Sormus tulevalle

miehelleni?

Olen aikoinani saanut "perintönä" isomummon paksun ja minulle liian suuren kultaisen vihkisormuksen, jolla on SUURI tunnearvo liittyen mm. sen saamiseen(historiasta puhumattakaan!) .
Ja minulle oli heti selvää, että haluan sen jonain päivänä kihla/vihkisormukseksi.

Nyt olen miettinyt sormuksen paksuutta ja suuruutta, koska itselleni joutuisin sitä pienennyttämään ja paksuuskin liian suuri ajatellen toista sormusta ja muutenkin mieltymystäni pienempiin/vaatimattomampiin koruihin,
että miltä kuulostaisi jos kosisin avopuolisoani tällä sormuksella?

Hieman sitä joutuisi suurentamaan, mutta eiköhän sekin onnistu. Samalla poistaisin vanhat päivämäärät (vaikka olisihan nekin hienoa säilyttää, tila vaan ei riitä).
Eikös miehelle kuitenkin (useimmiten?) osteta vain kihlasormus, johon tulee sekä kihla- että vihkipäivä?
Ja onko yleisesti ajatus, että mies ostaa sormukset juuri kosinnan takia?

Suunnittelen kosintaa karkauspäivänä.

5

371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kosija :)

      Sorry, tuli väärälle palstalle. Siirrän SORMUKSET -palstalle!!!

    • Yualle

      Älä helkkarissa kosi miestäsi, edes karkauspäivänä!!!!

      Sinä olet valmis purjehtimaan avioliiton ihanaan satamaan, mutta hän ei! Muutenhan hän olisi jo kosinut sinua!!!!!!

      Hulluja ovat naiset, jotka kosivat!

    • Minä vain täältä hei

      Kosi ihmeessä! Ei meidän naisten tarvitse mieheltä aloitetta odottaa ellemme itse välttämättä halua :) Onnea kosinnalle! :) Ja ihan hyvin siitä sormuksesta voi tulla miehesi sormus, jos siltä tuntuu :)

    • Tosinainen2012

      Nainen ei kosi miestä! Ehkä vain joku onneton. Noh, täällä suomessa voi jakaa piirakka kenelle tahansa, milloin tahansa ja niin paljon kun huvittaa. Ja monille miehille tällaiset naiset kelpaavat ihan hyvin. Vihille viedään kunnollisia naisia...

    • onnea!

      Nykyään ollaan tasa-arvoisia, ja kumpi tahansa SAA kosia! Muutenkin kuin karkauspäivänä. Tanssiinkin saa hakea sekä nainen että mies. Aloitteen tekeminen on saattanut lykkääntyä ihan mistä tahansa viattomasta syystä, ja aloitteellinen voi olla nainen yhtä hyvin kuin mies. Eihän me naiset olla enää nykypäivänä mitään prinssiä odottavia passiivisia prinsessoja, vaan meillä on oikeus tehdä omia päätöksiä ja aloitteita parisuhdeasioissakin. Eikä kosiminen oo niin ihmeellinen asia etteikö sitä vois ottaa puheeksi miten vain ja minkälaisessa tilanteessa tahansa.

      Siispä kosi ihmeessä, ja toteuta suunnitelma sukusormuksesta. Ihana luottamuksenosoitus miehelle antaa hänen käyttöönsä sellainen. Sormuksen voi pienentää tai suurentaa muutamalla kympillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      62
      4539
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      163
      3488
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      61
      2827
    4. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      148
      2776
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2664
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1913
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1791
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1646
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1630
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      42
      1332
    Aihe