Mies ei haluakaan naimisiin

rikki ja yksin

Olemme asuneet useamman vuoden yhdessä, ja olimme jo sopineet, että menään joskus tulevaisuudessa naimisiin. Suureksi osaksi, koska se oli miehelle tärkeää. Itse arvostan lähinnä avioliiton tuomia juridisia oikeuksia, joten asia sopi minulekin.

Halusimme vaihtaa kihlasormukset eräässä tärkeässä paikassa, joten suunnittelimme sinne reissun kevääksi. Tavallaan olemme jo kihloissa, mutta mies halusi kosia perinteisesti, mikä hänelle suotaneen.

Nyt mies kuitenkin muutti reissuamme niin, ettemme menekään ko. paikkaan. Lisäksi hän kuittailee kaikesta häihin liittyvästä, että "eihän hänen tarvitse huolestua tuosta?" viitaten siihen, että enhän vain suunnittele häitä.

Olen täysin rikki, koska hän ei ilmeisesti haluakaan naimisiin kanssani. En uskalla ottaa asiaa puheeksi, jotta en painostaisi häntä (mies on todella todella kiltti, eikä hänelle tarvitse aina edes vihjata... joten jos sanoisin mitään, hän kosisi vain minun vuokseni vaikkei itse haluaisikaan).

Puhuminen ei siis toimi, koska hän henkilönä ei osaa pitää lainkaan puoliaan eli vihjaamalla jo marssisin hänen ylitseen. Haluaisin, että hän omasta tahdostaan haluaisi mennä naimisiin, mutta taidan toivoa liikaa..... en ymmärrä, mistä moinen mielenmuutos.

Edellinne pitkä suhteeni kariutui käytännössä siihen, että olimme 3 vuotta kihloissa, eikä mies lopulta halunnut sitoutua. Itse koen, että jos mies kosii, voin haaveilla ja puhua häistä, mutta tuon eksän kanssa emme olleet samoilla linjoilla tässä. Itsetuntoni romahti, ja epäilin hänen sitoutumistaa (syystä), ja lopulta katsoimme parhaaksi erota. Pelkään, että nyt käy samoin, tosin jo sen puolesta, ettemme mene kihloihin.

12

1189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • psssssssst.

      sillä on toinen.

      • JUST !!!!!!!!!! jooo

        Jollakin on "höyrypäissään" ajatus taas tökkiny tai sitten on omakohtaisia kokemuksia pettämisestä?


    • Tuletko vaimoksi?

      Mä voin mennä naimisiin sun kanssa. Olen ihan yksinäinen mies.?

    • bimies3

      Hän pettää sinua miehen kanssa, eli on homo.

      • mieees 26

        "itse arvostan lähinnä avioliiton tuomia juridisia oikeuksia, joten asia sopi minulekin."

        Ajaiii,että karahti silmään ja korvaan kun tuon luki.Siis sinulle on tärkeätä että saat mahdollisesti erotessasi saman määrän romua kuin mieskin.Voi jumalauta!
        Kyllä kannattaa miettiä kaks kertaa miksi mennään yleensä naimisiin,ei ainakaan tavaran takia!
        Itse ainakin sitten joskus toivon mukaan menen sitä varten että rakastan toista koko sydämmestäni ja haluan jakaa elämäni sen kanssa.Se on rakkuden osoitus sitoutua toiseen loppuelämäksi.
        Tavaraa,romua ja rahaa saa aina lisää mutta jos rakkauden menettää,on se paljon isompi asia.


    • Usko jo

      Unohda se mies. Hän ei tule elämään sinun kanssasi kovin pitkään, vain siksimolette yhdessä että taidat hoitaa kodin ja pitää hänen vaatteensa kunnossa. Olisiko näin, mieti ja tee ratkaisusi.

    • ei romantiikkaa

      Jätä mies, jos hän tekee päättämättömyydellään tai haluttomuudellaan sinut rikkinäiseksi. Sinunhan pitäsi olla onnellinen hänen kanssaan. Mutta te ette ole kihloissa, koska mies ei ole kosinut ja teillä ei ole sormuksia. Mitähän tarkoittanet "tavallaan kihloissa". Ei sellaista olekkaan.

      Muta kyllähän sinun pitäsi suoraan voida puhua asiasta. Mitä avokkisi kiltteyden taa kätkeytyy, ellet voi teitä koskevista asioista puhua? Onko hänellä toinen nainen, tai katselussa ainakin ja niin kauan kuin ei parempaa löydy, tyytyy sinuun.

      Ja mitä sitten jos kosii sinun vuoksesi. Sinullehan se tärkeää on.

      Minäkin olisin aikoinani mennyt avokkini kanssa vihille, hän ei halunnut. Nyt kun olemme asuneet yhdessä yli 10 vuotta, hän haluaisi vihille, mutta sanoin että juna meni jo. Minä en halua sitoutua. Ja tiedän nyt, että silloin aiemmin sen haluttomuuden taa kätkeytyi toinen nainen. Se nyt on ollutta ja mennyttä, mutta jotakin särkyi. Ei koskaan naimisiin petturin kanssa. En olis avoliitossakaan, vaan meillä on yhteinen yritys. Ei meillä suurempia riitoja, mutta kunhan elellään päivästä toiseen ja tehdään töitä yhdessä.

    • Sinisilmäinen1

      soita mulle nii mennää naimisiin 0448644412 Ismo Lahtinen

    • jallu012

      Kyllä nää juridiset oikeudet tiedetään ... se on 50% kaikesta :)

    • optimistijolla::

      Onpa kyynistä! Ehkä mies suunnittelee yllätyskosintaa, koska on alkanut kokea, että jos olette paikankin jo sopineet etukäteen, kaikki on liian ennalta-arvattavaa. Odota rauhassa reissun yli, ja ota sitten asia puheeksi jos mitään ei ole tapahtunut. :)

      • ap

        Kiitos tuesta :)

        Itsekin rauhoituin tuossa, kun mies muilla teoillaan huomioi ja osoitti välittämistään. Tuulen suunta tuntuu "vaihtuneen" (ehkei se tosin koskaan ollutkaan vaihtunut), ja olen kerran huomannut hänen katselevan sormuksia netissä. :)

        Eli ehkä se tästä :)


    • J.Ärkevä

      No hei, mies nyt van on tullut järkiinsä! Hän on itsekseen todennut saman minkä kaikkien pitäisi ymmärtää: avioliitto on turhista turhin vanhanaikainen institutio, olla voi muutenkin yhdessä. Siis unohda koko juttu ja tyydy siihen mitä olet jo saanut!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkä ikäistä ikävöit?

      Minkä ikäinen hän on ja mitä hän sinulle merkitsee/merkitsi?
      Ikävä
      88
      1876
    2. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      404
      1867
    3. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      99
      1796
    4. Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan

      Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam
      Kotimaiset julkkisjuorut
      379
      1763
    5. Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin

      Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀
      Haapavesi
      51
      1384
    6. Aika pieni se on

      Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht
      Haapavesi
      56
      1382
    7. Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin

      Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆
      Maailman menoa
      298
      1222
    8. Sinun ja kaipaamasi törmääminen

      Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?
      Ikävä
      97
      1076
    9. Kiitos siitä

      Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak
      Ikävä
      50
      1027
    10. vinkki miehille

      Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli
      Ikävä
      173
      1025
    Aihe