puulämpöä

Oikein taas tässsä odottettelee että pääsis rankakasan viereen kevätlämmön auringon syleilyyn.
Pistetään homelite ja fiskarssi "laulaan" ja johan upee tapahtuun.15m3 kasa koivua tarttis pieniä eihän siiinä tosin kauaa mene kun hommaan ryhtyy.
Ongelmana onkin , että mihinkä saa ne mahtumaan kun tän talven puut vielä polttamatta, kun ontullut polteltua noita rukkilavoja , joita on saanut hakea ilamiseksi paikallisen kaupan pihalta.
Kun olen tässä vähän ahkeoinut niin ei ole tarvinnut vielä kytkeä sähkölämmitystä päälle.
17360
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Mitä sitä klapihommia kevääseen vetkuttamaan, hyvää ulkoliikuntaa on klapihommien teko talvella ja keväällä sitten voi harrastaa jotain muuta.

Äänestä

tee heti vaan niin kohta alkaa jo kuivumaan, koivu kun on aikas hidas kuivumaan niin saat hieman "lisäaikaa".

Äänestä

Tuttua touhua tuo polttopuiden teko jo vuosikymmenien ajalta. Viime keväänäkin katkoin ja pilkoin n.20m3 puuerän. n.3metriset ja paksuimmillaan n.40 senttiset koivurungot meni pätkiksi 2 kw Stihlin ketjusahalla ja pilkkominen sujui joutuisasti
Fiskarsin "leipämoottorilla" toimivalla pilkkomavehkeellä. Se oli 72 vuoden ikäiselle
oikein hyvää kuntoliikuntaa. Välillä hyvinkin oksaisten puiden pilkkominen on kuin naisen "viettelyä" Molemmista pitää löytää ne heikot kohdat!

Äänestä

Jess. Koivurankaa takapihalla n. 200 pinomottia. Kun ilmat lämpenee niin koneet käyntiin ja klapihommia viikoksi. Myyntiin kaikki menevät 60 € pinomotti. Kaikki varattu jo. Itse en moisia viitsi poltella kun mökilläni. 20 myytyä mottia ja lämmöt kotona....

Äänestä

ei ole tarvinnut vielä tänä talvena risuihin tarttua kun on sähkökaapelit lattiassa
ja virrat päällä .
T: palkka 32e/h
ps. en muutes risuihin ja käpyihin meinaa puuttuakaan

Äänestä
  • Onko nyt hyvä mieli kun sait vähän leuhkia?

    Äänestä

  • Eipä se kirves sun valkoisissa,pulleissa sormissasi pysyisikään.Hyvä kun pysyt
    poissa miesten töistä.

    Äänestä

  • Kyllä minä olen aina puilla lämmittänyt ja itse pätkinyt vaikka vastuksetkin kattilassa on.

    ps. Tienaan muuten enempi kuin sinä.

    Äänestä

on. niin muutes tänään sunnuntaina palkka on 64e/h
jätän risujenkäykset muille.

Äänestä

Täällä palkka on neljäkymppiä tunnillle, harmi kun vaan yhdelle tunnille arkipäivisin. Mutta 800€ kuussa riittä ihan hyvin asumiseen ja elämiseen eikä työnteko haittaa vapaa-aikaa.

Aina on hyvä aika tehdä polttopuita. Toisten trollilaskentotavat on hassuja, 20 mottia myy puita ja saa lämmöt vuodeksi - summa on aivan jotain muuta kuin 1200€ sillä ei puut ilmaisekti ole pinoon tulleet, eikä pilkottukaan....

Äänestä

Naapurin ukko myy ladotun kuution valmiita koivuklapeja 40 eurolla, ite pitää kärryllä hakea ja laittaa takkaan. Miksi tähän tekstiin tulee punaista sykkyräviivaa alle, vaihdoin äsken Cromeen? No, kuiteski minä en viitsi tuon 120€ säästämiseksi mettään mennä.

Äänestä

kirveeseen,käpyihin ja risuihin tarttuu ihan toisenkokoisen lompakon omaavat
miehet.
tänäänkin 12 h töitä 64e /h tekee 768e bruttona.
rämpikää te pojat siellä risukossa..hehhehhheh

Äänestä
  • Eikai sunnuntaisin muut töitä tee kuin k....t?

    Äänestä

Miulle ei sossu noin paljoa maksa... mutten silti mee käpyjä keräilemään.

Äänestä

"kirveeseen,käpyihin ja risuihin tarttuu ihan toisenkokoisen lompakon omaavat
miehet.
tänäänkin 12 h töitä 64e /h tekee 768e bruttona.
rämpikää te pojat siellä risukossa..hehhehhheh "

Lyön vaikka vetoo että sulla on autona pemari. Asenne on just sellanen, että minä olen kunigas ja muut on kusipäitä.
Ja todennäköisesti olet töissä jossain isukin firmassa missä ei tarvi tehdä oikeita töitä.

Äänestä

Olen ehkä tehtyäni juuri 2 vuorokauden päivystyksen hieman pää pehmeänä, mutta laskeskelin tuossa että eihän tuo 32 euroa / tunti tee kuin noin 5 tonnia kuussa.
Sellanen on mun peruspalkka, ilman päivystyksiä, b-todistuksen kirjoituskorvauksia ja konsultointeja yksityisvastaanotolla.
Todellisuudessa liksa on lähes tuplat.

Ja olen silti tehnyt vuosittain sen 3-4 sataa mottia, sekä omaan että lähisukulaisteni käyttöön.
Ei se rahasta ole kiinni, vaan mielekkäästä liikunnasta ja puuhastelusta ja isien tavan kunnioituksesta.
En minä metällä, marjassa tai sienessäkään siksi käy ettei olisi muuten varaa ruokaan (tuskin nykysuomessa kukaan enää joutuu siksi).

Kun työ on henkistä, on hyvä pitää myös fyysisiä harrastuksia.

Talossa onkin 7 tulisijaa, ja siihen pihasaunan 3 tulisijaa päälle (kiuas, pata, takka). Kyllä sitä puuta kuluu. Ja mikäs klapia on tehdessä, omasta metästä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


puulmöä kirjoitti:

Oikein taas tässsä odottettelee että pääsis rankakasan viereen kevätlämmön auringon syleilyyn.
Pistetään homelite ja fiskarssi "laulaan" ja johan upee tapahtuun.15m3 kasa koivua tarttis pieniä eihän siiinä tosin kauaa mene kun hommaan ryhtyy.
Ongelmana onkin , että mihinkä saa ne mahtumaan kun tän talven puut vielä polttamatta, kun ontullut polteltua noita rukkilavoja , joita on saanut hakea ilamiseksi paikallisen kaupan pihalta.
Kun olen tässä vähän ahkeoinut niin ei ole tarvinnut vielä kytkeä sähkölämmitystä päälle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu