Onko kenelläkään kokemusta fleecen värjäämisestä Dylon pesukoneväreillä? Millainen lopputulos? Kannattaako edes yrittää?
fleecen värjääminen?
9
3060
Vastaukset
- hth**
Jos fleecesi on puuvillaa, niin onnistuu kyllä. Jos taas keinokuitua, niin ei värjäydy. Itse olen värjännyt puuvillafleeceä ihan hyvin tuloksin. Fleece imee paljon vettä ja voi pörröisyytensä takia aluksi hylkiä vettä, jotta kannattaa kiinnittää huomiota kankaan huolelliseen kasteluun ennen koneeseen laittoa.
- kuituri
'aito' fleese on tekokuitua eikä näin ollen värjäydy dylonilla...
- näin on
"Fleece on polyesteristä valmistettu voimakkaasti nukattu tekokuitu, jota käytetään ulkoilu- ja vapaa-ajanvaatteissa"
- tässäkin tekokuitua
- hth**
Mielestäni tuo värjäämäni kangas on ihan täys luomupuuvillaa ja ainakin sitä myivät bomull fleece - nimellä. Ruotsista joskus mennäkeväänä tuli mukaan. Mutta voi toki olla, että tuossakin on sekoitettu keinokuitua? Ei voi muistaa. Värjäytyi kyllä ihan kuin täyspuuvilla, mutta ehkä noin pienet keinokuitumäärät ei vaalentaneet tulosta olennaisesti?.
- ap
Ok, kiitos. Kyseessä on polyesteri-fleece, en siis edes yritä värjätä. Kiitos avusta :)
- värifanny
Miksiköhän ei ole värjäysmenetelmää polyesterille kun se on kuitenkin niin yleinen materiaali??
Ja ihmiset kuitenkin haluavat omanlaisiaan värejä??- hth**
Polyesterin heikko värinimevyys johtuu siitä, että se on käytännössä muovia. Eli kun mietit, miten helppo on värjätä vaikka pakasterasiaa kotikonstein, niin pääset aika lähelle käsitystä, miten helppoa on värjätä polyesteriä.
Teollisesti se värjätään myrkyllisten apukemikaalien, kovan kuumuuden ja paineen avulla.
Kotonakäytettäviä värejä sille kuitenkin on - vaativat hyvin kuumaa lämpötilaa (suuri todennäköisyys, että vaate vahingoittuu) ja siltikin värin peittävyys, kirkkaus ja pysyvyys on huono.
http://www.dharmatrading.com/html/eng/10682595-AA.shtml?lnav=dyes.html
Tässä tuo "carrier" on se värin imeytyvyyttä muoviin parantava kemikaali, joka on yleensä ylen epäterveellistä, enkä ole ihan varma, saako sitä tuolta jenkeistä edes Suomeen lähettää.
Tässä toinen vaihtoehto samalta valmistajalta:
http://www.dharmatrading.com/html/eng/5590684-AA.shtml?lnav=dyes.html
Samat ongelmat kuin edellä, mutta ilman tuota carrieria. Valmistaja ei voi taata, että väri tarttuu.
Koska väriä tulee noista polyestereistä irtoamaan koko ajan, kotona värjättyä polyesteriä ei suositella lapsien käyttöön. Ohut iho on herkempi reagoimaan irtoavaan väriin.
Kyllähän kaikkea voi tehdä, mutta onko se järkevää on sitten toinen juttu. Ihmiset on kovin vaativaisia nykyään, se on totta... minulle tosin pienenä opetettiin, että kaikkea mitä haluaa, ei voi saada :) Eikä pidäkään saada? Pettymyksien sietokyky ja mukautuminen on osa aikuisuutta? Mummulle oli jo ihmeellinen onni, kun sai uuden mekon. Äidillä oli jo mekon suhteen ääneensanomattomia toiveita ja kiva, jos niistä edes osa toteutui. Minulle uusi mekko oli itsestäänselvyys, väritoiveita sai esittää ja jos oikeanväristä ei löytynyt, saatoin hieman murjottaa. Minun siskonlapsilleni tuntuu olevan itsestäänselvää, että mekkoja saa kaikenmuotoisina ja värisinä, lapset eivät esitä toiveita vaan vaatimuksia ja jos ei saa täydellistä, huuto on hirveää. Olemme sukupolvi sukupolvelta kasvaneet kuluttajina?
- Pöly Esteri
Polyesteri on 'muovia' ja muovin värjääminen vaatii materiaalille sähköisen käsittelyn joka ei kotikonstein onnistu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 713105
- 922875
- 512115
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201575- 151349
Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..51338Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131301Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein131273- 181270
Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin241232