Vakuutusmyyjä?

----

Miten tuollaiseksi pääsee ja millaista hommaa se sitten kaiken kaikkiaan on?

Mistä johtuu että vakuutusmyyjien palkat ovat aina helkkarin isoja kaikissa lehtien palkkavertailuissa?

7

14161

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • adolf

      Johtuu siitä, että asiansa osaava vakuutusedustaja tekee paljon rahaa. 90-luvun alkupuolella kauppakoulussa kävi olikohansenyt Pohjolan edustaja kertoilemassa vakuutuksista ja vakuutusalasta. Tylsääkin tylsempi esitelmä sai uutta puhtia kummasti, kun äijä lätkäisi lopuksi parhaiden edustajiensa palkat piirtoheittimelle; satuin nimittäin tuntemaan yhden näistä vakuutusedustajista, ja täytyy sanoa että yli 300 000 markan vuosiansio herätti kyllä takapenkkiläisenkin....varsinkin, kun ko. edustaja teki edustajanhommia sivutyönään. Oli meinaan päätyökseen yhdessä valtion puljussa ja sivutyöstään repi yli kolmensadantuhannen vuosiliksaa. Ihan kannattavaa puuhaa, näemmä. Noviisin nyt tietenkin on turha unelmoida noista palkoista.

      • Päällikkö

        Näitä vakuutusasiamiehiä on jo niin paljon, että tienesteille on vaikea päästä. Ainakin uuden kaverin on vaikea päästä vauhtiin.
        Tämä asiamiesjärjestelmä on osoitus siitä, että vakuutusyhtiöt eivät halua ottaa riskiä henkilöstökuluina tuotteensa menekistä.


      • Asiakaspalvelija
        Päällikkö kirjoitti:

        Näitä vakuutusasiamiehiä on jo niin paljon, että tienesteille on vaikea päästä. Ainakin uuden kaverin on vaikea päästä vauhtiin.
        Tämä asiamiesjärjestelmä on osoitus siitä, että vakuutusyhtiöt eivät halua ottaa riskiä henkilöstökuluina tuotteensa menekistä.

        Joo ei ole helppoa päästä vauhtiin vakuutusalalla.. Moni lähtee mukaan liiaksi eurot silmillä. Tätä hommaa pitää tehdä pitkäjänteisesti. Eikä lähteä tavoittelemaan pikavoittoja. Ensimmäinen "minimitavoite" tuli tehtyä vasta kolmen kuukauden päästä aloittamisesta. Sillä aikaa kollegoista oli lähtenyt pois jo kolme(aloitti viisi).

        Tällä alalla vaihtuu porukka tosi tiuhaan juuri sen takia, kun moni kuvittelee homman olevan vain sitä, että ohjataan asiakas tuoliin ja tehdään paperit. Voihan se näin käydä pankissa tai vakuutusyhtiössä, mutta niiden tarjoamien paikkojen määrä on aika pieni.

        Kyllähän ulkoistaminen on firmassa kuin firmassa järkevää. Nyt vaan nämä asiamiesfirmat saattavat vaikuttaa edustamiensa yhtiöiden maineeseen.

        Markkinoita kyllä riittää vielä, vaikka näitä asiamiehiä onkin entistä enemmän. Vaihtuvuus tosin näissä firmoissa on kova. Tämä on nyt puhdas veikkaus, mutta alalle lähtevistä varmaan tuollainen 80% lopettaa työt niin, että ei ole saanut mitään palkkaa.

        Kovaa työtä vaaditaan


    • r.p.

      Olen mies henkilö 66v.olen menestyksllä myynnyt vakuutuksia ynnä muuta.

      Mielestäni tässä ei ikä ratkaise.
      Olen mielestäni hyvä kuntoinen kaikenlaiseen myyntityöhön.
      reijo penger p.0407017611

    • Anonyymi

      Joo, vakuutusmyyjän toimii provikkapohjalla. Sitten kun haluat jotain asiaa selvittää ja otat yhteyttä, kommentti on että tee netissä. Kysyin että etkö sinä ole minun vakuutusasiamies, ei kuulemma vaan netti. Voi helevetti mitä kusetusta, ottakaa semmoinen vakuutus missä on oikea ihminen teitä palvelemassa eikä mikään nettipelle. Te kanssaihmiset , vakuutettu kalleinta omaisuutta, perhettä, taloanne, asuntoanne, vaatikaa henkilökohtaista palvelua!

    • Anonyymi

      Ite myyn vakuutuksia puhelimitse ja kauppaa saa tehdä aivan saaaatanasti että saa provikkaa edes vähän

    • Anonyymi00007

      Ketä vakuutusmyyjiä, jotka osaa kertoa työstä enemmän?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      60
      839
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      34
      805
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      756
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      95
      721
    5. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      31
      622
    6. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      547
    7. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      9
      522
    8. 42
      519
    9. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      71
      516
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      63
      509
    11. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      426
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      24
      420
    13. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      57
      419
    14. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      36
      417
    15. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      24
      413
    16. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      105
      411
    17. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      72
      403
    18. 39
      403
    19. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      397
    20. Emme pääse koskaan

      Tästä. Sinä et suostu enkä minä suostu
      Ikävä
      38
      394
    Aihe