Vakuutusmyyjä?

----

Miten tuollaiseksi pääsee ja millaista hommaa se sitten kaiken kaikkiaan on?

Mistä johtuu että vakuutusmyyjien palkat ovat aina helkkarin isoja kaikissa lehtien palkkavertailuissa?

6

13797

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • adolf

      Johtuu siitä, että asiansa osaava vakuutusedustaja tekee paljon rahaa. 90-luvun alkupuolella kauppakoulussa kävi olikohansenyt Pohjolan edustaja kertoilemassa vakuutuksista ja vakuutusalasta. Tylsääkin tylsempi esitelmä sai uutta puhtia kummasti, kun äijä lätkäisi lopuksi parhaiden edustajiensa palkat piirtoheittimelle; satuin nimittäin tuntemaan yhden näistä vakuutusedustajista, ja täytyy sanoa että yli 300 000 markan vuosiansio herätti kyllä takapenkkiläisenkin....varsinkin, kun ko. edustaja teki edustajanhommia sivutyönään. Oli meinaan päätyökseen yhdessä valtion puljussa ja sivutyöstään repi yli kolmensadantuhannen vuosiliksaa. Ihan kannattavaa puuhaa, näemmä. Noviisin nyt tietenkin on turha unelmoida noista palkoista.

      • Päällikkö

        Näitä vakuutusasiamiehiä on jo niin paljon, että tienesteille on vaikea päästä. Ainakin uuden kaverin on vaikea päästä vauhtiin.
        Tämä asiamiesjärjestelmä on osoitus siitä, että vakuutusyhtiöt eivät halua ottaa riskiä henkilöstökuluina tuotteensa menekistä.


      • Asiakaspalvelija
        Päällikkö kirjoitti:

        Näitä vakuutusasiamiehiä on jo niin paljon, että tienesteille on vaikea päästä. Ainakin uuden kaverin on vaikea päästä vauhtiin.
        Tämä asiamiesjärjestelmä on osoitus siitä, että vakuutusyhtiöt eivät halua ottaa riskiä henkilöstökuluina tuotteensa menekistä.

        Joo ei ole helppoa päästä vauhtiin vakuutusalalla.. Moni lähtee mukaan liiaksi eurot silmillä. Tätä hommaa pitää tehdä pitkäjänteisesti. Eikä lähteä tavoittelemaan pikavoittoja. Ensimmäinen "minimitavoite" tuli tehtyä vasta kolmen kuukauden päästä aloittamisesta. Sillä aikaa kollegoista oli lähtenyt pois jo kolme(aloitti viisi).

        Tällä alalla vaihtuu porukka tosi tiuhaan juuri sen takia, kun moni kuvittelee homman olevan vain sitä, että ohjataan asiakas tuoliin ja tehdään paperit. Voihan se näin käydä pankissa tai vakuutusyhtiössä, mutta niiden tarjoamien paikkojen määrä on aika pieni.

        Kyllähän ulkoistaminen on firmassa kuin firmassa järkevää. Nyt vaan nämä asiamiesfirmat saattavat vaikuttaa edustamiensa yhtiöiden maineeseen.

        Markkinoita kyllä riittää vielä, vaikka näitä asiamiehiä onkin entistä enemmän. Vaihtuvuus tosin näissä firmoissa on kova. Tämä on nyt puhdas veikkaus, mutta alalle lähtevistä varmaan tuollainen 80% lopettaa työt niin, että ei ole saanut mitään palkkaa.

        Kovaa työtä vaaditaan


    • r.p.

      Olen mies henkilö 66v.olen menestyksllä myynnyt vakuutuksia ynnä muuta.

      Mielestäni tässä ei ikä ratkaise.
      Olen mielestäni hyvä kuntoinen kaikenlaiseen myyntityöhön.
      reijo penger p.0407017611

    • Anonyymi

      Joo, vakuutusmyyjän toimii provikkapohjalla. Sitten kun haluat jotain asiaa selvittää ja otat yhteyttä, kommentti on että tee netissä. Kysyin että etkö sinä ole minun vakuutusasiamies, ei kuulemma vaan netti. Voi helevetti mitä kusetusta, ottakaa semmoinen vakuutus missä on oikea ihminen teitä palvelemassa eikä mikään nettipelle. Te kanssaihmiset , vakuutettu kalleinta omaisuutta, perhettä, taloanne, asuntoanne, vaatikaa henkilökohtaista palvelua!

    • Anonyymi

      Ite myyn vakuutuksia puhelimitse ja kauppaa saa tehdä aivan saaaatanasti että saa provikkaa edes vähän

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      65
      4599
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      164
      3532
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      64
      2903
    4. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      149
      2851
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2684
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1923
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1811
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1656
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1630
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      42
      1342
    Aihe