Varasin erikseen minulle ja kumpanilleni istumapaikan, joka on punaisten eli uloskäynti penkkirivien jälkeen ensimmäisenä takana. siinä kohdalla on keltainen pallo koneen istuinrivi kuvassa ja näyttää jalkatila tilavammalta. auttakaa tyhmää :) kone on tuifly nordic boeing 737.maksoinko turhaan???
Mitä nuo keltaiset pallot tarkoittavat?? :)
pian matgalle
8699
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Paljonko paikat maksoivat?
maksoivat 34 meno/paluu kahdelta. ihan normaalipaikat, mutta kuvassa jalkatila näytti hieman tilavammalta ja muutkin näitä oli varannut. Keltainen pallo tarkoittaa mitä, penkkirivin kohdalla ???? ja oli näiden exit paikkojen( 2 riviä) jälkeen, jotka ovat punaisella merkattuja ensimmäinen rivi.Toivottavasti en turhaan varannut.
eli ensimmäiset vihreät(normaalit) paikat exit paikkojen jälkeen. onko tilavammat vai hämäsikö kuva noin paljon, kun tilasin.
http://www.google.fi/imgres?q=tuifly nordic B737&um=1&hl=fi&sa=N&biw=1280&bih=709&tbm=isch&tbnid=KsKxiuzGjMX6SM:&imgrefurl=http://www.startour.dk/tui.aspx?id=76803&docid=Z2_E8kxUHB3y1M&imgurl=http://www.startour.dk/FileOrganizer/BLUE%20-%20Startour_dk/Diverse/Flyoversigt-737-800.jpg&w=381&h=853&ei=LY4lT7yfEMT44QT30cD6DA&zoom=1&iact=hc&vpx=872&vpy=226&dur=40243&hovh=336&hovw=150&tx=113&ty=350&sig=106071022074199607080&page=8&tbnh=165&tbnw=74&start=132&ndsp=20&ved=1t:429,r:13,s:132 . Kuvan perusteella punaistenpaikkojen jälkeiset vihreät oikealla, ovat hiukan tilavammat "normaalipaikat". nyt löysin vasta kuvan ni meni vähän toistamiseksi nää viestit :) ja keltaiset pallot ovat näköjään tv näytöt.
Kannattaa soittaa finnmatkojen asiakaspalveluun ja kysyä sieltä ovatko tilavammat.
Jos kokee edes hieman olevansa pitkä kannattaa maksaa hieman ylimääräistä (n.30-50€) tilavammasta jalkatilasta. Voi tulla tuskainen lento noin pienellä koneella pitkälle henkilölle normaalipaikalla.
Mekin varasimme meno- ja tulomatkalle juuri kyseiset 17-rivin paikat. Saapi sitten koneessa nähdä olivatko yhtään paremmilla jalkatiloilla varustettu. Kuvasta niin voisi kyllä päätellä, mutta mistään en ole kuitenkaan lukenut, että näin oikeasti olisi. Se ainakin on varmaa, ettei edessä olevia punaisten paikkojen tuoleja voi kallistaa "makuuasentoon", joten sen puolesta voipi olla että olisi enemmän tilaa. Olemme lähdössä 12.3, joten jos kerkeät tehdä oman matkasi ennen meidän lähtöä niin olisi kiva jos kävisit kommentoimassa täällä kuinka asia oli:)
Seatgurun sivujen mukaan rivillä 17 on normaali 30" istuinväli.
http://www.seatguru.com/airlines/TUIfly/TUIfly_Boeing_737-800.php