MLKP Nopsa Tuplalaajakaista

Mikä se on?

Meillä oli ennen vaivainen 1 M laajakaista Saunalahdelta. Halusimme vaihtaa sen nopeampaan joten valitsin Nopsa Tuplalaajakaistan. Meillä on kotiboksi, joten käytämme internettiä vain kotona.

Uuden liittymän mukana tuli kuitenkin nettitikku ja SIM-kortti. Mitä ihmettä minä niillä teen?

En ole mikään tekniikan ihmelapsi ja meille riittää että kotona on toimiva nettiyhteys. Stressimittari alkaa paukata punaista kun aletaan työntää mobiililaajakaistaa ym. härpäkettä paketin mukaan, eikä niistä voi tietää mitä ne tekee ja paljonko ne maksaa.

Eli siis, miten tuota nettitikkua käytetään? SIM-kortti ilmeisesti käy myös kännykkään, mutta minulla on jo hyvä liittymä enkä halua vaihtaa sitä. Entä jos laitan sen kännykkääni, alkaako lisälasku juosta? En tarvitse soittaa tai tekstata sillä, voinko siis jäädyttää nämä toiminnot ja käyttää vain internettiä kännykässä ilman lisälaskua?

En halua yhtään hämärää lisälaskua jota pitää alkaa selvittelemään. Tämä liittymä on kiinteät 28,90, se saa riittää. Voiko tietokoneen ottaa siis minne tahansa, kirjastoon tai kaupungille, ja nettitikku toimii yhteytenä samaan kk-hintaan?

Kertoisitteko tietämättömälle...

5

1815

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mauno784747

      Tietokoneen, nettiliittymien yms ostaminen ja käyttäminen pitäisi olla LUVANVARAISTA ja vaatia kurssin.
      Vähän niinkuin ajokortti. Tai metsästyskortti.

      • Vai ajokortti?

        Kiitos vastauksesta. Tämähän se valaisikin asiaa paljon.


    • käytä mobiilia myös.

      No jos et nettitikkua halunnut, miksi otit tuon tupla jutun, johan nimikin sanoo että liittymiä tulee 2 kpl, piuha ja mobiili. Mauno on oikeassa, pitäisi olla nettikouluja ja kursseja, vaikka ei ole varmaa että niistä olisi aloittajan kaltaisille mitään hyötyä. Ilman mobiilia kuukausi laskusi olisi ollut 23,90€.

    • LauraXX

      niinpä siis alkaen tuon 23,90 e/kk, siis vain yhden megan nopeudella

      jos on vastaava nopeus kun Tupla laajakaistalla niin saa maksaa 9 euroa enemmän.

      Saunalahti ADSL -hinnasto
      Tampere
      Nopeus* Hinta €/kk
      1/1 Mbit/s 23.90
      4/1 Mbit/s 29.90
      Full Rate 10/1 Mbit/s 37.90

      TuplaLaajakaista -paketissa avattu ADSL-laajakaistaliittymä
      Paketti sisältää Saunalahti ADSL-liittymän 10M/1M (28,90 e/kk)

    • asw121

      Jaa, no mä en asukkaa Tampereella, meillä maksaa 10/1 fullrate 23,90

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      121
      6020
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2110
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1942
    4. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      66
      1114
    5. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1113
    6. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      997
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      987
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      902
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      887
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      755
    Aihe