Ruotsiin oikikseen

över Västra gränsen

Täällä palstoilla onkin ollut jo aiheesta aiemmin puhetta, mutta aloitankin nyt uuden otsikon samasta aiheesta. Eli:
Haluaisin kovasti lähteä Ruotsiin opiskelemaan, tällä hetkellä päällimmäisenä siellä olisi mielessä oikeustieteellinen tiedekunta. Länsinaapurissa on tullut aiemminkin käytyä, ja erityisesti Lund olisi ensimmäinen vaihtoehto Ruotsiin hakiessa. Heti hyvänä kakkosena tulee Uppsala, mutta ei niissä Tukholmassa ja Göterborgissakaan olisi mitään vikaa.

Joten; osaako kukaan neuvoa miten Ruotsiin oikein haetaan? Ilmeisesti ylioppilastodistuksen ja lukion päättötodistuksen pisteiden perusteella, mutta pystyikö omia tulevia pisteitään jo nyt jostakin sivustolta tarkistamaan?

Tarkoituksenani on jopa uskaltautua kirjoittamaan pitkä matematiikka uudestaan..
Tämän jälkeen omat arvosanat olisivat tasan keskiarvolla E (kaikki muu E:tä paitsi yksi M ja yksi L)

Mutta mutta, osaako kukaan mahdollisesti länsinaapuriin lähtemisessä neuvoa?

18

1064

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • XxXxX

      Ruotsin oikeustieteellisen vaaditaan A-tason ruotsin kieli eli yo pitkä kieli!

      • PSC-JKK2012

        Kannanoton ensimmäinen oppimäärä: Perustele vastauksesi.

        Eli tähän olisit hyvin voinut linkittää tietämäsi todisteet A-tason Ruotsin kielen vaatimuksesta.

        Mutta omaan vastaukseeni. Hakuvaatimukset löytyvät muistaakseni VHS:n sivuilta, mutta ainakaan täällä ei puhuta mitään pitkästä Ruotsista: http://maatieto.net/ruotsi/opiskelemaan/haku_korkeakouluun/paasyvaatimukset
        Lisäksi ihmetettelen suuresti XxXxX:n vastausta muutenkin, koska mielestäni hyvin harvassa lukiossa pystyy ylipäätään opiskelemaan RUA :a eli pitkää Ruotsia.

        En ole ottanut oikeustieteellisestä selvää, mutta ainakaan lääkikseen ei tarvita äidinkielitason Ruotsia eikä pitkää Ruotsia joten en näe tämän peruseella syytä miksi tarvittaisiin oikikseen?


      • ruotsimies

        Ei riitä. Täytyy todistaa kielitaito kielikokeessa.


      • PSC-JKK2012
        ruotsimies kirjoitti:

        Ei riitä. Täytyy todistaa kielitaito kielikokeessa.

        Ja missähän kielikokeessa?
        Tisus -koe ei ole pakollinen kuin heille, jotka tarvitsevat tosiaan SvB -ruotsia eli äidinkielitason Ruotsia. Ota selvää ennen kuin laitat kommetteja.


    • övg

      Onko Arvosanallekin olemassa vaatimusta?
      vai riittääkö pelkkä pitkän kirjoittaminen?

      Mistähän tämä tieto on peräisin?..

      • PSC-JKK2012

        Ja vielä unohtui kysyjälle laittaa yksi hyvä linkki.

        Tuosta samoilta maatieto.net -sivuilta löytyy tällainen ohje pisteiden laskentaan. Tosin täytyy muistaa, että koulu tekee aina lopullisen pistearvion:

        http://www.maatieto.net/files/153/VHS_vertailuluvun_laskeminen_2012.pdf

        Ja täältä voit tarkastella millä pisteillä voit tiettyyn kouluun ja tietylle alalle päästä:
        http://statistik.vhs.se/
        Hakutulosten ilmestyttyä klikataan " Urval 1 " -välilehti ja sen jälkeen pallukka kohtaan " antagningspoäng." ja vielä kolmanneksi kohdasta " visa urvalsgrupp" valitaan " BI " ( koska muistaakseni tällä hetkellä hakijat hakevat ruotsalaisten kanssa samassa ).

        Toivottavasti tästä oli apua :)


    • fsdgrg

      Nyt on ainakin linkkejä riittävästi. Sinänsä vain hölmöä, ettei itse kysyjä tunnu seuraavan keskustelua....vielä olisi yksi linkki, mutta taidanpa jättää laittamatta.

    • huohj

      trolli

    • jenzy

      Sen verran hakukriteereistä, että Stokis ollut yleensä aika suosittu ja tänne vaaditaan usein esim Uppsalaa paremmat paperit. Itse sain C,MM,E,LL rivillä 480 pistettä hakuryhmästäni jossa maksimi oli 500 ja se riitti tällä kertaa Tukholmaan. Sisäänhän otetaan joka kevät ja syksy noin 280 oppilasta joista sitten lopulta ehkä yksi kolmasosa vain valmistuu. Sisäänpääsy helppoa Suomeen verrattuna, mutta ulospääsy hankalaa. Lisäksi suomalaisella on kokonaan ruotsin lisäksi opittavana se ihana ruotsin juridinen sanasto.

      • PSC2012

        Muista, että nämä pistelasku systeemi on nyt muuttunut. Tietoa löytyy Cimosta ja maatieto.net -sivuistoilta. Suomalaiset hakevat 2012 samassa ruotsalaisten kanssa.

        Mutta joka tapauksessa on selvää, että oikikseen vaaditaan hyvät arvosanat lukiosta. En tosin tiedä miten aiempina vuosina on lukion päättötodistus arvosteltu, sillä nythän se vaikuttaa aika merkittävästi. Ja sen perusteella itsekin haen opiskelemaan kansainvälista politiikkaa södertorniin, koska yo-todistus on huono: ( A,A, B, B, C ). ja jos en pääse nyt keväällä Tampereelle.


    • huolestunut opiskeli

      Itse olisin kiinnostunut hakemaan toistamiseen rivillä L E E E E M, mutta asunnon saanti vain huolestuttaa.

    • jenzy

      Haet vain vaikka suntoasia pelottaisi! Ei sitä kaikkea voi valmiita tarjottimella saada! Täytyyhän jotain haastettakin elämässä olla, josta sitten kiikkustuolissa voi lastenlapsilleen kertoilla. ;) Kyllä täältä asunnon löytää, jos ja kun näkee tarpeeksi vaivaa. Älkääkä pelätkö muuttaa ensin lähiöön inneboendeksi, koska se voi olla ihan hyvä vaihtoehto kunnes pääsee opinnoissa alkuun ja voi sitten myöhemmin paremmalla ajalla etsiä parempaa. Eli tunnelbana ja pendeltåg kyllä kulkee yliopistollekin. Ero koulumatkoissa voi Suomeen verrattuna voi aluksi tuntua pelottavalta, mutta jos asuu hiukan kauempana löytää kämpän huomattavasti helpommin ja voi säästää ihan reippaasti joka kuukausi asumismenoissa! Tsemppiä, kannattaa käyttää tosiaan hyväksi ilmainen opiskelumahdollisuus täällä Ruotsissa. Turha niille eestiläisille kalliita lukukausi maksuja maksella, vai kuinka? ;)

    • Minä

      Sisäänhän pääsee about sillä että lukion keskiarvo on 9 ja haettaessahan lasketaan vaan neljä pakollista ainetta ja niistä olis hyvä olla yli M ni eikse oo aikalail sillä selvä et on sisällä?

      Itse olen ihmetellyt sitä, että koska haussa lasketaan vaan 4 pakollista, niin eikö ole mitään merkitystä esim sillä onko kirjottanut pitkän vai lyhyen matikan? tai pitkän A englannin vai lyhyen??! Suomessa nämä tasoerot huomioidaan joka paikassa mutta Ruotsissa ilmeisesti ei??! Tietääkö joku asiasta enemmän?

      • Redanstuderande

        On täällä behörighetskrav mut ne on aika helppo saavuttaa! Tänne tukholmaan EN ensisijaisesti hakisi,KALLISTA ja asuntopula, ei todellakaan kaikki saa ees inneboende vaikka tuolla joku niin sano, taistelua saa käydä vaikka just omalla kohalla asunto ei ollu ongelma (suhteilla sain) ja muistakaa et se alle 500e jonka suomesta saa tukea on joku 4000kr joka kokonaisuudessaan menee yleensä asuntoon...ja tota ei välttii saa jos on andrahandskontrakt :/ tarkotud ei nyt oo lannistaa vaikka siltä tää mun teksti kuullostaaki mut haluun vaa infoo näistä tosiasioista et osaatte oikeesti varautua! Ja puhun siis nyt TUKHOLMASTA! Muut pienemmät kaupungit on eri asia :) ja niinku joku sano et jos ei osaa kieltä ni on tosi hankalaa ku tiedän ihmisiä jotka on reputtanu jut kielen takia ja tässä maasahan ei sitä yliopistopaikkaa saa pitää jos ei tuloksia tuu, toisin ku suomessa! No nyt vaikka jtn positiivista, ihana maa enkä koe tätä koulu käyntiä niin raskaaks kun mitä varoteltiin, kivoja avoimia ja ilosia ihmisiä :> ja onnea hakuun, hakuprosessi on todella helppo!


    • rohkeestivaan

      Hei,

      Oiskelen itse Ruotsissa ja oikikseen ei tarvita äidinkielen tasosta ruotsia. Lähetä minulle toki mailia nii kerron, mitkä paperit tarvii lähettää ja minne ja mitä sun pitää tehä hakusivustolla. tiiän kokemuksesta mite ärsyttävää ite on venkslata niitä ku kukaan osannu auttaa mua ku hain :)
      ps. älä kauhistele hakemista ja pisterajoi yms et jos haluut sinne nii todellaki kantsii hakea!!!

      [email protected]

    • kymysyksiä

      Googletellu koko aamun aiheesta, mutta mistään ei tunnu löytyvän vastausta miten nuo sadoissa kulkevat pisteet lasketaan (esim. 500p). Sanotaan, että asteikolla 10-20 omat pisteeni olisivat 17,25 ( 2 lisäpistettä). Mutta miten nämä muutetaan tuolle satojen asteikolle?

    • oikiksesta unelmoiva

      Osaako joku kertoa oikiksen erityisvaatimuksista? Kuinka montaa kurssia yhteiskuntaopista ja historiasta tämä alla oleva vaatimus tarkoittaa?

      Grundläggande behörighet Historia A, Samhällskunskap A. Eller: Historia 1b / 1a1 1a2, Samhällskunskap 1b / 1a1 1a2

      Kiitos jo etukäteen kun googlettelu ei ole tuottanut tulosta :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      80
      1239
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      15
      1036
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      61
      980
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      878
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      760
    6. 59
      754
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      62
      681
    8. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      662
    9. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      24
      660
    10. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      637
    11. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      39
      628
    12. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      616
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      50
      569
    14. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      36
      545
    15. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      520
    16. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      19
      517
    17. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      515
    18. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      72
      486
    19. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      42
      474
    20. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      467
    Aihe