SAMSUNG KESTÄÄ PARHAITEN KYLMÄÄ---KATSO TESTIT

PAKKASTESTI

Näin älypuhelimesi kestää pakkasta

Maanantai 30.1.2012 klo 12.08

MikroPC:n tekemä testi paljasti, ettei iPhonea kannata käyttää edes pikkupakkasessa.
iPhone hyytyy jo viiden asteen pakkasessa.
iPhone hyytyy jo viiden asteen pakkasessa. (AP/LK)
FAKTA

Näin tutkittiin

Kännyköiden pakkaskestävyyttä testattiin valikoimalla mallit suurimpien teleoperaattorien eli DNA:n, Elisan ja Soneran marras-joulukuun myydyimmistä puhelinmalleista.

Laitteiden akut ladattiin täyteen ja ne vietiin Teknologian tutkimuskeskuksen VTT:n säähuoneeseen. Säähuoneen lämpötila on säädettävissä asteen murto-osan tarkkuudella.

Alussa säähuoneen lämpötila oli asetettu 0 asteeseen. Tämän jälkeen lämpötilaa laskettiin 5 astetta kerrallaan niin kauan, kunnes viimeisetkin puhelimet lopettivat toimintansa. Lämpötilan laskemisen jälkeen odotettiin puoli tuntia, että lämpötila tasaantui ja puhelimet ennättivät jäähtyä ympäristön lämpöisiksi.

Testaajat käyttivät kosketusnäyttöpuhelimia pakkasessa toinen käsi paljaana. koska kosketusnäytöt eivät rekisteröi kosketusta lapasen läpi.
OHJE

Toimi näin, jos pakkanen rikkoo puhelimesi

1. Kuluttajaliiton kannanoton mukaan valmistajan tulee korvata hajonneet puhelimet kuluttajalle, vaikka käyttöohjeessa olisi määritelty laitteen käyttölämpötilat.

2. Kuluttajaliiton mukaan laitteen myyjällä on velvollisuus kertoa käytön rajoituksista.

3. Liitto suosittelee ottamaan yhteyttä laitteen myyjään, eikä vakuutusyhtiöön.

Suomen olosuhteissa älypuhelimen tulisi kestää kovaakin pakkasta. Näin ei kuitenkaan ole.

MikroPC testasi suosituimpien kännyköiden pakkaskestävyyttä VTT:n kylmähuoneessa.

Suosituimmaksi älypuhelimeksi nousseen Applen iPhonen valmistajan sallima käyttölämpötila on matalimmillaan nolla astetta, joten periaatteessa puhelinta ei saisi pitää lainkaan pakkasessa.

Käyttöehtoihin voidaan näin ollen vedota huollossa silloin, jos laite hajoaa kylmässä. Kuluttajaviranomaisen kannan mukaan laitteiden on toimittava myös pakkasella.

Kaikki valmistajat eivät ilmoita lainkaan suositeltuja käyttölämpötiloja. Näihin kuuluvat esimerkiksi HTC ja Nokia.

Joukosta eroaa Samsung, joka lupaa puhelimiensa toimivan vielä 20 asteen pakkasessa.

IPhone hyytyy

MikroPC:n testissä heikoimmin pärjäsi iPhone 4S, joka näytti hyytymisen merkkejä jo viiden asteen pakkasessa. Myös Nokia N9:llä oli ongelmia.

Kymmenen asteen pakkasessa iPhone 4S saa lopullisesti tarpeekseen. Laitteen akku tyhjenee ja puhelin sammuu. iPhone 4 sen sijaan toimii vielä, mutta näyttö hidastelee selvästi.

Viidessätoista asteessa kaikki lcd-näytölliset puhelimet alkavat oireilla kylmästä, mutta ovat edelleen käyttökelpoisia.

Kalliimpia amoled-näyttöjä käyttävät puhelimet sen sijaan toimivat vielä ongelmitta. Kyseinen näyttö löytyy esimerkiksi Nokia N9 -mallista.

Samsung yllättää

Kun pakkasta kiristetään 20 asteeseen, useimmat älypuhelimet saavat tarpeekseen. Moni laite sammuttaa itsensä automaattisesti, kun akussa ei riitä enää virtaa näin kylmässä.

Yksi merkki erottuu joukosta. Kaikki kylmyyttä parhaiten sietävät kosketusnäyttöpuhelimet ovat Samsungin valmistamia. Galaxy Gio ja Galaxy Mini hyytyvät vasta 30 asteessa.

Nokia C5-00 hyytyy lopullisesti 25 asteen pakkasessa. Kyseessä on niin sanottu "peruspuhelin" ilman uusinta tekniikkaa.

Lue kuuden suositun älypuhelimen pakkaskeston vertailu maanantain Iltalehdestä!

0

793

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä hänessä

        Saa sut kuumaksi?
        Ikävä
        86
        1358
      2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

        Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
        Suomussalmi
        35
        1081
      3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

        Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
        Kuhmo
        19
        875
      4. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

        Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
        Maailman menoa
        154
        715
      5. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

        Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
        Kajaani
        13
        700
      6. Hei sinä nainen

        Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
        Ikävä
        46
        669
      7. Nythän todellisuus on kuitenkin se

        että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
        Sinkut
        186
        638
      8. Kuka oli kuskina

        Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
        Suomussalmi
        13
        637
      9. Onko kaivattusi

        hyvä ihminen? Kerro
        Ikävä
        33
        570
      10. Mies sun käytös satutti...

        Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
        Ikävä
        39
        548
      Aihe