Pori-info

Björnez

Tällä palstalla liikkuu niin paljon kysyjiä Porin ominaisuuksista, että ajattelin laittaa yhteenvedon yleisestä mielipiteestä Porissa. Tämä yhteenveto on myös typerien keskustelijoiden mahdollista vahinkoa aiheuttaneiden kommenttien korjausta varten.

Pori on yli 76 000 asukkaan kaupunki Suomen länsi-rannikolla. Porin palvelutarjonta on runsaanlainen ja kuapunki tuntuu suurelta pikkukaupungilta. Kaupungin keskustaa halkoo kävelyakseli, Promenadi, jonka varrelta löytyy mm. yliopistokeskus, kaunis jokiranta, keskustan palveluja ja rautatieasema.

Porilaiset eivät ole savolaisia hölöttäjiä, muttei Suomen pahimpia tuppisuitakaan. Porilaisista saa - toisin kuin joskus kuulee väitettävän - kavereita. Tai ainakin jos ikää on about 20 tai alle. Keski-ikäisten ryhmästä en osaa sanoa. Yleensä ottaen porilaiset ovat ystävällisiä toisilleen ja kaupoissa saa mielestäni keskimääräistä parempaa palvelua. Porilaisista vielä se, että täällä puhutaan lyhyesti! :)

Porin kaupunki kehittää itseään ja kaupunkia. Pori on ollut jo hyvin pitkään omassa toiminnassaan kestävää kehitystä kannattava kaupunki. Pori otti ensimmäisenä Suomessa käyttöön kävelykadun ja oli ensimmäinen laajassa kaupunkikorttipalvelussa. Pori on myös käytännössä katsoen luonut yliopistokeskus-konseptin ja johtaa kehitystä edelleen varsin rivakkaasti. Pori oli myös ensimmäisten joukossa ottamassa itselleen kaupunkipuisto-statuksen.

Kaupunki on saanut viime vuosina kiitosta kehityksestään. Pori sai kaupunkikeskustastaan tunnustuksen ja hiljattain jokin sosiaalipuolen (olikohan jokin mielenterveyshomma) palvelu palkittiin.

Maan johtavat analystit ja poliitikot pitävät Poria potentiaalisena tulevaisuuden kasvukeskuksena.

Porilaiseen kulttuuriin kuuluu pallopelit ja korkeataosinen kulttuuri. Porista löytyy SM-tasolta ainakin jalkapallo-, jääkiekko-, pesäpallo-, vesipallo-, ja jääpallojoukkueet. Kulttuurin puolelta Pori tarjoaa maakunnallisesti korkeatasoista oopperaa, hyvää teatteria, kansainvälisesti huippuluokkaista nykytaidetta, Suomen johtavaa nykytanssia ja paljon konsertteja.

Porilaiseen kulttuurin kuuluvat myös nahkiaiset ja ohrakryynivelli. Molemmat ovat syksyisiä ruokia Porin torilla. Porilaisia eli hampurialisten tapaista syötävää saa läpi vuoden. Porissa pidetään myös siiasta ja tyrnistä.

Vapaa-aikaa vietetään mm. Kirjurinluodolla, Porin Metsässä ja Yyterissä. Kirjurista löytyy maan suurin ilmainen lapsille suunnattu leikkipuisto (etenkin lapsia innoittava merirosvolaiva), kaupunkiuimaranta, ehkäpä Suomen suurin minigolf-keskus, jne. Porin metsä ja urheilukeskus löytyy keskustan kainalosta ja sinne voi mennä urheilemaan (lenkkeilelemään, pelaamaan tennistä, uimaan, potkimaan palloa, jne.)

Porilainen musiikki, ns. Pori-rock on nykyään underground-henkistä. Löytyy mm. Circle, Magyar Posse, Maj Karman kauniit kuvat ja Manboy. Nämä eivät ole mainstream-ilmiöitä, mutta mm. musiikkilehti Rumba arvottaa ne korkealle. Nimesipähän se Porin Pohjoismaiden alternative-musiikin pääkaupungiksikin. Pori on myös muulla tapaa vaihtoehtoinen. Täältä löytyy mm. Porin teatterinuoret ja maailmanluokan graffittitaiteilija. Pori onkin suomalaiseksi keskisuureksi kaupungiksi poikkeuksellisen rock!

Juhlat (kuten vappu ja juhannus) vietetään joko Etelä-rannassa tai torilla.

Pori tarjoaa hyvät sosiaalipalvelut asukkailleen eikä suuria jonoja terveyspalveluihin tietääkseni löydy.

Kauppatarjonta Porissa on vilkasta. Uusia kauppoja ja tavarataloja on tullut viime vuosina paljon ja lisää on tulossa. Täältä löytyy myös vuoden muotikauppias Suomen oloissa poikkeuksellisen hyvine tavarataloineen (lue: Ratsula). Kauppakeksus Isokarhu laajentaa parhaillaan toista kertaa parin vuoden sisään.

Yöelämän puolelta Pori tarjoaa nykyään melko vaihtelevaa viihdettä boheemihenkisestä baarista, Monosta klubihenkiseen yökerhoon, Kinoon.

Pori on asumiseltaan vielä edullinen kaupunki. Asuntojen hintataso on lievässä nousussa, mutta edelleen ollaan varsin edullisisaa lukemissa. Sähkö ja vesi ovat kohtuuhintaisia ja ruokakori on keskitasoa. Vesi on muuten todella hyvää tekopohjavettä.

Porin kokoisesta kaupungista löytyy sekä hyviä että huonoja asuntoalueita. Hyviksi lähiöiksi voisin mainita Koivulan, Väinölän ja nykyään ehkä Pormestarinluodonkin. Sampolan ja Pihlavan kohdalla harkitsisin muuttoa vähän pidempään. Yleensä ottaen Pori on kuitenkin pientalovaltainen kaupunki. Yhtään huonoa pientaloaluetta ei kyllä tule mieleen.

Poria rakennetaan vilkkaasti. Kaupunkiin nousee lähinnä uusia kerrostaloja keskustan jäljellä oleville "tyhjille" tontille ja Hankkijan alueelle keskustan jatkeeksi. Pian aloitetaan Karjarannan rakentaminen Hankkijan vieressä, josta on tulossa ilmeisesti keskimääräistä kaalliimpi kerrostaloalue jokimaisemineen.

Pori on oikeastaan melko lämminhenkinen ja rauhallinen kaupunki. Toki täältä löytyy korttelirallia ja rikollisuuttakin, mutta avunantaminen on poikkeustilanteissa runsasta. Talven myräköissä autetaan auto pois kinoksista ja esim. tuoreena tapauksena kadonnutta pikkupoikaa etsittiin poikkeuskellisen laajoin joukoin.

Pori tarjoaa myös paljon luontoelämyksiä. Löytyy linnustoltaan runsas suistoalue, metsä läheltä keksutaa, maailaismaisemaa Poriin liitetystä Ahlaisista, Yytein hiekkarantoja, jne.

Toivottavasti näistä tiedoista oli apua joillekin. Mikäli harkitset Poriin muuttoa, ota selvää asioista mielellään muuta kautta kuin keskustelupalstoilta. Tai ainakin Suomi24:ää rauhallisemmilta foorumeilta. Voit kyllä kysyä minultakin lisää infoa. Vastaan mielelläni. Pidän kyllä Porista paljon, mutta yritän vastata puolueettomasti! :) Lopuksi hyödyllinen linkki:

http://www.pori.fi/

3

1328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JESHUAN SANANVAPAUS PORI

      Ilman vapaamuurareita ja jokavuotisia pirun kastajaisia. Käsite; Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi, lisäisi myös viihtyvyyttä.
      (Se on nyt vähän tähän tyyliin; Teet nyt minulle palveluksen koska minäkin tein sinulle, tai...)

      Pori on jo nyt hyvä kaupunki ja se voisi olla vieläkin parempi...Ja siitä tulee vielä sellainen.

      • kanki

        ette usko mut kaiken sonnan jälkee tätä o hyvä lukee. pori o todella hyvä paikka asua. kiittän kanki


    • töiden perässä pois

      töitäkö vielä porista löytys niin olis ihanteellista. Mutta kun ei niin ei, muutettava oli.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      39
      2892
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      28
      2703
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      44
      2356
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1941
    5. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      40
      1873
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      57
      1689
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      38
      1563
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      34
      1461
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      45
      1393
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1241
    Aihe