Vuonna 1963 ajettiin Fordin 1,2 litran V-4 moottorilla 356 430km 141:ssä päivässä.Samalla se rikkoi 145kpl erilaisia kestävyyteen ja suorituskykyyn liittyvää ennätystä.Käsittääkseni V-4 moottoreista on luovuttu juuri tämän kestävyyden takia.Volvokin teki joskus 60-luvulla kartanomaliinsa pohjan ruostumattomasta teräksestä ja lentokonelasikuidusta.Senkin valmistus lopetettiin ja viimeistä autoista melkein tapeltiin.Miten on Mersun käynyt kun se suoltaa kymmeniä uusia malleja vuosittain?
Hoi Mersumiehet
Tapsa
5851
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Niitä vain ostetaan, mitä mitenkin ja jonotusta noudattaen.
Hyvää kun joutuu odottamaan. Usko jo.
Pitkä testi ollut. 24h jatkuvaa ajoa pitäisi ajaa tuo 141vrk 105km/h. Rankka koitos ollut testikuskeille.
Saattanu kuskia vähän väsyttäää ja huikoa...
Omistin vuonna 1980 Escortin 1,1 litran koneella. Se kesti ajaa 120 tkm kun meni kone väljäksi. Sitten ostin Taunuksen vm -79 1,6 koneella. Tämän kone kesti ajaa n. 170 tkm. 70 ja 80- luvulla puhuttiin yleisesti että 2,0 l kone kestää 200 tkm, tonninen 100 tkm jne. Kuplalle 120 tkm oli raja mitä sillä pääsi. Vanhat dieselmersut kestivät jo silloin huomattavasti paremmin....? Silloin Mersut saivat hyvän maineensa.
Nykyään moottorit ovat kehittyneet, samoin öljyt ja niiden kestoiät ovat nousseet monin kertaisiksi. Kaverillani oli vm 86 Uno 1,1 60S, jolla ajoi 300 tkm ja kone vain toimi. Kori vain ruostui ympäriltä.
Minusta ei kannata "ihannoida" vanhaa tekniikkaa koska kestävyys, kulutus ja tehot ovat nyky moottoreissa aivan toista luokkaa.
Mitä ihmeen kymmeniä uusia malleja vuosittain????