http://www.youtube.com/watch?v=XlkV1ybBnHI
Skeptikot ovat hävinneet jo ja kateudesta täällä yrittävät muuta väittää ja tehdä aiheesta naurunalaisen. Koko skeptinen järjestö on aivan huuhaata, jarru kuin kommunismi vapaalle yksilön kehitykselle.
Skeptikot ovat hävinneet jo ja kateudesta täällä yrittävät muuta väittää ja tehdä aiheesta naurunalaisen. Koko skeptinen järjestö on aivan huuhaata, jarru kuin kommunismi vapaalle yksilön kehitykselle.
Vastaukset 8
Vanhimmat
http://www.youtube.com/watch?v=dvPR8T1o3Dc&feature=related
Kauhokaa tuotsa lisää vaikka skeptikot. Meillä on tarjota tilaa maailmankuvallenne, jos ette itse osaa tai uskalla.
http://www.youtube.com/watch?v=tkBhME9RCjc&feature=related
Cooperiltakin havaintoja
Pööööööööööö !
Saahan noita lätistä. Myös lentäjille sattuu poikkeuksellisia tilanteita, joissa sopivan selityksen löytäminen voi olla ylivoimaista.
Ja voi olla myös täysi hörhö. Esimerkkejä löytyy muistakin astronauteista (huuhareita). Riittää heille, että osaavat hoitaa työnsä.
Ei astronautiksi pääse mieleltään epävakaa. Ei voi siis olla "hörhö"
Että tällaista tällä kertaa?
Mutta ei tällaisia asioita ole unohdettu edes 1990-luvulla.
Siitä on eräänä osoituksena on Kari A.Kuuren,Juhani Kyyröläisen,Göte Nymanin ja Jukka Piirosen kirjoittama teos:Katoavatko ufot? Ufiolmiön kriittistä tarkastelua.
Tulostus Helsingin yliopiston observatorio.Paino Gummerus kirjapaino Oy Jyväskylä 1993.
Teoksen sivuilla 20-24 käsitellään astro-ja kosmonauttien tekemiä havaintoja lennoilta:
-Mercyry 1
-Mercyry 7
-X15 lentäjä
-X15 lentäjä
-Mercyry 16
-Mercyry 8
-Vostok 2
-Gemini 4
-Vostok 2
-Gemini 7
-Gemini 10
-Gemini 11
-Gemini 12
-Apollo 8
-Apollo 11
-Apollo 12
Mitä näistä havinnoista selvisi jo kauan sitten?
Niistä selvisi se,että kaikille tapauksille löytyi täysin luonnollinen selitys joiden suhteen ufoilla ei ollut mitään tekemistä.
Mutta nykyisin esim.juutuuppi,joiden videoklippeihin näissäkin suhteissa itse suhtaudun aina erittäin kriittisesti,nostaa tämäntyyliset tapaukset muka tosiasioiksi.
Kannattaisi muuten tutustua myös ufoja käsitteleviin kirjoihin vaikkapa jo 1960-luvulta lähtien,eikä aina tuijottaa pelkästään juutuuppia.
Tässä teoksessa tuodaan esille myös klassisia ufohuijauksia.
Kuten esimerkiksi Alexander Hamiltonin "näkemä" Kansasin ilmalaiva vuonna 1897.Tämän huijauksen todistivat todeksi muutamat henkilöt valaehtoisesti.
Tämän ihmeellisen tarinan ja välikohtauksen selitys (huijaus) julkaistiin jo tammikuun 23.päivänä vuonna 1943 kansalisaisees viikkolehdessä Buffalo Enterpricessa.Tämä lehtiartikkeli löydettiin uudestaan vasta syyskuun 16.päivänä vuonna 1976.
Jerome Glark teki asiasta jatkotutkimuksia ja sai kirjeen rva Donna Steelbyltä.Hän kertoi,että hänen 93-vuotias isoäitinsä Ethel L.Shaw oli ollut paikalla silloin,kun Alexander Hamilton ja hänen kumppaninsa keksivät omassa valehtelukerhossaan koko tarinan.
Tämä Ananias-valehtelukerho lopetti toimintansa sen jälkeen kun he totesivat,että heidän lehdistölle kertoma tarina olikin otettu todesta.
Oletko kuullut käsitettä "valkoinen valhe"? Olet varmasti, mutta et tiedä merkitystä. Tarkoituksena siis peitellä totuutta hyvällä tarkoituksella. En älyä että mikä teitä siinä kieltämisessä oikee viehättää, ette vissii tajua/jaksa ymmärtää maailmankaikkeuden suurutta, vai saako narsistinen mielenne tyydytystä kun elätte siinä uskossa että Maa on ainoa paikka jolla on biodiversiteetti?
Teillä ufo-uskovaisilla on samanlainen uskomaton argumentaatiokykyvaje kuin tavallisillakin uskovaisilla.
>>En älyä että mikä teitä siinä kieltämisessä oikee viehättää, ette vissii tajua/jaksa ymmärtää maailmankaikkeuden suurutta, vai saako narsistinen mielenne tyydytystä kun elätte siinä uskossa että Maa on ainoa paikka jolla on biodiversiteetti?