Olen lähdössä tyttöystäväni kanssa kuukaudeksi reppureissulle Aasiaan toukokuussa ja pääpaino reissullamme on Malesia. Itse olen kiertänyt aiemmin jo Aasiassa ja on tullut käytyä Thaimaassa ja Indonesiassa. Tyttöystävälleni tämä on ensimmäinen reissu ja aiempaa matkustuskokemusta ei ole enempää kuin kotimaan rajojen sisällä. Haluaisinkin ensimmäisenä kysellä mitä mieltä olette Malesiasta kohteena ensikertalaiselle? Käsittääkseni Malesiassa tyrkytyskulttuuri ei ole ainakaan niin voimakkaana kuin esimerkiksi Thaimaassa. Itselleni se lienee ollutkin ensikertalaisena Thaimaassa pahin kulttuurishokki. Tarkoituksemme on olla Kuala Lumpurissa, josta käydä Tiomanin saarella ja Cameron Highlandsissa. Onko kenelläkään kokemuksia kyseisistä paikoista? Millainen aika olisi riittävä viettää kyseisissä paikoissa?
Käsittääkseni Tiomanille lentää Berjaya air niminen yhtiö päivittäin. Kokemuksia tästä? Kuinka tarkkoja lienevät olleet noista matkatavaroiden painorajoituksista? Kuinka olette varanneet lennot, etukäteen vai vasta reissun aikana? Miten majoitus saarella? Mahdollisimman edullisesti tietenkin reppureissaajan budjetilla.
Cameron Highlands paikkana? Mielipiteitä ja kokemuksia. Ymmärtääkseni bussilla pääsee Kuala Lumpurista. Hinta ja kesto kiinnostaa erityisesti.
Tiedän, että näihin kysymyksiin varmasti löytyy vastauksia netistä, mutta nyt haenkin käytännön kokemuksia muilta reissaajilta.
Toukokuulla Malesiaan
3
425
Vastaukset
- nojatuolimatkailua
Liikaa kysymyksiä vastattavaksi..? mutta noita "käytännön kokemuksia muilta reissaajilta" löytyy kyllä näppärästi netistäkin kun käy lueskelemassa ihmisten matkakertomuksia ja blogeja; kovin avoimesti ja seikkaperäisesti näyttävät nykyaikana kokemuksiaan julkisesti jakavan.
- Tiomanille
Tiomanille menossa 3.5 alkaen, bussilla Johor Bahrusta, veneellä merimatka. Majoitus saaren eteläosasta. Sieltä bussi KL ja bussi tai juna takasin S-poreen.
- Paratiisi
Moikka! ehdottomasti kannattaa käydä tiomanilla, olin siellä itse pari vuotta sitten! Itse aloitin reissuni Kuala lumpurista. Menimme yöbussilla Mersing kaupunkiin, josta sitten pääsimme lautalla Tiomanille. Bussimatka (KL-Mersing) kesti n. 6 tuntia, mikä sinällään kuulostaa pitkälle ajalle, mutta se oli (ja on edelleen) erittäin edullista, n. 30RM ja sen lisäks bussit on aivan mahtavan siistejä! (muhkeat isot löhöilypenkit ja kunnon ilmastointi). Yöbussi pysähtyi matkan aikana pari kertaa, joten välillä pääsi jaloittelemaankin. Lautta (meno-paluu) maksoi 70RM, matka kesti n. pari tuntia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2412608Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka122162Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3231880- 1031639
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois861546Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001250- 671200
- 251131
- 501083
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl731016