ESBL-tartunta

terrieeri

Löysin yleisesti hyvin vähän tietoa aiheesta joten kyselisin teidän tietämystänne ESBL-tartunnasta. Sain tänään kuulla lääkärltäni että tälläinen löydös on verikokeistani tehty. Sairaalaan jouduin alunperin rajun munuaistulehduksen takia. Minulla on aikaisemmin ollut munuaistulehduksia muttei koskaan näin rajua ( Olin alle 12 tunnissa ensioireiden ilmennyttyä sairaalassa verivirtsaisuuden ja kovan kuumen takia) Verikokeiden ottamista ennen en ole ollut sairaalassa. Minua on hoidettu seuraavilla antibiooteilla: Ensimmäiseksi sain Kefexin 750mg jonka ei todettu tehoavan, nyt olen syöny neljä päivää Nitrofur-c 75mg.

Oma lääkäri ei osannut kertoa tartunnasta enempää. Millainen tartuttavuus minulla tällä hetkellä todennäköisesti on? Onko puolisollani syytä epäillä tartuntaa? Jos nykyset antibiottini eivät ole toimineet onko munuaistulehdukseni edelleen vaarassa pahentua? Mihin antibioottin bakteeri ei ole kehittänyt resistanttia? Onko teillä ollut tartuntaa ja miten sitä on hoidettu? Työskentelen lasten parissa joten onko minulla tartuttamis vaara ja jos on kuinkapitkään? Toimiiko bakteeri "aktiivisena" ja "epäaktiivisena" kuten esimerkiksi Herpes?

Lääkäri ihmetteli suuresti tartuntaani koska en ole ollut sairaana, enkä oleillut sairaaloissa, hammaslääkäriä lukuunottamatta. Minulla ei ole lähipiirissäni hoitohenkilökuntaa tai vastaavaa jota olisi syytä epäillä tartuttajaksi. Kuinka yleistä on että ESBL-löytöjä tehdään avohoitopotilailta?
Minua pyydettin antamaan uusi näyte n. kolmen päivän päästä siitä kun antibioottikuurini on ohi. Onko järkevää odottaa siihen asti? Tuleeko minun ilmoittaa etukäteen sairaalaan että täältä on tulossa mahdollinen kemiallinen ase ?

Aion ottaa huomenna yhteyttä lääkäriini uudelleen jos hänellä olisi jotain uutta tietoa itsellään aiheesta. Siihen asti en malta odottaa ja toivonkin täältä tietoa mielipiteitä.

3

1078

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietoa...

      ESBL on yleinen etenkin pitkäaikaishoidon yksiköissä. Bakteerin kantajille ei nykypäivänä ole laitoksessakaan muita erityisohjeita hoitajille kuin asukkaillekkaan, paitsi hyvästä käsihygieniasta huolehtiminen. Siellä virtsateissähän se bakteeri elää, joten noin kotioloissa tartuntavaara olisi lähinnä wc:ssä asioinnin suhteen, kannataa pitää huolta wc-pöntön puhtaudesta ja mielellään vaikka käyttää esim. käsidesiä renkaan pyyhkäsemiseen. Muutoinkin hyvä käsihygienia mielestäni on ihan riittävä keino suojata ympäristlöä, ei tuo mikään pelottava superrrbakteeri ole että eristäytyä pitäisi. kuuluu kyllä näihin multiresistentteihin pöpöihin joita on vaikeaa häätää, mutta tuohon varmaan tosiaan löytyy stydit antibiootit joilla se terveeltä aikuiselta saadaan pois. En usko että Nitrofur siihen tehoaa, mutta en toki ole lääkäri joten en voi tietää varmasti :))
      Harvinaista se tosin on että olet sen saannut, yleensäottaen on vanhusten ja pitkäaikaissairaiden ongelma joilla oma immuniteetti on laskenut.

      Lueppa tuolta lisää pöpöstä: www.tays.fi/download.aspx?ID=1060&GUID={8D8B6544.

    • kesähoitaja

      Miten on kun omainen on saanut tartunnan ja käyn häntä hoitamassa,voiko esim. syljen tai nenä eritteiden kautta saada ESBL tartunnan.

    • labrarotta

      Ja tämähän ei liity mitenkään aiheeseen "Vilustuminen". Väärä palsta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      393
      1018
    2. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      300
      939
    3. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      895
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      78
      761
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      78
      742
    6. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      736
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      665
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      656
    9. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      641
    10. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      39
      630
    Aihe