13v Vailla harrastusta

Olen 13v poika vailla harrastusta en oo koskaan mitään harrastanu listakkaa tohon alas harrastuksia joita kannataa kokoilla ja jotain tietoo niistä.
30357
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Pingis, Jääkiekko, Pesäpallo, Jalkapallo, Lenkkeily, Salilla käynti

Instrumentien soittelu, itselläni: Kitara, Piano.


Itse pelasin jääkiekkoa, pesistä ja jalkapalloa natiaisena, 4 vuotiaasta 10 ikään. Sen jälkeen en harrastanut hetkeen mitään, mutta 12 vuotiaana aloitin pingiksen ja kävin ahkerasti seurassa pelaamas. Pelasin sitä noin kolme vuotta, lopettelin 15 vuotiaana. Sen jälkeen olen käynyt sitten lenkillä pari kertaa viikos ja 3x viikos salilla.

Instrumenteista semmosta, että pianoa soittelin iästä 6 ikään 13, jonka jälkeen lopetin ja sitten aloin soittamaan kitaraa jota soitan vieläkin.

Ja sitten tulee "harrastettua" näitä kaikkia lajeja aina kesällä kavereiden kanssa, ja talvella myös. Toivottavasti autto ees vähän

Äänestä

Sun pitas ensimmaiseksi kertoa su piirteet esim tykkaat luistella pelata tennista ja etta ootko riehakas vai hiljainen ja sen semmoista...:-)

Äänestä

Wow, Runescape, Heroes of Newerth, League of Legends, DotA

Äänestä

Kalastus, valokuvaaminen, luonnossa samoilu. Kaikki nämä yhdessä :)

Äänestä

Kitaran soitto! Kannattaa kokeilla! Ittekki just 13w olin ilman harrastusta ja aattelin kokeilla kitaran soittoa ihan huvikseni ja koukkuun jäin :D

Äänestä

kokeile salibandya!!!!!

Äänestä

riippuu mistä tykkäät

Äänestä

Rc lennokit tai rc kopterit itse olen hurahtanut vallan niihin
mulla on hk-500GT sähkökopteri lapojen kärkiväli 90cm ja olen opetellut sitä lennätämään se on tosi haastavaa touhua

jos tykäät rakennella ja väsätä kaikkea pienistä osista ja kokea sen riemun kun onnistuu saamaan oman lennokin jonka itse on rakentanut pysymään ilmassa niin se on vasta hieno tunne.

käy tutustumassa lennokit netissä tähän harrastukseen ja mä autan jos tarve vaatii

tv 16 vuotias poika

Äänestä
  • jos haluut pikkutarkkaa hommaa ni pura sellanen lasten vedettävä vieteri auto ja kasaa :) ei oo kuule helppoo!

    Äänestä

telinevoimistelu

Äänestä

Lenkkeily?

Äänestä

Teatteri on hauska ja monipuolinen harrastus, jossa saa helposti uusia kavereita. Ei tosin ole ehkä ujoimpien juttu... Teatterissa pääsee tekemään kaikkea hullua hyvän porukan kanssa, itse rakastan eniten juuri improja (improvisaatiotehtäviä), joissa saa käyttää mielikuvitustaan. Teatteri tarjoaa myös haastetta ja kehittymismahdollisuuksia, suosittelen lämpimästi. :')

Äänestä

Skeittaus, frisbeegolf, rumpujen soitto jne. Kannattaa ehkä sitte ekaks valita semmonen harrastus jota voit harrastaa iha millo haluat, ja sitte mennä niihi seuroihi/ryhmii.

Äänestä

itse olen 15 v ja harrastan nyrkkeilyä on kiva ja fyysinee laji =D

Äänestä

Runkkaaminen on kiva harrastus! Aloita se nyt ja siirry vähitellen oikeisiin tyttöihin ja muista myös katsella pornoa. Näiden ohjeiden avulla sinusta kehittyy 18-21 vuotiaana todellinen nuori pornotähti ja rahaa on kuin paskaa!

Äänestä
  • VOI sua raukkaa :( taidat olla ihan keskenkasvuinen nulikka...kannattaa vähän miettiä elämääs.....voi...voi...

    Äänestä

Valokuvaus. Harrastin 13 vuotiaana ja harrastan edelleen melkein kuusi vuotta myöhemminkin. Kannattaa aloittaa vähän halvemmilla laitteilla ja katsoa riittääkö innostusta pidemmälle. Ja tuota voi vielä yhdistää eri harrastuksiin ja käyttää hyödyksi vähän kaikkialla.

Äänestä

Kannattaa alottaa joku kamppailulaji!! Siinä kehittyy itsepuolustustaito ja kunto jne. Itse olen harrastanut painia, hapkidoa ja hokutoryu jujutsua yhteensä 7 vuotta. Kaiken tämän lisäksi käyn salilla säännöllisesti ja hyppelehdin trampoliinilla.

