Ihana Sosiaalituki

Sosiaalituki on noussut 100 eurolla vuoden vaihteessa. On se niin ihanaa! Heti pistin Silent Rigiltä uuden virtalähteen ja pystyin maksamaan takaisin vanhoja velkoja. Ja tilillä on silti vielä 400e! Tämä kuukausi on ihan niinkuin yhtä juhlaa.
8147
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

missä se on 100e noussut?oletko 6 lapsen yh-mamma?

Äänestä
  • Kyllä se nousi ihan jokaisella se perusosa,niin lapsilla kuin aikuisillakin..

    Äänestä

  • ei yh mamma kirjoitti:

    Kyllä se nousi ihan jokaisella se perusosa,niin lapsilla kuin aikuisillakin..

    ei se kyllä satasta noussut yksinäiselle kulkijalle.

    Äänestä

noin 25e nousi ----- kun tuloista on huomioitu työttömyysrahojen hurja nousu verojen ja sossun huomioiman jälkeen. 120e korotus kuihtui 25 euroksi.

Äänestä
  • Miksi joutilaisuudesta pitäisi jotain maksaa?

    Äänestä

  • kysyn vaan kirjoitti:

    Miksi joutilaisuudesta pitäisi jotain maksaa?

    """Miksi joutilaisuudesta pitäisi jotain maksaa?""
    Tota voisikin kysyä sossun ja työkkärin virkamiehiltä.
    Vastaus on sama, kuin työttömältä kysyessä: "laissa nyt vaan lukee niin"

    Äänestä

  • kysyn vaan kirjoitti:

    Miksi joutilaisuudesta pitäisi jotain maksaa?

    Ei joutilaisuudesta pidäkään maksaa vaan työttömyydestä, korvausta kun ei kaikille ole töitä.

    Äänestä

  • minä vastaan kirjoitti:

    Ei joutilaisuudesta pidäkään maksaa vaan työttömyydestä, korvausta kun ei kaikille ole töitä.

    """Ei joutilaisuudesta pidäkään maksaa vaan työttömyydestä, korvausta kun ei kaikille ole töitä. """

    No sen minä ymmärrän, että työttömyydestä maksetaan jotain, mutta miksi noille lakia rikkoville työkkärin akoille maksetaan joutilaisuudesta?
    (Tekevät mitä tekevät, jos tekevät. Tekisivät edes jonkun lain mukaan; vaikka nyt hallintolain....)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sosiaalipommittaja kirjoitti:

Sosiaalituki on noussut 100 eurolla vuoden vaihteessa. On se niin ihanaa! Heti pistin Silent Rigiltä uuden virtalähteen ja pystyin maksamaan takaisin vanhoja velkoja. Ja tilillä on silti vielä 400e! Tämä kuukausi on ihan niinkuin yhtä juhlaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu