Meillä lapsi nyt 2 v. 3 kk ja on alkanut tulemaan vanhempien huoneeseen jo alkuyöstä ja haluamaan viereemme.
Ennen tuli vasta aamuyöstä tai aamulla aikaisin meidän makuuhuoneeseen, ja sitten nostin hänet viereemme, jossa sai nukkua aamuun.
Nyt tulee ekan kerran jo 02:00. Vien hänet omaan sänkyynsä takaisin.
Tulee uudelleen parin tunnin päästä, vien takaisin, ja taas sama parin tunnin päästä. Liikenne sänkyjen välillä pahimmassa yössä parin tunnin välein.
Annan periksi sit aamulla ja nostan viereemme. Haluaisin, että hän nukkuisi omassa sängyssään ainakin 05:00 aamuun asti, mutta mikä neuvoksi, kun haluaa viereemme ?
Ennen tuli vasta aamuyöstä tai aamulla aikaisin meidän makuuhuoneeseen, ja sitten nostin hänet viereemme, jossa sai nukkua aamuun.
Nyt tulee ekan kerran jo 02:00. Vien hänet omaan sänkyynsä takaisin.
Tulee uudelleen parin tunnin päästä, vien takaisin, ja taas sama parin tunnin päästä. Liikenne sänkyjen välillä pahimmassa yössä parin tunnin välein.
Annan periksi sit aamulla ja nostan viereemme. Haluaisin, että hän nukkuisi omassa sängyssään ainakin 05:00 aamuun asti, mutta mikä neuvoksi, kun haluaa viereemme ?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Aika hauska taapero veljellä... oli ihan pieni ei osannut vielä kävellä, kokeilin että osaako se puristaa kättä vai onko jo niin iso että ei, kokeilin laittaa pikkusormea että puristaako.
Sittemmin oppinut kävelemään, kun viimeksi näin, se näytti olevan hauskaa sille, melkein ainakin itse osasi kävellä. Ilona-niminen taapero,.
Ongelma taitaa olla se, että annat lopulta periksi. Yritykset päästä viereen palkitaan aina lopulta, joten kannattaa yrittää useampaankin kertaan. Taapero ei vielä ymmärrä kello kahden ja kello viiden eroa, eikä siis sitäkään, milloin on sopiva aika kömpiä viereen ja milloin ei kannata yrittää. Hänelle on lähinnä hämmentävää, kun joskus viereen saa tulla ja joskus se kielletään. Jos haluat, että lapsi pysyy omassa sängyssään, kannattaa johdomukaisesti taluttaa hänet takaisin sinne joka kerta, kunnes on aamu ja aika nousta. Yritä myös vakuuttaa lapsi siitä, että oma sänky/huone on turvallinen ja hyvä paikka nukkua, ja vanhemmat ovat koko ajan lähellä, vaikkeivät olekaan samassa huoneessa.
Tätä et varmaan halua kuulla, mutta meillä meni näin... Esikoinen tuli joka yö meidän viereen, joskus jo kahden aikaan, joskus vasta kuuden aikaan aamulla, mutta joka tapauksessa joka yö. Me otettiin hänet siihen, ei koskaan kielletty, koska ei hän siinä meidän välissä häirinnytkään. Ja halusin itse nukkua enkä taistella.. Sitten syntyi "kakkonen". Laitettiin esikoiselle patja lattialle, kun ei oltais voitu kaikki enää nukkua samassa sängyssä. Ja pelkäsin että esikoinen potkii vauvaa tai kierii päälle. Jonkin aikaa hän tuli vielä yöllä meidän makkariin ja meni ihan mielellään patjalle nukkumaan. Meni pari kuukautta, ja yhtäkkiä hän vaan lakkasi tulemasta. Ja siitä asti on nukkunut joka ikinen yö omassa sängyssään heräämättä. Esikoinen oli vauvan syntyessä vähän alle 4-vuotias, ja nyt siis täyttänyt 4. Eli aika kauan sitä meidän vieressä nukkumista kesti, mutta kun se ei ketään haitannut, annettiin hänen sinne tulla. Muistan itsekin kuinka ihana oli päästä äidin viereen lapsena nukkumaan.
Jos tietä kovasti häiritsee lapsen vieressä nukkuminen, niin sitten ei auta kuin tehdä niin kuin edellinen vastaaja kirjoitti. :)
Tärkeintä on tosiaan olla johdonmukainen. Joko vieressä nukutaan tai ei. Parasta vauvalle/lapselle on jos saa alusta lähtien nukkua vieressä ihan niin pitkään kun haluaa.