kinuski baotian käyntiinlähtö

joo elikkäs tilanne on se että lopetin ajamisen siinä marras-joulukuussa ja sillon baotian lähti hallille talvisäilöön/huollettavaksi. Tarkoitus oli tuunata sitä joten otin katteet irti. Sen urakan jälkeen käynnistelin siitä muutaman kerran ja kattelin moottorin toimintaa mutta siitä sellanen viikko niin ei startannu ollenkaan.. mikä voi olla vikana? liekkö olen jotain johtoa nykäissy ja lähtenyt irti tai löystynyt? Ei lähde polkemallakaan.. Apuja.
5301
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

oletko katsonut antaako tulppa virtaa,jos ei niin vika tulppa ja ehkä cdi boxi.
jos startti ei toimi vika voi olla jarrukahva katkaisijassa vasen tai etu katteitten
liittimissä huono kosketus.. jos haluat kokeile antaa virtaa solenoidille.
virta maa??. jos toimii,vika voi olla kate liittimissä tai katkaisija.
minulla on varalla laitettu starttinappula, virta suoraan solenoidille.
ei tarvi painella tappokatsaijoita...

Äänestä
  • Starttimoottori toimii kun laittoi suoraan virran sinne. Katkasijassakaan ei ole mitään vikaa. Cdi boxista en osaa sanoa kun ei kyseisestä laitteesta ymmärrä kovinkaan mitään... Sulakkeet ok, tulppa ok. En tiedä mikä sitä vaivaa mutta päätettiin että laitetaan varalle kanssa starttinappula mikä menee suoraan sinne solenoidille ...

    Äänestä

  • sulla on mennyt siitä tulppa,minulta meni myös tulppa,kun pistin marraskuussa seisomaan ja nyt piti käynnistää,niin poljin kuin hullu puuroa,mutta ei lähtenyt ,hain uuden tulpan allrigtista 3,50 euroa,niin ekalla polkaisulla ja ajoin sen verran että akkuun sain virtaa taas,ei kallis kokeilu ja uskoisin vian siinä olevan,koska bensa ei vanhene vielä 3-4 kuukaudessa,jos 98 tankkasit ,muista pistää stabilointiainetta bensanjoukkoon loppuvuodeksi ja akku ylläpitolaturiin,semmoisen saat tilattua biltemasta alle 10 eurolla ,niin keväällä saat taas moposi käymään.

    Äänestä

Ettei vain vanhaa bensaa tankissa.

Äänestä
  • no onko bensa vanhaa jos se on ollu tankissa n. 2kk mutta lähti silti kuukaus sitten vielä käyntiin? :D

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pinjajhj kirjoitti:

joo elikkäs tilanne on se että lopetin ajamisen siinä marras-joulukuussa ja sillon baotian lähti hallille talvisäilöön/huollettavaksi. Tarkoitus oli tuunata sitä joten otin katteet irti. Sen urakan jälkeen käynnistelin siitä muutaman kerran ja kattelin moottorin toimintaa mutta siitä sellanen viikko niin ei startannu ollenkaan.. mikä voi olla vikana? liekkö olen jotain johtoa nykäissy ja lähtenyt irti tai löystynyt? Ei lähde polkemallakaan.. Apuja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu