Jeep Compass

Kun Patriot on menneen talven lumia, niin miten tuo Compass oleellisesti eroaa Patriotista. En tarkoita ulkonäköä, sinänsä pidin Patriotin asiallisesta korimallista, työkalun näköinen, niin kuin tuollaisen auton pitää ollakin.

Lähinnä kestävyys ja käyttöominaisuudet kiinnostavat, ovatko riittävät?
Miten vetopainojen kanssa, ovatko ilmoitettu kohdalleen? Automaatin toiminta,
onko ollut ongelmia?

Vertailen Compassia, uusi malli lienee tulossa talvella jo, lähinnä Foresteriin,
siihen 2008 koppaseen. Tämä uusi Forester saattaa jäädä väliin, on jo isohko
minun käyttööni.

Arvostan rehellisiä mielipiteitä, niin puutteista kuin hyvistäkin ominaisuuksista.

Saksalaiset lienee pakko unohtaa hinnan ja vaihtelevan laadun takia.
Enkä välittäis minun nettitaustalla paljoa saksalaisista kysellä, sillä välittömästi
alkkaa kauhea poru, että taas se Täpinä haukkuu saksalasisia autoja ja alkaa hillitön "hakkaaminen".

7

676

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 15+12

      Jos et tarkoita uusinta compassia koska siitä ei ole tietoa niin vanhemmat ovat ainaskin täysin samoja patriotinkanssa joka asiassa ja niin myös kestävyydessä. Ainoastaa koppa on erillainen.
      Eli jos et hae uusimman mallin tietoja niin lueskelet vanhempien autojen tapauksia et missä on ollut mitäkin ja miten kestää.
      Itse en ole kuullut et noissa kummosia vikoja olisi. Edestä alapallonivelet ja ulommat raidetangonpäät menee alussa ainaskin suht nopeaa vaihtoon.
      Automaattilaatikko kestää ihan hyvin. Eli ei ole lastenvikoja niissä.
      Samat vetopainotkin noissa on patriotin kanssa ja muistaakseen jarruttoman kärrin vetopaino ei ole mikään kovin suuri.
      Mutta en siis tiedä uusimmasta compassista yhtikäs mitään.

    • Jep jep Jeep

      Mulla on tuo uuden Compassin dieselmalli Mersun 2,2 koneella.Tykännyt olen kovasti,on varmaan maasturimaisin nykyisistä city-maastureista,sillä pärjää jo melko vaativassakin maastossa,ainoastaan alennusvaihde puuttuu.Neliveto on kätevä ja huoleton käyttää.Kulutus on pyörinyt noin 7 litran paikkeilla satasella,tiellä pitemmällä matkalla menee selvästi vähemmällä.Varustelu on varsin kattava navigaatorista nahkapenkkeihin ja kompassiin.Aiemmissa Compasseissa ja Patrioteissa ovat pallonivelet ja raidetangon päät menneet remonttiin melko tuoreina,en tiedä sitten nykymallista,maahantuojan mukaan alustaa on vahvistettu.Jousitus on kyllä jämäkkä mutta ei liian kova.Tuosta uuden Compassin ulkonäöstä tykkään,muistuttaa kovasti isoveljeään Grand Cherokeetä.Vetopaino jarrullisena on 1900 kg.Dieselmoottori on tosi miellyttävä ajaa,vääntöä löytyy 320 Nm jo 1500 kierroksella ja ohituskiihtyvyys on hyvä.

      • Noi herkut menevät ristiin. Automaatia ei saa kuin pensakoneeseen ja vetopainoksi 1425 kg dieselin 1900 kg asemesta. Jarruton vetopaino on 450 kg, pikkuautoluokkaa? Menisi peräkärri uusiksi ja tulisi jatkuva katsastusriesa.

        Kun peräkärri painaa 200 kg, niin kuormalle jää vain 250 kg. Liekö tuossa jarruttomassa arvossa virhe?


    • 16+18

      Itselläni on Patriot ja bensakoneella.
      Vetopainot ovat jarrullisena 1500 kiloa ja jarruttomana 450 kiloa.
      Eli kyllä se jarruttoman massa on oikein,ei siitä pääse mihinkään.

    • 11+13

      Kyllä maasturimaisin citymaastureista on edelleenkin Jeep Patriot ehdottomasti. Mutta nuohan onkin käytännössä täysin samanlaiset, ainoastaa ulkokuori on erillainen ja niistä siis Patriot on paljon paremman näköinen ja maasturimaisempi.

      • Jeepjees

        Nyt Patriot on jäämässä pois Suomen valikoimista(ainakin Itä-Suomessa Patriotin viimeisiä diesel-versioita myydän tarjouksessa alennuksella).Compassilla mennään varmaan useampi vuosi,tuo Italiassa tuotantoon tuleva Jeep B-SUV on ns. Baby-Jeep,eli Compassia ja Patriotia pienempi malli,jota kylläkin tullaan myymään niin Euroopassa kuin Amerikoissakin.Tuo Jeep B-SUV tulee myyntiin vasta 2014,kertovat ainakin eurooppalaiset autosivustot.
        Patriotin tai Compassin kauneus on katsojan silmissä,itse valitsin Compassin joka petrasi kovasti edellisestä versiosta,tietysti tuo tuontiohjelmasta poisjääminen vaikutti myös.


    • patriootti

      Onhan uuden Compassin keula hieno mutta sivultapäin todella omituisen näköinen.
      Varmaan Partiottia on myyty moninverroin vaikkapa johonkin Wrangleriin verrattuna joten olisivat ennemmin sen jättäneet pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      151
      4513
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      192
      3147
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      99
      2773
    4. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      21
      2753
    5. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      139
      2631
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      35
      2047
    7. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      53
      1986
    8. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      12
      1859
    9. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1845
    10. Olet ainutlaatuinen

      Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain
      Ikävä
      38
      1119
    Aihe