Kohtuuhintaisia näyttäis olevan ja voimaa riittää arjen tilanteisiin hurjat määrät. Saksasta näyttäis saavan tuotuna noin 20000e kohtuukilsoilla joten kannattaako ostaa. Vm olis joku 2005, kestääkö toi automaattilaatikko ja onko muita kulumisia tiedossa?Säilyttää arvonsa varmaan ihan hyvin ja taitaa olla suorituskykyisimpiä dieseleitä tuolloin 2005 ja kerran tuollaisella ajaneena oli todella rivakka peli.
Audi A6 3.0 tdi hankinta ja talvi
Quattro-opiskelija
11622
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
osta pois! näet sen muun kyllä myöhemmin!!
Varoitan käytetyn auton yksityistuontia Saksasta. Huoltokirjatkin saa sieltä haluamallaan sisällöllä tilattuna oikealla rekisterinumerolla.
Saksalaisetkin käyvät käytetyn auton Ruotsista. Ja miksi: mittareita ei ole käsitelty ja huoltokirjat ovat luotettavia. Ja sitten tietenkin hinnat verrattuna todelliseen kuntoon.
Kun vain hankkii sellaisen MRF-jäsenliikkeestä (MRF on Motorbranschens Riksförbund). Blocket.se on netissä - www. eteen. Löydettyäsi kiinnostavan kohteen ja sen rekisterinumeron voit mennä ruotsin autorekisteriin tarkistamaan auton tiedot omistaja määrineen, mittarilukema viimeisimmän katsastuksen yhteydessä. Tämä käy hyvin Suomestakin. Saadaksesi tiedon omistajista on sen sijaan maksullinen.
Osaako joku sanoa, että onko myös audeissa sellainen toimenpide, jolla pystyisi tarkistamaan OIKEAN mittarilukeman? Esim. BMW:ssä on tietääkseni sellane juttu, että käännät virta-avainta muutanman kerran suuntaan ja toiseen ja sit ilmestyy ajotietokoneeseen kaikki tiedot, mukaan lukien oikea mittarilukema...
ja muista sitten opetella se vilkun käyttö ja tieliikenne laki!!!!!!!
mene itse ensin mol.fi hakemaan itsellesi joku siivoojantyö ettet työttömänä täällä pyöri, sitten kun olet muutaman lantin ansainnut niin voit ostaa jonkun 1980-luvun japanilaisjämän jolla voit tutustua sitten autoilun maailmaan ja liikenteeseen... Ei taida sun autossa edes toimia vilkut. Niin ja aloittajalle: Hyvä auto on toi A6 en oo vaan tolla koneella ajanut
jakopää ongelmia. jonkin verrna suutinongelmia.
Osta ihmeessä, kollega osti taannoin uuden -07 A6 3,0 TDi:n. Moottori oli hieno ja hyvä, kunne viime toukokuussa motti tuhoutui käyttökelvottomaksi ihan tuosta vaan. Huollon mukaan öljynkiertohäiriö.
Mutta rahallahan rahamies ongelmat korjaa. Uusi moottori maksoi 12.000 euroa ja asennus 6000 euroa siihen päälle.
Muistat sitten vaan jakopään, automaattilaatikon ja turbon rajalliset kilometrit ko. autossa, kun lyöt paalua tiskiin.
Yhtä lailla turboja saa vaihtaa muihinkin merkkeihin, mikään autonvalmistaja ei valmista turboja.
Mutta se lelujen oikea mitoitus...
Kyllä 500.000km on ihan normisuoritus turbolle. Paljon enemmänkin ne voi kestää.
Tosin taitaa turbon kun turbon saada rikki jos hölmöilee.
Kestää laatikko ja kestää muutenkin. Ei kannata uskoa esim. tuota joka väittää moottorin asennuksen maksaneen 6.000 €.
Auto on kaikinpuolin mainio.
Eihän sitä tiedä, jos vaikka rahamies onkin palkannut gynekoloogin vaihtamaan moottorin pakoputken kautta?