Mitä termit tarkoittavat?

böllö1

"Obesitas. Palpoiden pieni kohtu, adnexit vapaat.

UÄ:llä nähdään kohdun sisällä 7mm endometrium. Molemmat munasarjat täysin normaalit. "


Eli onko minussa jotain vikaa ? Olen käynyt gynekologin tutkimuksissa ja näin hän kirjoitti ultrattuaan. Mitä nuo siis tarkoittavat? Enkö voi saada lasta ilman hoitoja?

4

502

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jolene

      obesitas = lihavuus :D
      kato terveyskirjastosta vastaukset! :D

    • Hei!

      Tutkimuksesi on ollut täysin normaali!
      Suomennettuna se menee seuraavasti:
      "Ylipainoinen. Tunnustellen kohtu on pieni (eli normaali), sivulla tuntuvat munasarjat liikkuvat tutkittaessa vapaasti (eli eivät ole kiinnikkeiset). Ultraäänellä tutkittaessa nähdään kohdun sisällä 7 mm:n paksuinen limakalvo (normaali siis). Molemmat munasarjat ovat normaalit.

      Tutkimuksen perusteella ei ole mitään syytä olettaa ettet voisi saada lasta ilman hoitoja. Tässä ei tosin ilmene tehtiinkö tutkimus oletettuun ovulaatioaikaan? Ylipaino voi estää ovulaation, minkä vuoksi laihdutus ja ovulaatioinduktiohoito voivat olla tarpeellisia.

      Ystävällisin terveisin,

      Anna-Kaisa/Väestöliiton klinikat

    • böllö1

      Kiitos vastauksesta :)
      Eli jos varaan väestöliiton klinikalle ajan ensikäynnille, niin voin pyytää minulle tuota ovulaatioinduktiohoitoa? Onko se mahdollista? Ja jos sekään ei tepsi, niin minä voin pyytää IVF:ää? Vai mitäköhän lääkärit minulle suosittelisivat? Vuoden verran kuitenkin yritystä takana. Tutkimusta ei tehty oletettuun ovulaatioaikaan.

    • Hei!
      Juuri niin. Toki sinun ei tarvitse tietää itse mitä hoitoa pyytää, sillä varmasti tarpeellisten tutkimusten jälkeen osoittautuu, mitä on järkevintä tehdä. Ammattitaitoinen henkilökunta osaa asiansa ja tietysti kuunnellaan potilaan toiveita. Vuoden yrityksen jälkeen on sopiva hetki selvitellä asioita tarkemmin.

      Hyvää jatkoa toivottaen,

      Anna-Kaisa/Väestöliiton klinikat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe