Edelliset menkat loppui viikko sitten ja nyt viime yönä heräsin siihen että sänky on märkä. Ensin unenpöpperöissäni ajattelin, että koira on kussut sänkyyn, sitten alkoi jalkojen välissä tuntua märältä. Nousin ylös ja sänky aivan veressä noin puolen metrin alalta. No äkkiä vessaan, ajattelin josko on peräpukama revennyt mutta suomeksi sanottuna vitusta se veri valui ja ihan lorahtelemalla pyttyyn jonkin aikaa tuli. Suihkussakin valui solkenaan lattialle ja lopuksi tilkitsin kahdella tamppoonilla jotka alkoivat falskata parin tunnin sisään. Kipua ei tuntunut.
No sain jotenkin nukuttua loppuyön ja vuoto oli lakannut.
Mulla on ollut sellaista toispuoleista alavatsakipua jo vuosia, mutta gynekään ei löytänyt mitään syytä kivulle.
Tuntui sellainen viileä tunne kohdun seudulla ja tuossa munasarjan kohdalla.
Eli mitähän hittoa tämä on? Mikä repesi? Pirullista kun joutuu nyt odottamaan toista vuorokautta lääkäriä.
Apua kauhea vuoto
16
9771
Vastaukset
- vaivainen itsekin
kuulostaapa hurjalta.hyvä kun menet lääkäriin.miksi et soittanut ja mennyt suoraan päivytävään sairaalaan ,heti kun kynnelle kykenit vaikka aamusta? toi vaatisi pikaiset ultraamisen ja gynegologiset tutkimukset.kivut oireilevat jostain.tulehdus,munasarjoissa häikkää,kytia mitä vaan.mut hyvä kun mene tlekuriin.vaadi lähete naistentautien erikoislääkäein huostaan.olen kuullut vastaavan erään 25v naisen kohdalla,kauheat verensyöksyt ja tutkittiin muttei mittän löytynyt.ja välillä vuotaa...lääkeet kouraan jakotiin ihmettelemään.toivotaan että homma hoituu
- 2 + 14
Mullakin oli kerran tuollainen ovulaatiopäivänä, siitä on vuoden verran. Verta tuli todella lujaa muutaman tunnin, sitten loppui yhtä äkkiä kuin alkoikin. En tiä mikä oli, mutta en oo kuollut vielä ainakaan.
Kerro, jos lekuri tietää jotain mielenkiintoista. - ikä ja menkkahäikät
mä epäilen itselläni huhtikuussa että olis ollut keskenmeno,varhainen.ei normaalisti verta tule kui hanasta tippuen koko ajan.pelottava kokemus,sitä ennen oli oikella puolen viiltävää särkyä ja sitten lorahti oikeih kunnolla kja rauhoittu päivän parin päästä-huh .mulla iän tullessa häikkää enemmänkin vuodoissa.
- 2 + 14
Voi olla tai olla olematta sinulla keskenmeno, mutta ei liity tähän ketjuun mitenkään. Tässä tapauksessa tuskin voi olla keskenmenosta kyse, jos vuoto tuli ovulaatiopäivänä kaksi viikkoa kuukautisten alkamisesta, ja vuoto kesti vain muutaman tunnin, ei muutamaa päivää.
Olisi kiinnostavaa tietää, mistä on kyse. - 2 + 14
Ja vielä lisäyksenä, että minä en ollut raskaana silloin kun tuo vuoto tuli, joten keskenmeno se ei ollut.
- mene lekuriin
Vaikea arvuutella..runsas äkillinen vuoto ja alavatsakipu voi olla mitä vaan..mutta jos siteet kastuu läpimäräksi tunnissa-on runsas vuoto,,Lääkäriin olisi pitänyt mennä päivystykseen jos oli kovaa kipua munasarjassa..syitä voi olla..munsarjankiertymä..on yleensä hyvin kivulias..kohdun ulkopuolinen raskaus,ovulaatiovuoto(ei yleensä e-pillereitä popsivilla kuitenkaan)keskenemeno,kohdun hormonihäiriöt ja kasvaimet...
- mene lekuriin
lisätään vielä yleinen ..munasarjakystan puhkeaminen..
- 2 + 14
Siis aloittajahan sanoi, että oli käynyt lekurissa aiemmin useita kertoja kipujen takia, ja mitään syytä ei löytynyt. Ja tähän verenvuotoon EI liittynyt kipua ja kesti vain muutaman tunnin.
- huolehtikaa oikeasti
eiköhän naisen pitäs jo tajuta mennä kiireesti lääkäriin.ei kannata odotella maallikkojen diegnooseja.huolehtikaa naiset oikeesti itsestänne.
- 2 + 14
Aloitusviestissä kyllä sanottiin myös, että aloittaja on jo varannut ajan lääkäriin...
- Paniikki päällä
Joo, tällaista se köyhällä on kun ei oo varaa tällä hetkellä yksityiseen, sain ajan sairaalaan vasta 20.2. Tai siis aika nopeasti noin kunnalliselle puolelle.
Menin siis terveyskeskukseen ja siellä oli nuori venäläinen tyttö lääkärinä. Tutki jotenkin tosi venäläisittäin, eli laittoi minut tutkimussänkyyn istuvaan asentoon, siis nosti sen pöydän sillä lailla pystyyn ja siinä sitten survoi sitä levitintä sisään ja maan vetovoima oli toista mieltä asiasta ja se levitin pulpahteli pois monta kertaa ja lopuksi alkoi se räpellys naurattaa mua niin hitosti, että se kapine sinkosi sisuksistani lattialle että kolisi. Ikinä ole istuallaan alapäätä tutkittu.
No sen verran jymmärsin että on voinut esim. myooma puhjeta. Verikokeet otatti ja niissä todettiin hieman anemiaa ja aloitin kovan rautakuurin. Kirjoitti lähetteen polille ja sinne siis ollaan menossa. Kummaa kun ei voida laittaa päivystyksenä vaan saa tässä kärvistellä epätietoisena.
Kirjoitan sitten löydöksistä jos teitä vielä kiinnostaa.- ,
Voi että... Sulla vielä huumoria riittää, vaikka tilannehan on kauhea. Tsemppiä sinne tutkimuksiin, ja toivottavasti mitään vakavaa ei löydy. Kerro vain tulokset, sillä monellakin on kaikenlaista häikkää. Itselläni on ollut munasarjan tienoilla kipuja jo kohta pari vuotta, ja on tutkittu jos johonkin malliin, mutta mitään ei ole löytynyt. Nyt en saa enää mihinkään vaivoihin apua terkkarilta, kun olen kai jo vähän luulosairaan maineessa siellä. Tämä köyhän elämä tosiaan on aika syvältä...
- ,
, kirjoitti:
Voi että... Sulla vielä huumoria riittää, vaikka tilannehan on kauhea. Tsemppiä sinne tutkimuksiin, ja toivottavasti mitään vakavaa ei löydy. Kerro vain tulokset, sillä monellakin on kaikenlaista häikkää. Itselläni on ollut munasarjan tienoilla kipuja jo kohta pari vuotta, ja on tutkittu jos johonkin malliin, mutta mitään ei ole löytynyt. Nyt en saa enää mihinkään vaivoihin apua terkkarilta, kun olen kai jo vähän luulosairaan maineessa siellä. Tämä köyhän elämä tosiaan on aika syvältä...
Siis en millään pahalla tarkoita tuota heittoa huumorista, vaan lähinnä ihailen sun asennetta. :) Tämä vielä selvennyksenä... Mutta toivotaan siis parasta.
