Kun tv lupa muuttuu "veroksi"niin eikö silloin pitäisi kaikki vapaat kanavat näkyä netinkin kautta realiajassa,koska jokainenhan talous joutuu sen veron maksamaan vaikka ei olisi telkkariakaan.Onhanse muistaakseni joku anyfhere tv miltä pysty katsomaan kaikkia vapaita kanavia,mutta se pelas millon pelas eli ei koskaan kunnolla,liekkö sitäkään enää?
tv lupa veroksi?
netti tv
360
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei tuolla ole mitään tekemistä asian kanssa. Nettilähettämistä koskevat tekijäinoikeudet ja tuottajien kanssa tehdyt sopimukset. Kukin kanava tekee omat strategiansa tämän kanssa.
Näinpä. Ulkomaille jakamista kun on vaikeaa estää netissä. Ip-esto ohittuu proxyllä tai vpn:llä.
Ensinnäkin, termiä TV-lupa, ei ole käytetty enää vuosiin. Sen nimi on ollut jo pitkään TV-maksu, ja niitä lupia on olemassa vain verkkotoimilupa joka annetaan hakemuksen kautta jollekin tv-lähetysverkon omaavalle verkkotoimijalle (Digita, Dna Welho ja toistaiseksi vielä Anvia), sitten on ohjelmistotoimilupa joka myönnetään jonkin tv-kanavan omistavalle yhtiölle (esim. MTV Media eli tutummin maikkari ja myös Canal , Nelonen Media, Discovery Networks, Disney, MTV Networks eli Viacomin omistama yhtiö joka omistaa mm. MTV Finland, VH1, Nickelodeon jne. kanavia, Eurosport A/S jne).
Sitten tuolla netin kautta näkymiselle, Yle-verolla ei ole sen kanssa mitään tekemistä joskin osa Ylen lähetyksistä näkyy verkossa Yle Areenassa reaaliajassa jo nyt. Muut kanavat ei taida lähettää reaaliajassa, no Maikkarilla nyt on jotain MTV3 Maxin ja Canal :n lähetyksiä reaaliajassa mutta ne on maksullisia ja ilmaiskanavien lähetykset tulee jälkeenpäin.
Jos haluat hyötyä Yle-verosta jotain niin hommaa oikea televisio. Itselleni tv:ttömyys ei ole koskaan ollut mikään vaihtoehto edes ajatusleikkinä, kyllä telkkari kuitenkin antaa sen verran iloa elämään.