Itse haluaisin kokeilla telinevoimistelua, koska parkouraan ja pidän kovasti. :)

Äänestä

Kannattaa kokeilla golfia alkuun saattaa ola aika vaikeeta mut kyllä se sit kun harjottelee alkaa sujuu.

Äänestä

jalkapallo on se juttu, tulee hyvä kunto, saa naisia, kestävyys nousee, ja mikä parasta lajia harrastetaan kesällä ja todella halpaa! :)

Äänestä
  • jalkaplloilijat mitää naisia saaa!!! Hinttejä suurin osa!

    Äänestä

moikka oon tyttö ja siis satuin joteni tänne ja siis TELINEVOIMISTELU on aika siisti harrastus... :D ja se on kuumaa... ja siis tietty voimistelija tytöt tykkää,, :D vinkvink

Äänestä
  • Moi!
    Mä soitan huilua ja yritän aina pari kertaa viikossa käyä parin kilsan lenkillä:)jos ei oo lunta ja vähän parempi ilma,saatan käyä joka päiväki ja pitempiä matkoja.joskus ei tuu käytyä ollenkaan viikossa:Dtalvella hiihän melkein joka päivä.mä en tykkää niin paljon ohjatuista harrastuksista,mutta huilua soitan ohjatusti.en tykkää myöskään ottelumatkoista yms.,mutta soittoharrastuksessani on vain keväisin konsertti:)
    (onneksi)

    Äänestä

Ite luen, pelaan ja leivon. Hyviä harrastuksia kaikki, tosin viimeinen sangen lihottava :D (tai no ei oikeestaan, taikinaa vaivatessa tulee hiki!). Näistä on oikeasti hyötyäkin, pelit parantavat loogista päättelykykyä ja kykyä tehdä päätöksiä, lukeminen empatiakykyä ja mielikuvitusta ja leipominen opettaa laittamaan ruokaa alkutekijöistään ja siivoamaan jälkensä (jälkimmäinen ei kyllä niinkään mukavaa :D:D)

Uskon kaikkien näiden sopivan myös sinulle, ovat oikeastaan ihan miehekkäitäkin. Siis c'mon millainen tyttö ei haluaisi miestä, joka osaa leipoa vaikka tosi hyvää pitsaa?

Äänestä

Laskettelu jos mahollista koska on vauhtia ja muuta eikä ole kovin rankkaa tosin hiukan hintavaa.

Äänestä

Frisbeegolf. Sen voi alottaa parilla kiekolla jotka maksaa vähä yli kympin kipale. Ite oon pelannu pari vuotta ja vieläki jaksaa. Meiän kunnan seuraankin on tullut jo noin 20 ihmistä

Äänestä

Olenko ainoa, joka on järjissään?

Ei sun kannata enää 13veenä alkaa urheilulajeja harrastamaan, sun fysiikka ei ole yhtäpaljon kehittynyt kuin niillä, jotka ovat olleet esim 3vuotiaana luistimilla. Nolaat vaan itsesi. Alota joku missä ei tarvii fysiikkaa, niin kyllä silloin onnistuu. Myös salillakäynti / omat puntit ovat hyviä ideoita.

Äänestä
  • Tai oletko ainoa joka täällä yrittää trollata?

    "...sun fysiikka ei ole yhtäpaljon kehittynyt..."

    "...Alota joku missä ei tarvii fysiikkaa, niin kyllä silloin onnistuu. Myös salillakäynti..."

    Joo wtf?

    Äänestä

-Kokeileppa shakkia jos haluat älyllistä haastetta. Huomautan kuitenkin että alkuun häviät suurimman osan peleistäs.

-Rubikin kuutiota jos tykkäät ihmetyttää kavereitas, koska suurin osa ihmisistä ei sitä osaa ratkoa. Sorminäppäryys myös paranee

-Megazonea jos on rahaa käyttää jonkin verran, huomattavan hauskaa ja itse olen ainakin tähän tuhlannut päälle 700e eikä kaduta ollenkaan. Kehittää kuntoa hieman, hiki nimittäin tulee huomaamatta. Myös refleksit nopeutuvat.

Äänestä

SADADSDF3333

Tarkoitin, että jääkiekossa ja jalkapallossa tarvitset myös Lajitaitoa. Toki sali tarvii fysiikkaa, mutta se ei vaadi lajitaitoa niinkuin jääkiekko.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


13v poitsu kirjoitti:

Olen 13v poika vailla harrastusta en oo koskaan mitään harrastanu listakkaa tohon alas harrastuksia joita kannataa kokoilla ja jotain tietoo niistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu