Edullisin laser-leikkaus JKL:ssä?

Haluaisin laseista eroon ja mietin mihin kannattaisi mennä Jyväskylässä tarkistuttamaan ja mahdollisesti leikkuuttamaan silmiä. Onko kokemuksia?
1157
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Hintaan vaikuttaa moni asia, mm. tekniikka, jolla leikkaus tehdään. On laser-leikkauksia ja laser-leikkauksia ja sitten vielä laser-leikkauksia (PRK, microkeratome lasik ja femto lasik), tulevaisuudessa myös flex ja SMILE.

Nykyisin yleisin (miellyttävin, nopein ja kallein) on femto lasik (se, missä ei käytetä terähöylää ollakaan, vaan läppäkin tehdään kokonaan laserilla). Jyväskylässä femtolasikkeja tekee Mehiläinen ja Medilaser. Terveystalo tekee lasikeja, mutta ei femtolasikeja (ts. Terveystalossa käytössä tekniikka, missä läppä tehdään microkeratome terähöylällä). Näin ollen veikkan, että Terveystalon hinta on halvin.

Femtolasik on joka paikassa kallein, PRK halvin ja perinteinen terähöylä-lasik siltä väliltä. Tutki eri tekniikoita, käy maksuttomassa esitutkimuksessa ja mieti tarkkaan miksi haluat ja minkälaisen tekniikan. Ota huomioon, että kaikissa on myös mahdollisia haittavaikutuksia ja riskejä.

Femtolasikitkaan eivät ole joka paikassa samanlaisia (lasereiden nopeuksissa mm. on suuriakin eroja). Jos taittovirheesi ei ole kovin suuri, laserlaitteen nopeudella/tekniikalla ei ole suuren suurta merkitystä. Mutta jos taittovirheesi on suuri ( esim. Yli -5), niin laitteen nopeudella on hyvinkin suuri merkitys.

Iälläsi on myös merkitystä sen suhteen, mikä tekniikka ja mikä kirurgi kannattaa valita. Jotkut kirurgit ovat erikoistuneita yli 40 vuotiaiden taittovirhekorjauksiin, joka yleensä kannattaa tehdä hieman eri tavalla kuin nuoremmille ( monovision).

Kun siis olet selvittänyt itsellesi perusasiat, katso hinnastot Jyvsäkylän Mehiläisen, Medilaserin ja Terveystalon nettisivuilta.

Ei kannata kuunnella vain kollegoiden ja kavereiden mahdollisia onistumistarinoita ja klinikkasuosituksia. Jokainen tapaus on erilainen, onnistumiseen vaikuttaa niin moni seikka (potilaan ikä, silmän ominaisudet, potilaan odotukset, potilaan ammatti ja harrastukset, tarvitseeko olla hyvä hämäränäkö, kirurgin taito/kokemus, käytetty tekniikka, laitteiston taso, laitteiston valmistaja, laitteiston hankintavuosi jne.)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lasit pois kirjoitti:

Haluaisin laseista eroon ja mietin mihin kannattaisi mennä Jyväskylässä tarkistuttamaan ja mahdollisesti leikkuuttamaan silmiä. Onko kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu