vauva 3kk kakka ei tule, konsteja?

helppiä.

elikkäs tiedän ettei tarvii joka pv toimia, mutta ongelmia aiheuttaa tuo toimimattomuus! kaikki konstit, kylvyt, jumpat, jalkapohja hieronta, vyohyke, kauratyyny, luumu, vesi, levolac, kuumemittari yms. kokeiltu. ei apua. välit parhaimmillaan 5pv kakkaamatta ja jo kolmannen pvn aikana alkaa tulla itkuinen, junnaava ja unilta heräilevä vauveli. maitona nutrilon standart 1 korvike, sen lisäksi saa d-vitamiinina bioteekin d-tipat, jota annetaan yksi tippa, ei muuta. huh huh, koville ottaa, nytkin ihan kalpea naamastaan kun tuloksetta ährää. lääkäri määräsi ton levolakin ja uudelleen kysyin neuvoa kun ei auta täydellä annoksella niin sanoi ettei siitä ole haittaa vaikka reippaasti antaa, korkeintaan ripulin saa, mutta kun on saanu jo tupla annosta niin minusta tuo kertoo että ei vaan meillä pelitä,, joskus menee hermo noitten lekureitten kanssa kun tuntuu että ne ei ymmärrä miten inhottava vaiva tuo on. ja sanottakoon että ennen joi nutrilon omneo maitoa, kakka oli tosi tummaa ja tahmeeta, nyt maiton vaihdon jälkeen kakka muuttu normiks kellertäväks ryynikakakas, mutta ei siltikään meinaa tulla ja nyt parina kertana on käyny niin et eka tulee aivan löysää keltasta ripuli juttua ja sitten ährää ja ährää ja sit tulee tavallista kakkaa!

meillä oli 5vkon iässä nivustyräleikkaus, mutta sanoi kirurki sillon että kaikki on sisuksissa ennallaan ja suolet kunnossa. en tiiä ahistaa tää tilanne, vai onko tää ihan normaalia?? kun sanoin lekurille tostakin että kun ollaan saatu kakka ulos niin vauva valahtaa aivan kalpeaksi että ottaako tuo kakkaaminen niin koville (no sen se on näköstäkin) että kalpenee vai mikä on?? niin snao että voi joskus ottaa koville noille pienillä! lääkäri oli neuvola lääkäri- että pitäs olla lapsiin erikoistunut.

ja tuntuu ettei syökkään kunnolla kun ei tule mitään uloskaan, haluaa syyä mutta vääntää ja kääntää. huoh.. esikoisella tuli ummetus ongelmaa vasta kiinteisiin siirryttiin ja siinä olikin se syy jha on ihan normia ja helpotti sit konstien ja ajan kanssa. maidot ollu aina nutrilonin ja joskus nan tetraa mutta siitä sai kovat huudot. on herkkä mahainen poju. mainittakoon että on ollut refluksivaivaa (GER -vaivaa) ja siihen zantac lääkitys, refluksi on helpottamaan päin ja mietin josko se lääke aiheuttaa ummen? jätin senkin nyt pois niin testataan, en enää muutakaan keksiny. ja kakoohan se sen ruuankin ulos helpommin kun on suolisto ja jokapaikka täynnä. yritin just muistella millon tää ummetus alkoi oikein..jaahas nyt on mentävä.. vastailkaahan :)

14

2930

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yepu

      Meilläkin zantac ja ummettaa. Nutrilonin ummettamisesta en tiedä, mutta meillä myös maitoallergia joten maitona nutrilon pepti. Voisit ehkä kokeilla tuota peptiä (saa apteekista ilman reseptiä jos tietää mitä pyytää) ja ummetukseen päivittäin reilu annos apteekin mallasuutetta. Meillä mallasuute toimi paremmin kuin levolac.

      Pepti on käsittääkseni "laihempaa" kuin Nutrilonin kaupasta saatavat versiot. Ehkä siksikin voisi sulaa paremmin. Jos maidon "laihuus" aiheuttaa lisää refluksivaivaa, niin sitten joukkoon maidon sakeuttajaa (nutrilon nutriton, myös apteekista ilman reseptiä).

      • näin

        Lactulos:ia suositteli lasten lääkäri meidän pienelle kun ei kakka tullut jopa 10 päivään! Kyllä auttoi ja annetaan vieläkin pari kertaa viikossa (suositteli sitäkin) jotta ei pääse tuskaiseksi! Toivotaan et helppottaisi teilläkin!


    • ap.

      heips, kiitos vinkeistä =) ollaan kokeiltu nutritonia, aiheutti mahakivut mutta nyt ei selkoa aiheuttiko kivut muutenvaan vai tuo jo päällä ollut ummetus ja vai aiheuttiko nutriton ummetusta,ei ota selvää ://// nutriton ois ihanteellista antaa pullossa maidon mukana mutta tuntuu ettei uskalla antaa mitään muutakun maitoa, päivät menee pystyssä, öisin hankalampaa oli mutta nyt syödään vaan kerran yössä niin ei ole niin hankalaa syömiset ja pystyssä olot! meillä mallasta on jääkaapissa valmiina mutta olen sitäkin engonnut ettei tulisi maha kipua ja kokeilin nyt eka luumulla! eilen annoin illasta ja tänään, luumua liotin veteen ja sitä ruiskulla annoin :) pitää tohon lactulosin perehtyä! ja eka vastaaja, minkkä ikäinen vauva sulla ja miten allergiat yms todettiin, miten teillä refluksi vaivaa yms?

    • !!!

