Olen asentanut koneelleni Fedora Linuxin, mutta en saa konetta yhdistettyä nettiin. Minulla on Sonera ADSL ja olen koittanut etsiä linuxista vastaavaa kuin windowsissa on Verkkoyhteydet-asetukset. Mistähän mahtais löytyä?
Fedoraan nettiyhteys??
minna
7514
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jos sinulla on koneessa verkkokortti ja erillinen ADSL-modeemi siihen kytkettynä verkkokaapelilla niin nettiyhteys pitäisi muodostua automaattisesti mikäli vain verkkokortti on yhteensopiva.
Mutta jos sinulla on sisäinen ADSL-modeemi tai USB-johdolla kytketty voi olla ettei yhteys linuxissa toimikaan.
No, ei nyt ihan automaattisesti välttämättä onnistu. Riippuu kovasti myös tavasta, jolla palveluntarjoajaan aiotaan olla yhteydessä.
Usein käytettäessä dynaamista ip:tä käytetään dhcp:tä tai dhclient -ohjelmaa, joiden avulla haetaan palveluntarjoajasta ip:t ja sopivat nimipalvelimet.
Mulla on laitteena Telewellin 500-adsl ulkoinen modeemi ja siitä yhteys usb-johdolla koneeseen. Mistä löydän fedorasta valikon, josta pystyn lisäämään koneeseen uuden laitteen?
Jos on, saat yhteyden varmaan helpoimmin kytkemällä adsl-modeemin verkkojohdolla verkkokorttiin (eth0).
Vaikka kirjoitankin winukalla, Mandrake10 löysi asentaessani suoraan tuon yhteyden.
Ehkä piti pari kertaa vastata myöntävästi, mutta ei sen suurempaa vääntöä.
Sen sijaan sisäisellä adsl/verkkokorttiyhdistelmällä en saanut nettiyhteyttä aikaiseksi erinäisistä yrityksistä huolimatta - ja vielä eri distroilla.
Myös Knoppix osasi käyttää verkkokortin kautta nettiä.
Ja jos ei sitä korttia ole, asenna semmoinen, ovat tosi halpoja.
http://www.easytel.fi/tuotteet.shtml
"TW-EA500
- ADSL-modeemi, kytkin, palomuuri
- 4 Ethernet-portti 10/100Mbps
- 1 USB-portti (USB-tuki: Windows 98, Me, 2000, Xp)
- DHCP-palvelin, NAT
- Ethernet- ja USB-portteja voi käyttää samanaikaisesti eri tietokoneilla "
Kuten sivuilla _selkeästi_ lukee, USB-väylä on tuettu _vain_ Windowssissa.
Käytä Linux:ssa (ja miksi ei windowssissakin) Ethernet-portteja. Joten kipaise kauppaan ostamaan verkkokortti, laitteen mukana seurasi tarvittavat verkkopiuhat(?).
Et maininnut mikä fedora ja kernel sulla on. Mä en ole paljoa katsellut näitä fedora netti-yhteys juttuja (mulla on FC2 ja welho).
Onkohan sulla oikea verkkokortin ajuri. Jos ei ole niin , networking ei varmasti boottaa.
Jos kerrot selkeällä englannilla mitä laitteita ja protokollia käytät irc.freenode.net:in #fedora - kanavalla, niin homma varmaan selviää. Ameriikkalaiset hereillä vuorokauden aika voi olla paras. (Ja ne nörtit valpastuvat kummasti, jos nick:isi kertoo sukupuolen... )
hei
mä sain ainaski ADSL toimiin tolla internet connection wizardilla mukisematta fedora 2:ssa