Tampereen yliopisto Kauppatieteet

Osaisiko joku kertoa tarkemmin Tampereen yliopiston vakuutustieteen ja laskentatoimen pääaineista?
Onko laskentatoimessa yritysrahoitus erillinen pääaine? Kuinka matemaattista vakuutustieteen opiskelu on? Voiko jompaa kumpaa pitää tasokkaampana pääaineena kyseisen yliopiston mittapuulla? Kaikki lisätieto tervetullutta : )
51032
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Oletko jo siellä opiskelijana vai oletko vasta pyrkimässä? Uusia opiskelijoita ei enää valita pääaineisiin, vaan uusiin tutkinto-ohjelmiin.

Äänestä

Tosiaan ensi syksynä otetaan käyttöön tutkintouudistus, joka laittaa pakan aivan täysin sekaisin. Pääaineet lakkaavat olemasta kandivaiheessa ja ties mitä, hlökunta ei ole itsekään aivan täysin varma vielä

Äänestä

joku voisi vastata kysymykseenkin

Äänestä
  • Etsippä käsiisi tampereen yli opiston opinto opas. Sieltä löydät suuren osan tarvitse mastasi infor maatiosta. Löytyy intter webistä guuglettamalla.

    Äänestä

Enää ei oteta opiskelijoita siis pääaineeseen suoraan, vaan ensin tehdään kandi ja suuntaudutaan vasta maisterivaiheessa. Maisterin voi siis suorittaa kysymissäsi aineissa. Tässä koko lista:

Maisterintutkinnon opintosuunnat

Tutkinto-ohjelman maisteriopinnot on mahdollista suorittaa seitsemässä eri opintosuunnassa:

Kansainvälisen vakuutustoiminta ja riskienhallinta
Markkinointi
Taloustiede
Vastuullinen liiketoiminta
Yrityksen johtaminen
Yrityksen laskentatoimi
Yritysjuridiikka ja vero-oikeus

Laskis on suosittu pääaine ja ainakin joitakin vuosia sitten ko. pääaineeseen pääsemiseksi vaadittiin kovimmat pisteet TaY:ssa. Myös työelämässä laskentaekonomi on kovaa valuuttaa. Rahoitukseen ei ole ainakaan ennen voinut suuntautua TaY:ssa, mutta ehkä tilanne paranee tutkintouudistusten myötä. Vakuutustieteen matemaattisuudesta en tiedä, mutta laskiksessa pärjäilee aika hyvin nelilaskimella :) Eli ei siinä mielessä liian vaikeaa, vaikka ei olisikaan ollut huippu lukion matematiikassa. Pitkän matematiikan osaamisesta on tietenkin hieman hyötyä, mutta ei lainkaan välttämätöntä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


manni kirjoitti:

Osaisiko joku kertoa tarkemmin Tampereen yliopiston vakuutustieteen ja laskentatoimen pääaineista?
Onko laskentatoimessa yritysrahoitus erillinen pääaine? Kuinka matemaattista vakuutustieteen opiskelu on? Voiko jompaa kumpaa pitää tasokkaampana pääaineena kyseisen yliopiston mittapuulla? Kaikki lisätieto tervetullutta : )

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu