Kun Patriot on menneen talven lumia, niin miten tuo Compass oleellisesti eroaa Patriotista. En tarkoita ulkonäköä, sinänsä pidin Patriotin asiallisesta korimallista, työkalun näköinen, niin kuin tuollaisen auton pitää ollakin.
Lähinnä kestävyys ja käyttöominaisuudet kiinnostavat, ovatko riittävät?
Miten vetopainojen kanssa, ovatko ilmoitettu kohdalleen? Automaatin toiminta,
onko ollut ongelmia?
Vertailen Compassia, uusi malli lienee tulossa talvella jo, lähinnä Foresteriin,
siihen 2008 koppaseen. Tämä uusi Forester saattaa jäädä väliin, on jo isohko
minun käyttööni.
Arvostan rehellisiä mielipiteitä, niin puutteista kuin hyvistäkin ominaisuuksista.
Saksalaiset lienee pakko unohtaa hinnan ja vaihtelevan laadun takia.
Enkä välittäis minun nettitaustalla paljoa saksalaisista kysellä, sillä välittömästi
alkkaa kauhea poru, että taas se Täpinä haukkuu saksalasisia autoja ja alkaa hillitön "hakkaaminen".
Jeep Compass
7
645
Vastaukset
- 15+12
Jos et tarkoita uusinta compassia koska siitä ei ole tietoa niin vanhemmat ovat ainaskin täysin samoja patriotinkanssa joka asiassa ja niin myös kestävyydessä. Ainoastaa koppa on erillainen.
Eli jos et hae uusimman mallin tietoja niin lueskelet vanhempien autojen tapauksia et missä on ollut mitäkin ja miten kestää.
Itse en ole kuullut et noissa kummosia vikoja olisi. Edestä alapallonivelet ja ulommat raidetangonpäät menee alussa ainaskin suht nopeaa vaihtoon.
Automaattilaatikko kestää ihan hyvin. Eli ei ole lastenvikoja niissä.
Samat vetopainotkin noissa on patriotin kanssa ja muistaakseen jarruttoman kärrin vetopaino ei ole mikään kovin suuri.
Mutta en siis tiedä uusimmasta compassista yhtikäs mitään. - Jep jep Jeep
Mulla on tuo uuden Compassin dieselmalli Mersun 2,2 koneella.Tykännyt olen kovasti,on varmaan maasturimaisin nykyisistä city-maastureista,sillä pärjää jo melko vaativassakin maastossa,ainoastaan alennusvaihde puuttuu.Neliveto on kätevä ja huoleton käyttää.Kulutus on pyörinyt noin 7 litran paikkeilla satasella,tiellä pitemmällä matkalla menee selvästi vähemmällä.Varustelu on varsin kattava navigaatorista nahkapenkkeihin ja kompassiin.Aiemmissa Compasseissa ja Patrioteissa ovat pallonivelet ja raidetangon päät menneet remonttiin melko tuoreina,en tiedä sitten nykymallista,maahantuojan mukaan alustaa on vahvistettu.Jousitus on kyllä jämäkkä mutta ei liian kova.Tuosta uuden Compassin ulkonäöstä tykkään,muistuttaa kovasti isoveljeään Grand Cherokeetä.Vetopaino jarrullisena on 1900 kg.Dieselmoottori on tosi miellyttävä ajaa,vääntöä löytyy 320 Nm jo 1500 kierroksella ja ohituskiihtyvyys on hyvä.
Noi herkut menevät ristiin. Automaatia ei saa kuin pensakoneeseen ja vetopainoksi 1425 kg dieselin 1900 kg asemesta. Jarruton vetopaino on 450 kg, pikkuautoluokkaa? Menisi peräkärri uusiksi ja tulisi jatkuva katsastusriesa.
Kun peräkärri painaa 200 kg, niin kuormalle jää vain 250 kg. Liekö tuossa jarruttomassa arvossa virhe?
- 16+18
Itselläni on Patriot ja bensakoneella.
Vetopainot ovat jarrullisena 1500 kiloa ja jarruttomana 450 kiloa.
Eli kyllä se jarruttoman massa on oikein,ei siitä pääse mihinkään. - 11+13
Kyllä maasturimaisin citymaastureista on edelleenkin Jeep Patriot ehdottomasti. Mutta nuohan onkin käytännössä täysin samanlaiset, ainoastaa ulkokuori on erillainen ja niistä siis Patriot on paljon paremman näköinen ja maasturimaisempi.
- Jeepjees
Nyt Patriot on jäämässä pois Suomen valikoimista(ainakin Itä-Suomessa Patriotin viimeisiä diesel-versioita myydän tarjouksessa alennuksella).Compassilla mennään varmaan useampi vuosi,tuo Italiassa tuotantoon tuleva Jeep B-SUV on ns. Baby-Jeep,eli Compassia ja Patriotia pienempi malli,jota kylläkin tullaan myymään niin Euroopassa kuin Amerikoissakin.Tuo Jeep B-SUV tulee myyntiin vasta 2014,kertovat ainakin eurooppalaiset autosivustot.
Patriotin tai Compassin kauneus on katsojan silmissä,itse valitsin Compassin joka petrasi kovasti edellisestä versiosta,tietysti tuo tuontiohjelmasta poisjääminen vaikutti myös.
- patriootti
Onhan uuden Compassin keula hieno mutta sivultapäin todella omituisen näköinen.
Varmaan Partiottia on myyty moninverroin vaikkapa johonkin Wrangleriin verrattuna joten olisivat ennemmin sen jättäneet pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest806398Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4444471Aleksei Miltsakov - venäläinen uusnatsi antaa oppitunteja lapsille
34-vuotias Miltsakov palvelee Le Monden mukaan yhä Ukrainassa tiedusteluun ja sabotaasiin erikoistuneen Russitš-yksikön613638Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1152290Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed1352275Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m221026En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su69970Luuletko, että löydetään vielä
Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta44875- 89802
- 59715