Niin se on. Ei mitään ammattitaitoa eikä ymmärrystä, joten tunne siitä että olen ollut ymmärrystä vailla on ollut oikea...
Halusin vaihtaa hänet mutta ei onnistunut, vaikkeivät rahkeet riitä eivätkä kemiat kohtaa. Miksi saan aina apinanaivoisia ammattiauttajia, itsekkäitä egoisteja? Sitä kun yrittää hieman kasvaa ihmisenä ja saada olla vihdoinkin sellainen kuin on ja hankkia hiukan elämää itselleen, saa vain ahdistuksen kun "se tai tuo nyt ei ole mahdollista"... Vittuako mun tehtävä on elää jonkun toisen mielen mukaan? En liene koira mutta jos olisin jäänyt "terapoitavaksi" olisi minusta tullut piakkoin vihannes.
Mielisairaustoimistot, haistakaa pitkä paska! (ja syökää se myös)
Halusin vaihtaa hänet mutta ei onnistunut, vaikkeivät rahkeet riitä eivätkä kemiat kohtaa. Miksi saan aina apinanaivoisia ammattiauttajia, itsekkäitä egoisteja? Sitä kun yrittää hieman kasvaa ihmisenä ja saada olla vihdoinkin sellainen kuin on ja hankkia hiukan elämää itselleen, saa vain ahdistuksen kun "se tai tuo nyt ei ole mahdollista"... Vittuako mun tehtävä on elää jonkun toisen mielen mukaan? En liene koira mutta jos olisin jäänyt "terapoitavaksi" olisi minusta tullut piakkoin vihannes.
Mielisairaustoimistot, haistakaa pitkä paska! (ja syökää se myös)
Vastaukset 5
Vanhimmat
HUH-HUH,,EI VOI KUN TOISTAA SAMAA:
VIESTI:He vievät siskoni > VAROITUS PSYKOLOGEISTA
Kirjoittanut: huh-huh
HEI,
tollasia ne psykologit juuri on.ne ei tajua ,ja sitten ne kuvittelee et kaikki on niinkuin niitten psykologin oppikirjassa lukee.Ja ne tarttee potilaita,kun muuten kai kaikki meniskin hyvin ,ilman niitten sekaantumista ihmisten asioihin.
pelottaa sun puolesta, kunpa vain et menisi sille psykologille uudestaan. SE VOI OLLA NIIDEN TAKTIIKKAA,JOLLA SAADAAN IHMINEN NIIDEN OTEESEEN,JA VOI OLLA SITTEN MENOA.SIIHEN MYLLYYN KUN KERRAN ON JOUTUNUT,VOI OLLA VAPAUS LOPULLISESTI POISSA.
PS.TOI ON MUN VIESTI TOHON AIHEESEEN(eli toi on tietysti eniten suosittelemani vaihtoehto:):
TUTUSTU L.RON HUBBARDiin, 25.6.2004 klo 17.41
PSYKIATRIT VOUHKAA MASENNUKSESTA.KAIKILLA ON JOSKUS HUONOJA JUTTUJA,MUTTA SE EI OLE SAIRAUTTA TAI HEIKKOUTTA,JOHON TARTTIS JONKUN HUUMEPILLERIN OTTAA,JOSTA TULEE VAIN RIIPPUVAISEKSI,JA PSYKIATRI SAA LISSEE RAHHOO!!!
(HUOM! OLETKOS KOSKAAN HUOMANNUT TV- TAI RADIO-OHJELMISSA ,TAI LEHTIJUTUISSA,NIIN AINA PSYKIATRI ON VAATIMASSA LISSEE RAHHOO!!("kun muuten ei voida auttaa...")SE SE MAKSAA YHTEISKUNNALLE!!!)
SATTUIPA INTERNETTI-LINKKI ASIASTA MUKAAN ,KANNATTAA TUTUSTUA:
http://www.cchr.org/
L.RON HUBBARDILLA ON HELPPOJA JA TOIMIVIA TIETOJA,JOTKA TOIMII OIKEASTAAN MONESTI IHMEEN LAILLA,JA AUTTAA MASENNUKSEENKIN.ILMAN PILLERI TAI ELEKTROSHOKKITOUHUJA(Psykiatrithan meinaa nykyaikanakin shokittaa jos on masennusta!!!)
Hubbardin kirjoja on kirjastoissa,ja takasivuilla on osoitteita lukuisista toimipaikoista,joihin voi vapaasti astua tutustumaan.
Hubbardin perustamaa Skientologia-oppia tyrkytettiin Suomessa erityisesti 10 vuotta sitten. Homma todettiin huijaukseksi, hyväuskoisilta uhreilta kiskottiin kymmeniätuhansia markkoja hyödyttömistä testeistä ja hoitolaitteista. Katso:
http://www.uskontojenuhrientuki.fi/sciento.html
... että pitää käydä mielenterveyshoitajan puheilla. EI SE OLE TERAPIAA. HEILLÄ EI OLE LAILLISTA OIKEUTTA ANTAA PSYKOTERAPIAA.
Oletko pyytänyt päästä oikean psykoterapeutin puheille? Ne eivät tyrkytä vastauksia elämääsi, vaan yrittävät saada Sinut oivaltamaan mistä ongelmat ovat syntyneet, kuinka käsitellä ahdistusta jne. sekä miten selvitä eteenpäin.
Psykoterapeuttien ammattia arvostan!!!
Ollapa varaa psykoterapeuttiin.. Kuulostaa loistavalta. Olen kärsinyt masennuksesta kymmenisen vuotta ja kun lopulta uskaltauduin yliopiston terveydenhoidon psykiatrille, se oli karvas pettymys.
En aio koskaan hankkia lapsia ja vaikka aikoisin, mielestäni tällaisen korvien välin kanssa se olisi täysin vastuutonta. Kuka huolehtisi lapsesta, kun en jonain päivänä pääsisikään ylös sängystä? Silti psykiatri muisti joka kerralla kysyä typerä hymy huulillaan, ollaankos me jälkikasvua hankkimassa piankin! Uskon kyllä, että tuollainen muutos voi joillakuilla tuoda ryhtiä elämään, mutta asiantuntijan tehtävä on ymmärtää, milloin sellaisesta elämänhaluttomudesta ei ole kyse.
Lääkäri myös kovasti tyrkytti minulle uusia harrastuksia, vaikka välillä juuri ja juuri saan itseni itkemättä töihin. Samoin hän kyseli, eikö asiakaspalvelutyöstä ole apua yksinäisyyteeni, kun saan ihmiskontakteja..!
Ja minä kun niin toivoin pääseväni keskustelemaan viallisista ajatusmalleistani asiantuntijan kanssa ja myös purkamaan lapsena kasaamaani pahaa oloa.
Juuri näin. Vuosia siellä "laukottuani", oivalsin että ITSE pitää työ tehdä. Alkaa ottaa vastuu tekemistään, kehittää ITSEENSÄ... Kirjastossa on hyviä kirjoja, masennukseen, ym. apatiaan. Terapeutti ei puhunut, kuunteli ja tarkkaili kelloaan,ilmoitti uuden ajan ja näkemiin. ITSE on paras terapeutti itsellensä, kun uskaltaa tutustua oireeseen:MINÄ. Oli kiva kun sain ilmoittaa terapeutille etten enää tarvi palveluitasi. Tunne oli molemminpuolinen.Kokeilkaa.