Minulla ja pojallani on ollut jo pitkään, ympäri vuoden paikasta riippumatta, samanlaisia "aamuallergian" oireita: limaista yskää (poikani jopa oksentaa pahimpina aamuina limaa) ja nenä vuotaa. Olemme molemmat pahasti aamu-unisia ja oireet ovat sitä pahempia mitä aikaisemmin joudumme nousemaan kellon soittoon.
Meidät molemmat on testattu ihotestein, eikä tähän sopivia allergioita ole löytynyt. Minulla ei mitään ja pojalla heinäallergia. Mieheni ei oireile.
Mistä lienee kyse ?
Onko syytä ja koska mennä uudelleen lääkäriin kun eivät tunnu löytävän ratkaisua ja ainakin terveyskeskuksessamme diagnoosi on luokkaa nenän keskiseinämä on vinossa.
Periytyykö (aamu-) allergia ?
Huolestunut Äiti !
3
122
Vastaukset
Oireet sopivat hyvin ns. ei-allergiseen yliherkkyysnuhaan. Sitä on monenlaista, mutta aamuoireet ovat varsin yleisiä. Taipumus periytyy. Antihistamiinit auttavat joillekin, nenään suihkutettava kortisoni useammille. Jollei niistä ole riittävää apua, on hyvä käydä korva-nenä-kurkkutautien erikoislääkärin vastaanotolla.
- Ihmetteleee
Eivätkö muut voi kommentoida?
Asunto kannattaa tarkistaa kosteuden varalta.Jos asunnossa on hometta oireet ovat moninaiset ja herkimmät tietenkin sairastuvat nopeammin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1802230- 1751851
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1701722Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1101538Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise261494- 1091250
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1671114Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c771073Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää148962Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,58955