilaukset, ei se sen kummempaa ole. Mikäli haluat itse lisätä jotain tiettyjä estoja, niin ota myös element hiding helper.
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/adblock-plus/
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/elemhidehelper/
Filtterilistat:
http://adblockplus.org/en/subscriptions
Suosittelen ottamaan Easylist, Easyprivacy, Wiltteri sekä Antisocial.
Värisyvyydellä tuskin on mitään merkitystä tässä asiassa, varsinkaan lisäosille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 742872
- 642743
- 681812
- 241647
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä171629- 201580
- 181464
- 481287
- 381263
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91239