- Paniikki päällä
No nyt on lääkärissä käyty. Marraskuussa -11 löydetty alle 2 cm myooma on kasvanut sellaiseksi 3,5 cm kokoiseksi, eli aika nopeasti nekin näköjään kasvavat. Kuulemma myooma ei aiheuta vuotoa. Eli tämän erikoistuvan lääkärin mielestä ihan tavallinen välivuoto, mikä kyllä on mielestäni ainakin hieman erikoinen välivuoto ja todella syvältä jos ihan tavallista alkaa tällainen olla. On mulla sellaisia ollut ennenkin, mutta tyyliin pientä tuhrua, eikä kuin hanasta laskemalla.
Otti pipelle kokeen eli kohdunlimakalvonäytteen ihan mitenkään valmistelematta mua asiaan. Ja se sattui kamalasti, että sanoin että perhana kun alkoi pyörryttää ja hiki päässä siinä kirosin. Hoitajat vaan jutteli jostain ruotsin matkasta, eikä ottaneet kantaa kun sanoin että pökrään kohta. En onneksi pyörtynyt. Mä unohdan aina hengittää kun jänskättää.
Sitten samaan syssyyn pumpattiin suolavettä kohtuun ja katsoi miten se myooma pullistelee. Ja taas vuodetaan lisää pari päivää.
No terolutia sain kuukautisten säännöllistämiseen ja jotain vuotoa vähentävää lääkettä. Pitäisi miettiä laitatanko mirena hormonikierukan tai sitten jokin kohdunlimakalvoa tuhoava toimenpide joka on sama kuin sterilointi.
Noista hormonaalisista jutuista en kauheasti innostu kun ehkäisypilleritkin (monia kokeillut) aiheuttaa mulle huonoa oloa ja oksentelua eli ei tehoa ja sitten masennusta ja päänsärkyä ja mulla on sellaisia migreenejä nytkin että välillä mennään taju kankaalle että kolisee. Ja sitten se kierukka on hankalasti pois otettavissa jos tuollaista tulee.
Kysyin että eikös kohtua voi poistaa kun muksuja ei ole eikä niitä enää hankitakaan kun ikääkin on kohta 40 v, niin myooman pitää uuden hoitosuosituksen mukaan olla n. 10 cm, ennenkuin kohtu otetaan pois. Äkkiäkös tuo 10 cm on jos tuota vauhtia kasvaa.
Nyt vaan odotetaan sitten onko näytteissä jotain ja eikun jännitys vaan jatkuu.
Kyllä tämä naisen elo pyörii tuon pimperon toiminnan ympärillä ...kele. - Toivoton
"Kyllä tämä naisen elo pyörii tuon pimperon toiminnan ympärillä ...kele. " ^
Tämä kommentti ei liity mitenkään tähän aiheeseen muuta viimeisimmän kommentin lause on niin totta! itteenikin suoraan sanottuna vituttaa kun aina on jokin pillutulehdus! todella ärsyttävää. Itse kävin kaiken maailman näytteitä antamassa mutta silti kaikki oli negatiivisa vaikka tuntuu että olis hiivat sun muut isekny kaikki yhtäaikaa! - alaosasto sekoitti
hyvin osuvasti sanottu -pimperon ympärille.osui minuun kuin rasvattu.mullakin ollut hormonien kanssa ongelmia outoine vuotojuttuineen,sitten polyyppeja poistettu ja kummia vuotojuttuja.kesällä tehtiin pipelletutkimus ja ultrattiin ala osastot.ei vakavampaa.iän tuomia heittoja ollut jo jokunen vuosi,ei enää pelota kun paikat tutkittu.ei siis syöpää mitä pelkäsin niin että seksihalutkin katosi toviksi.pipelle ei mnuun sattunut,tehtiinkö sulle ultralaitteilla tutkimukset munasarjoihin ja alapään sisällä? mulle tehtiin pipellen yhteydessä juuri oudon vuotokerran jälkeen.naisen elämä on monimutkaisempaa kuin miesten-alusta loppuun saakka hormoniheittojen ja kaiken moisten vaihareiden takia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053181Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391610Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951472- 921379
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461334Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561246Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803