Hei!
Kellään tietoa, paljonko nahkatakin (tai mokkatakin) vuoren uusiminen maksaisi Tallinnassa tai Virossa yleensä. Ja missä paikoissa näitä korjattaisiin? eli onnistuuko suutarilla tms??
kiitos
Kellään tietoa, paljonko nahkatakin (tai mokkatakin) vuoren uusiminen maksaisi Tallinnassa tai Virossa yleensä. Ja missä paikoissa näitä korjattaisiin? eli onnistuuko suutarilla tms??
kiitos
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vuorin ei vuoren. Vai meinasitko vuorikiipeillä samalla.
Vuori on Eesti keel Mägi ja takinvuori vooder;)
Että helppohan tuolla on vuorikiipeillä,ei tarvitse kiivetä korkealle;)
Nokia teki ennen vanhaan vessapaperia ja kaikenmoista kumijuttua. Taisipa olla nimeltäänkin alun perin Suomen Gummitehdas Osakeyhtiö tai jotain sinne päin. Kaapelit olivat yhtiön vahva toimiala ennen nykyistä langattoman viestinnän aikaa. Virre Kuk- eikun Kurre Vikstedt sitten perusti jossakin käänteessä kaapelipuolelle elektroniikkaosaston – ja loppuhan on tunnetusti Suomen teollisuushistorian komeimpia lukuja!
Joskus ennen Ollilan, Vuorilehdon, Kairamon jne. aikaa yhtiön ykkösmiehenä toimi vuorineuvos Björn Westerlund (saattaapa elää keskuudessamme varsin iäkkäänä edelleen).
Kysyipä joku koiranleuka Nallelta, mistä hyvästä tämä oli vuorineuvoksen arvon saanut – "mitä tekemistä Nokialla muka oli vuoriteollisuuden kanssa". Westerlundilla oli vastaus valmiina: "Vilkaisepa Nokian kumisaappaiden sisään – sieltä löytyy ihan varmasti vuorit niin kuin kunnon saappaissa kuuluu ollakin!"
Ikiteekkarin arvonimi on vuorineuvostakin harvinaisempi. Nalle Westerlund on sellaisen huomionosoituksen saanut.
http://www.hut.fi/nyt/2002/marraskuu/tky.html
...
Lainaus sivulta http://fff.neutech.fi/Travel/
--ako
Korjautin Tallinnassa pahasti taskusta revenneen pitkän nahkatakkini, joka vielä tuossa vaiheessa reissua roikkui mukana (vaikkakin Tallinnassa kuten Suomessakin elettiin vielä huippukuuman kesän 22-25 asteen jälkilöylyjä). Nahkatakkeja korjaavan liikkeen löytäminen turistioppaista ei ollut ihan helppoa, mutta muistaakseni keltaisilta sivuilta löytyi tämä Medeia Moeateljee. Toimitusaika oli lyhyt, yksi arkipäivä, ja työn laatu oli loistavaa, korjaamisessa oli käytetty innovaatiota jota en keksinyt itse edes ehdottaa. Hinta oli halpa, isosta useiden tuntien työstä yhteensä 360 kruunua.