Häkki+virikkeet

Eli minkälainen häkki olisi hyvä uros syyrialaiselle? Siis häkki vai duna vai terraario?? Mitä itselläsi on ollut ja mitä virikkeitä oot laittanu? Mistä ostit? Onko hamsunne aitauksessa vai vapaana kun otatte pois häkistä?'

Kiiitoos =)
5135
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tutuillani on syyrialainen, ja heillä on hamsu ihan muovidunassa. Terraariokin käy mainiosti (: Virikkeiden laittamisessa voi käyttää mielikuvitusta! Vessapaperirullia,pajunoksia ja muita eri kiipeilyleluja yms.. Eläinkaupoista löytyy vaikka mitä :) Ja jos on näppärä käsistään, tekee vaikka itse. Hamsun pitäisi päästä joka päivä häkin ulkopuolelle tassuttelemaan, mutta sitä täytyy aina valvoa. Voit laittaa sen joko palloon tai ilman palloa. Mutta muista katsoa sen perään koko ajan! :)))

Äänestä

Syrkin häkin suosituskoko on 80x40 cm (pituusxleveys), tietenkin mitä isompi sen parempi :)
Duna ja terraario ovat parhaimpia koska purua voi pistää paljon eikä tarvitse murehtia lentääkö sitä ulkopuolelle.
Duna on helpoin siivottava mutta vanhaa akvaariota voi käyttää terraariona ja niitä saa halvalla, isojakin.

Oman hamsterin virikkeinä on mm. purua 10-25 cm, heinää, juoksupyörä (syrkin juoksupyörän halkaisijan tulee olla yli 20 cm, muuten saa notkoselkäisen hamsterin.), pahvilaatikoita, kiipeilytasoja, oksia, puinen tunneli ja puinen kaksikerroksinen mökki pajusillalla.
Jos en meinaa keksiä virikkeitä menen Suomen hamsteriyhdistyksen foorumille, siellä on sellainen kätevä keskustelu virikkeistä :)
Hamsterini ulkoilee aitauksessa koska huoneeseeni on helppo kadota.

Äänestä

Oma häkkini on n.92x45 pituus ja leveys. ja se on käytetty muoviduna jonka ostin 15 eurolla lahdesta. Itselläni on virikkeinä putkia, mökkejä, juoksupyörä, puusilta, pahvimökki jossa ikkunalliset seinät ja ovet . :) se tuli jonkun kellon mukana , niin kyllä Moona tykkää sielä olla :) Eli siis Moona on syyrialainen ;D Hamsterini juoksee joskus myös huoneessani vapaana, jos satun olemaan itse hereillä. :)

Äänestä

Voisiko joku kertoa itsetehtyjä virkkeitä hamsulle:)?

Äänestä

Wc-iglu:

Tarvitset wc- tai talouspaperia, suihkepullon ja jonkun muotin.
Laita paperia muottia vasten, ja kastuta sitä. Lisää niin monta kerrosta paperia kun on tarpeen, kannattaa laittaa tarpeeksi paljon jottei iglu rösähdä. Muista jättää kulkuaukko, tai leikkaa se sitten kun iglu on kuivunu. Anna kuivua pari päivää ja ota sitten varovasti pois muotista. Itse käytin talvikolla muottina muovisia kukkaruukkuja. (:

Muita hyviä ovat kananmunakennot ja wc-paperirullat. (huom. rulla pitää leikata syyrialaiselle auki että mahtuu siitä hyvin!) Myös kaikki keksipaketit ym. on hyviä mökkejä. (:
Pajusillankin voi tehdä itse, tarvii pajua, rautalankaa ja porakoneen ja vaikka sahan jolla saa haluamansa kokoiset palat. Ensin pitää porata vaikka kaksi reikää pajunpalasiin, ja sitten vain pujottaa rautalanka niistä läpi. (: Muista katsoa ettei rautalangan päät jää terävinä "töllöttämään"!

Siinä oli joitakin, olen kylläkin huono selittämään... :/ Mutta jos vielä kaipaat virike ehdotuksia, kannattaa kahlata läpi Suomen hamsteriyhdistyksen virikekeskustelut läpi! (uusin: http://www.hamsteriyhdistys.fi/foorumi/index.php?topic=9467.0)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hamsterit<3 kirjoitti:

Eli minkälainen häkki olisi hyvä uros syyrialaiselle? Siis häkki vai duna vai terraario?? Mitä itselläsi on ollut ja mitä virikkeitä oot laittanu? Mistä ostit? Onko hamsunne aitauksessa vai vapaana kun otatte pois häkistä?'

Kiiitoos =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu