Danielille toiset nimet hakusessa! APUA.

Eli ehdotuksia kiitos. :)

En yhtään tiedä mitkä sopisi tuon kanssa... on täysin utopiaa se homma

Mutta sen tiedän että haluan hänellä kuitenkin olevan kolme "etunimeä" eli vain yksi toinen nimi ei riitä, minusta se ainakin kuulostaisi/tuntuisi vähän tyhmältä.




Vai onko ylipäätään typerän kuuloista antaa pojalle nimeksi Daniel jos sukunimi on perus suomalainen Kääriäinen...? Daniel Kääriäinen , hmmm..hmm..hmm
132927
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Daniel on hyvä nimi:) tässä joitakin ehdotuksia toisiksi nimiksi:

Daniel Voitto Elias
Daniel Arttu Joonatan
Daniel Leevi Viljami
Daniel Eetu Elmeri
Daniel Pauli Otava
Daniel Arkko Eemeli
Daniel Henri Akseli
Daniel Niklas Oskari

Äänestä

Voisiko Daniel toinen ja/tai kolmas nimi olla isän/vaarin etu - tai toinen/kolmas nimi?

Daniel Hugo Evert
Daniel Simo Johannes
Daniel Mikko Juhani
Daniel Eero Anton
Daniel Niko Elias
Daniel Juho Valtteri

Äänestä

Jennalle:

Daniel Eetu Elmeri , aivan ihana ehdotus

Äänestä

Daniel Juho Eevert
Daniel Miro Julius
Daniel Samu Eemeli
Daniel Joona Kristian
Daniel Onni Topias
Daniel Niilo Mikael
Daniel Aaro Nikolas
Daniel Miika Johannes

Daniel on kuitenkin ihan suomalainenkin nimi, joten mielestäni ei ole ongelma, että sukunimi on suomalainen. Tietysti sille löytyy "suomennettukin" muoto Taneli, mutta niin löytyy esim. Anton-nimelle Anttoni ja Emil-nimelle Eemeli, ja silti noistakin kumpikin muoto on yhtä lailla käytössä.

Äänestä
  • Sisiliskosiskolle:

    Daniel Miro Julius ja Daniel Joona Kristian , ovat aivan ihania kanssa !

    Äänestä

Daniel Roope Oskari

Äänestä

Daniel Roope Oskari ei oikeen natsannu.

Mut kai jos niitä ehdotuksia ei lisää tule niin pojan nimeksi tulee sitten Daniel Joona Kristian ! kuulosti parhaimmalta meidän korvaan :)

Äänestä

Kyllä valitsisin suomenkielisen Tanelin ellei ruotsinkielisiä juuria ole lainkaan. Muita vaihtoehtoja esim. Olavi, Tapio. Jos välttämättä tuo Daniel, niin jatkoksi sopii moni nimi. Esim. Daniel Esa Matias, Daniel Severi.

Äänestä

Kautta vuosisatojen ruotsalaisnimiä on käytettty ihan suomalaisten normisukunimien kanssa. Käy hautausmailla katsomassa nimiyhdistelmiä ja sopivat aivan mainiosti yhteen.

Daniel Samuel Kustaa.
Daniel Evert Eljas.
Daniel Olof Hubertus.

Äänestä

Äh, Daniel on niin vakiintunut, että oikein hyvinhän se käy. Paljon, paljon parempi nimi kuin joku Taneli, joka kuulostaa aika koomiselta. Ja Daniel Joona Kristian on hyvä nimi.

Daniel Miro Joonatan

Äänestä
  • Daniel Esa Matias , Daniel Severi eivät natsaa alkuunkaan... minusta ihan kauheita, pahoittelen!

    Daniel Samuel Kustaa, Daniel Evert Eljas, Daniel Olof Hubertus kuulostaa kauheen vanhoilta joten ei ehkä nekään pääse listoille... :D

    Daniel Miro Joonatan puolestaa kuulostaa erittäin hyvälle myöskin... :)



    Lista on nyt seuraava:
    1. Daniel Joona Kristian
    2. Daniel Eetu Elmeri
    3. Daniel Miro Joonatan
    4. Daniel Miro Julius
    5. Daniel Niklas Oskari

    Lisää vaan ehdotuksia tulemaan jos tulee mieleen! keräilen näitä ainakin 8.2 saakka :) katsotaan sitten mikä on osottautunut parhaimmaksi :)

    Äänestä

Tietenkin Daniel Kalle-Kusti

Äänestä
  • Daniel Sebastian

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mimma. kirjoitti:

Eli ehdotuksia kiitos. :)

En yhtään tiedä mitkä sopisi tuon kanssa... on täysin utopiaa se homma

Mutta sen tiedän että haluan hänellä kuitenkin olevan kolme "etunimeä" eli vain yksi toinen nimi ei riitä, minusta se ainakin kuulostaisi/tuntuisi vähän tyhmältä.




Vai onko ylipäätään typerän kuuloista antaa pojalle nimeksi Daniel jos sukunimi on perus suomalainen Kääriäinen...? Daniel Kääriäinen , hmmm..hmm..hmm

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu