Pehmeä
oli väsymyksen kosketus
yönsyliinsä taivuttaen
pehmeä
oli virta joka kuljetti matkallaan
lävitse avaruuden
merenaalloilla keinuttaen
niin alastonna maaäitiään hyväellen
maailmankaikkeuttaan eläen
yöstään
aamuaan etsien
itseään maailmalleen paljastaen
- sinettinsä
salat avatuiksi.
Sinetti
11
185
Vastaukset
Hei Dolan
Runossasi on kuin salaisuuksia
pieniä ovia jotka pitää etsiä ja löytää,
Kulkea niitten läpi, enne kuin pääsee perille.
Eikä matka ollut tylsä vaan jotenkin houkutteleva.. :)Runossani on juuri niitä elementtejä,joita tuossa kuvailet ja yleensä annan lukijoille "ikäänkuin tehtäviä ja omia siipiä" mielikuville että millaisen matkan kukin saa omissaan kulkea lävitse.
Runo-t voivat olla vaikeaselkoisia mutta myös avartavia että jokainen voi niissä tehdä omanlaisensa - mielikuvamatkan.
Kiitos Sinulle ... nautitaan pakkas säästä kuin valkoisesta ystävällisestä lumen "huumeesta" kuin kiteiden kimalluksista Mutta ei palelluta !
- onija
Kaunis on runosi, pidin kovasti.
Kiitoksia do..Kaunista että tunteikasta iloittelua tähän helmeilevään ajankohtaan täytyi ujuttaa kuin heijasteiksi elämänpoluille.
Monenkaltaista elämyksen tunnelmaa mahtuu tähän kaareemme mikä meille on suotu ja tämän runon tunnelmakuvat syntyivät yöllä,jostain kumman syystä.
Toivotan Sinulle Hyvää Helmikuun iloittelua kimeltevilla hangilla.
- ----- ----------
Talvinen runo ja jotenkin hieno.
Kiitos Sinulle - kuka sitten oletkin ... ja itseäni vieläkin harmittaa kun aikoinaan poistelin täältä eräitä jopa lukuisiakin runoja :
Ainakin muutamaa niistä kaipaan - yksi ylitse muiden !
Tänne tulee nyt vaan niin harvoin mitään kirjoitettua !
Toivotan Hyvää jo alkanutta Vuotta 2013 !
- ----- ----------
Kiitos samoin!
"yötään
aamuaan etsien"
voi miten kauniisti kirjoitit,
Maaäidin sylihin minäkin kipitin
ajatuksissani
kevätttä odotellen
maaäidin hymyä
sitä ikuista aurinkoa.
niin,että saan upottaa käteni multaan
ihailla kätteni työtä
katsella taivaan sineä
elää aamua ja yötä.
Ihanaa Uutta Vuotta näin jälkikäteenHei Margi - Lämpimät Kiitokseni Sinulle !
Näin se tämä aika vaan kuluu että vuosikin vaihtunut ja aina tuntuu mukavalta kun täällä tavataan entisaikojen malliin.
Tulee nykyään harvoin täällä käytyä kun seikkailee muissa maisemissa mutta kuitenkin ajoittain tulee myös tänne silmäiltyä " että mitähän tänne oikein kuuluu ".
Tänne on tuo runojen kirjoittaminen ja kommenttien annot jäänyt lähes olemattomiin mutta jos vielä joskus tännekin jotain yrittäisi.
Itseäni kyllä harmittaa eräs vuosi kun täällä meni,niinkuin meni ja poistelin tekeleitäni.
Sinulle Oikein Hyvää Vuotta 2013 !- *laudi*
Kaunista dolania jälleen.
..mielikuvia, joihin on mukava sukellella :)..
merenaalloillakin välillä keinuen..
Terveiseni täältä lumimaan satumaisemista.
Hyvää alkanutta
Vuotta Uutta!Tervehdys - pitkästä aikaa - hyvältä tuntuu kun täällä tapaa tuttuja vuosienkin takaa ja hyvät muistot kantaa kuin kannattalee tätä elämää.
Jotenkin tuo runoni tuntuu "vaikeaselkoiselta" kuin itselleen olisi kirjoittanut mutta hyvä kun edes jotain tarkoitustani sait selville.
Satumaisiin maisemiin paljon terveisiä kuin Sinulle : Kiitos muistamisesta
että Hyvää jo alkanutta Uutta Vuotta 2013 !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon
Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-2000011881914295Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa
Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.1243687Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia
mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös2603133Taisi kolahtaa....
Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä121836Suomi edelleen maailman onnellisin maa
Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.1801494Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa
Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli311432- 761325
Huomasitko? Tämä "viinin läträys" hämmästytti Yökylässä
Yökylässä-sarjassa Maria Veitola vieraili Christel ja Jori Roosbergin kotona. Tunnelma oli mukava ja puitteet hulppeat.331248- 1001068
Lopetan Keskipohjanmaan tilaamisen
Vasemmistolaisen ja kristinuskovastaisen pääkirjoituksen vuoksi. Suomen kouluissa on nykyisellään hyvä uskonnonopetus.681065
