eli mitkä kaikki voi vaikuttaa siihen ettei hcg erity taarpeeksi virtsaan vaikka olisi raskaana? olisiko sama juttu ollut myös edellisissä raskauksissa?
Hcg
XoX
62676
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Moi!
Siis tarkoitatko nyt aivan alkuraskauden tilaa...?
Jos testin tekee liian aikaisin,ihan mahdollista, varsinkin jos kierto on sekasin,niin testi voi olla negatiivinen.
Tosin sitten ikävämpi juttu, esim, raskaushäiriössä,kuten kohdunulkoisessa raskaudessa SAATAA virtsasta otettu kotitesti näyttää negatiivista,koska tässä raskaushäiriössä Hcg:ta ei erity normaalisti,vaan poikkeavan hitaasti.
Mutta useinmiten kohdunulkoinen raskaus, antaa myös positiivisen tuloksen,ei ehkä heti kun kuukautiset jää pois.
Mutta ei siis välttämättä!
Jos ne menkat ei vaan tule,vaikka pitäisi,ja jos on jotain oireiluja,jotka viittavat raskauteen, mutta kotitesti ei plussaa näytä,niin suosittelen että lääkärin puoleen on syytä kääntyä ja pyytää veritestiin,se on ainakin varma.
Osoittaa raskauden hyvin varhaisessa vaiheessa.
Mutta varsinaisesti en osaa kyllä itse kysymykseen vastata.
Tiedän yhden äidin jolla viimeisemässä raskaudessa kotitesti ei osoittanut raskautta,vasta kun äidin toiset kuukautiset jäivät tulematta,testi antoi positiivisen tuloksen,siis tämä perusvirtsatesti.
En siis tiedä mistä tilanne johtui, kyseinen äiti kuitenkin teki useamman testin silloin kun ekojen menkkojen ois pitänyt alkaa,joten kyse ei ainakaan ollut viallisesta testistä,tai siitä että testi ois tehty turhan aikasin.
Ilmeisesti asiaa ei sen koommin tutkittu,kun kuitenkin raskaus oli normaali ja kaikki meni loppuun asti hyvin.
Ei varmaan ollut apua tästä.
Mutta toivottavasti joku tietäs,niin saisit vastauksen=)
siis en tarkoita tietenkään ihan alku aikaa,esim 2vkoa jos on menkat myöhässä niin varmaan pitäis jo näkyä yleensä. ihmettelen vaan miksei joillain näy vaikka oireet ois sopivat ja ON raskaana.ja mietin myös voiko se tapahtua samalla naisella jolla entisissä plusssa tulee normi ajan sisään
Noissa tapauksissa se hedelmöittyminen on tapahtunut myöhemmin kuin kuvitellaan. Normaalissa raskaudessa hcg kyllä nousee melko nopeasti, ei siinä niin suuria yksilöllisiä eroja ole.
ainakin täältä netistä oon lukenu tarinoita että joillain ei tosiaanvaan erity tarpeeksi virtsaan mutta veressä kyllä. huimilla viikoilla vasta saatu sitten selvyys.. ota nyt niistäkin selvää mitkä täällä totta on mitä kirjotetaan....
eikö kellään oo tarkempaa tietoa?
http://www.faceplantstatus.com/faceplant-77 heheh :D