      Oletko kokeillu apteekista saatavaa mallasuutetta? Ja meillä oli myös noita bioteekin tuotteita, tarkemmin ottaen maitohappobakteeri, ja voi luoja että se pisti poikasen mahan kipeeks! Vaikkakin väittivät kovasti luontaistuoteliikkeessä, että EI MISSÄÄN NIMESSÄ VOI JOHTUA HEIDÄN TUOTTEESTA. Kummasti alkoi oireet kun aloitin ja jatkui sen kaikki viis päivää mitä käytin ja loppui melkein heti, kun lopetin käytön.

    • kakka juttu

      Meillä autoi se että jätti kaikki maitohappobakteerit yms lisä tervey höpät pois. Näin masu alkoi toimimaan. Vain D vitamiini ja maito.

    • jepjep

      Niin neuvolalääkärit eivät ole yleensä mitenkään erikoistuneet lapsiin (ne on tavallisia peruslääkäreitä..yleislääkäreitä, jotka vaan töissä neuvolas). Onhan heillä varmaan kokemusta (etenkin sellaisilla, jotka ovat pitkään olleet neuvolas töissä), mutta lastenlääkärit on sit erikseen...
      Neuvolalääkärit vaan tarkastaa lapset ja lähettää sit eteenpäin lastenlääkärille, jos jokin asia epäillyttää.

      Eli kannattaa sit vaan mennä yksityiselle (ainakin, jos vakuutus on)...niin pääsee lastenlääkärille.

    • Suvari82

      Meillä on 5 kk vanhalla tytöllä auttanut Levolacin (10ml/pvä) ja Vi-Siblinin (1 kuituraepussi/pvä jaettuna eri ruokailuille) yhdistelmä. Lsiäksi on kyllä Disflatyl koliikinjälkeisiin ilmavaivoihin. Kakan tullessa itketään edelleen, mutta koska sitä tulee nyt useammin, ei itkukaan kauaa kestä. :)

    • elisabet79

      Kuullostaa samalta kuin anopin kertomukset, miehelläni ollut vauvana sama ongelma, mennyt aina kuulema ihan kalpeaksi... lopulta tehneet jonkin leikkauksen että kakka sopisi tulemaan, se oli auttanut...

    • ap.

      heips, kuulumisia täältä, nyt annan vaan maitoa ja d-tipan! ja vaihdettiin maito nutrilonin omneosta nutrilonin standarttiin mutta sekää ei auttanut, nyt käytössä nan pro nro 1 ja tuntuis auttavan, meillä siis meni maha tosella kipeäksi ja yöt itkuksi joten vaihettiin merkkiäkin (vaikka kakka saatiinkiin väliin tulemaan niin ei sekään helpottanu vaan mahaa väänti kokoajan)

      nyt tuntuu että nan sopisi! moni muukin sanonut luontaiskaupan maitohapoista että masu menee esim kovalle? outoa!!!
      nyt kokeillaan tällä ruokavaliolla mennä eteenpäin, katsotaan miten käy!

      • äityliini-

        heips, meilläkin tais tuo maitohappo kovettaa vatsaa mikä on kyl tosi kumma juttu. kakka ei tullu just viiteen päivään mut sit kun lopetin maitohapon antamisen niin nyt on taas ruvennu toimimaan. myös kaikki muut tipat ja systeemit jätin pois, paitsi d-tipat, käytetään jekovittia kun on kuulemma hellempi vatsalle ku on vesipohjanen. tosi herkkä masu meinki tytöllä (3kk) ja kaikki maholliset maidot kokeiltu, tällä hetkellä kokeilussa on nan ha1 mut sitä saanu vast vajaa kaks päivää niin vaikee sanoo onko apua ollut.. vielä ei ainakaan huomattavaa muutosta.


    • i7r6ue5

      Onkos tullut mieleen ottaa luumusose käytöön, sitähän voi alkaa antamaan jo 4kk iästä! Eka vaan pari lusikkaa, kahden-kolmen päivän päästä 3-5 lusikkaa, ja pikkuhiljaa niin että puolikas ja myöhemmin kokopurkki.

      • i7r6ue5

        Ja vaikka vauvanne on nyt tuon 3kk, voi tuon soseen jo aloittaa.... ne ikä merkinnät on vaan suosituksia, meilläkin aloitettiin peruna neuvolansuosituksesta ihan 3kk alussa koska maitoa meni niin paljon että lapsi kasvoi yli käyrien.


      • Pieni huomio
        i7r6ue5 kirjoitti:

        Ja vaikka vauvanne on nyt tuon 3kk, voi tuon soseen jo aloittaa.... ne ikä merkinnät on vaan suosituksia, meilläkin aloitettiin peruna neuvolansuosituksesta ihan 3kk alussa koska maitoa meni niin paljon että lapsi kasvoi yli käyrien.

        IKINÄ ei pidä aloittaa soseita omin päin ihan nettineuvon perusteella, koska jokainen lapsi on yksilö ja neuvolan kanssa yhdessä kannattaa keskustella siitä, milloin soseet kannattaa aloittaa. Tuo kolmen kuukauden ikä soseille on varsin varhain ja lapsen suolisto ei ole kovinkaan kehittynyt. Eivät ne suositukset ole mitään hatusta repäistyjä, vaan on todettu, että suoliston olisi hyvä antaa kehittyä jopa puolet pidempään kuin kolme kuukautta, ennen kuin lapselle annetaan muuta ravintoa kuin maitoa. Nyt tähän tietysti sanotaan, että "on sitä ennenkin annettu aikaisin kiinteitä". Juu, niin onkin, mutta moni muukin asia on tehty ennen eri tavalla, kun ei ole paremmin tiedetty. Kolmekuukautinen on kiinteille tosi pieni ja silloin pitää olla jokin erityinen syy aloittaa ne kiinteät.


    • juioii

      ootteko käyttäny ummetukseen levolacia tai vastaavaa ummetus lääkettä???

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      156
      2548
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1072
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      839
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      710
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe