Millä tavalla voidaan erottaa narsistinen persoonallisuushäiriö muista persoonallisuushäiriöistä?
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Haluatko tähän kopioitavan asiantuntijoiden piirrelistat narsistisesta persoonallisuushäiriöstä ja muista persoonallisuushäiriöistä? EIkö se ole aina helppoa lukea lähteistä, missä on asiallista tietoa?
Vai haluatko jotain omia väännöksiä tähän, väännöksiä jotka eivät pidä paikkaansa?
www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeliNarsistisesti persoonallisuushäiriöinenNarsistisesti persoonallisuushäiriöinen ja ja =dlk00407
Persoonallisuushäiriöitä on monenlaisia.
Joihinkin persoonallisuushäiriöihin voidaan vaikuttaa terapialla ja hoitaa heitä.
NARSISTINEN persoonallisuushäiriö ei yleensä ole parannettavissa terapiassa, ja narsisti ei itse hakeudu yleensä terapiaan. Koska narsistin yksi olennainen piirre on manipuloidan toisia ihmisiä niin narsisti pyrkii yleensä manipuloimaan myös mahdollista hoitohenkilökuntaa, silloin kun terapiaan yleensä hakeutuu (ei ole sairaudentuntoinen, eikä yleensä vapaaehtoisesti hakeudu) ja kun tämä ei ole pidemmän päälle mahdollista, lopettaa hoidon syyttäen hoitohenkilökuntaa pätemättömäksi niin kuin narsistin tapana on syyttää omista puutteistaan toisia ihmisiä.
Oletan, että sinulla on läheinen ihminen, jonka olet määritellyt itse NPH:ksi. Minkä piirrelistan perusteella olet siihen päätynyt?
http://www.poliklinikka.fi/hyvan-mielen-kanava/artikkelit/persoonallisuushairiot-9237373
http://therapiafennica.fi/wiki/index.php?title=Persoonallisuushäiriöt
Minusta tuo linkin epäluuloinen persoonallisuus saa korkeita pisteitä sekä Cleckelyn, että Haren piirrelistoilta. Jos oikein miettii.
http://narsistienuhrientuki.yhdistysavain.fi/tietoa/narsismista_yleisesti/narsistisesta_persoonallisuushai/
http://narsistienuhrientuki.yhdistysavain.fi/tietoa/narsismista_yleisesti/narsistin-hoito-pahkinankuoressa/
Mistä helvetistä teitä oikein sikiää??
Lähinnä itseäni täällä peilailen. Kiitos sinulle kauniista peilistä.
Muistan kun itselläni tutkittiin persoonallisuushäiriötä niin lääkäri (neuropsykiatrisen erikoislääkäri) sanoi että kaikissa persoonallisuushäiriöissä on keskenään kaikkia, tosin saattaa riippua tilanteestakin aina.
Hmm...Ihan loogista.
Aivojen rakenteessa, joko kemiallisesti, mekaanisesti tai geneettisesti , syntynyt poikkeama voisi tuottaa puhtaan persoonallisuushäiriön. Toki teoriassa sellainen voi tulla sopivissa olosuhteissa kehityksellisestikin, mutta aika harvinaiselta kuulostaa. Tiedän omasta ikäluokastani vain yhden, joka veti täydet pisteet P-kokeesta intissä.
Kehityksellisestä näkökulmasta tuntuisi todennäköisemmältä, normaalilta, sellainen sekamuoto.