Mitä vuittua tää kone temppuilee

Nytkö vasta se hajos

Ongelma on seuraavanlainen.
Nut noin kuukauden sisälle kone on tehnyt kaksikertaa sellaisen tempun että:
Selaillessani ihan normaalisti netissä,tässä tapauksessa Ilta-Sanomien sivuilla,kone yhtäkkiä jumahtaa,hiirinuoli jää paikalleen,mitään ei tapahdu,ei voi tehä hiirellä eikä näppiksellä mitään.Ja näinollen,kun mitän ei voi hiirellä eikä näppiksellä tehdä,pakko painaa nappulasta ja sammuttaa kone väkisin.
Mutta,kun hetkenpäästä yritän käynnistää konetta uudelleen,se suostuu käynnistymään vasta 4 yrittämällä.
Kolmella ekakäynnistyskerralla ei tapahdu ei sit yhtikäsmitään,käynnistysvalo palaa ja hurina kuuluu mutta muuta ei sitten taphdukkaan.
Näin on käynyt nyt kaksikertaa kuukauden sisällä.
Kone on pöytämallinen Hp paviloin,13 kk vanha,w7,operan uusinversio.
Tunnistaisiko joku oireitten perusteella,missä mennään.

5

236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eki eräs
    • Nytkö vasta se hajos

      Kiitos viestistäsi mutta minä en osaa noilla ohjelmilla tehdä yhtään mitään.
      Enkku on nii 0 kun olla ja voi.

    • JokoTaivai

      Minulla oli noin 1/2 vuotta sitten lähes vastaava ongelma HP 8710W kannettavassa jossa nvidian (Geforce) näytönohjain, lukuunottamatta sitä uudelleen käynistystä, vaan koneeni käynistyi kyllä ensi yrittämällä, ja onglema tuli esiin juurikin tuolla IS sivustolla.

      Skannasin läpi koneen Superantispywarella, Malwarebutesin antimalwarella ja Avastin virustutkalla, muistitestit kovalevyn diagnostiikat jne. vaihdoin tuolloin jopa kovalevynkin.

      Ongelmat aiheutuivat kuitenkin niinkin yksinkertaisesta asiasta kuin näytönohjaimen ajureista, ajureista, jotka piti olla oikein Microsoftinkin hyväksymiä.

      Asensin / palautin sitten vanhemmat näytönohjaimen ajurit ja sen jälkeen taas on kannettava toiminut.

    • Nytkö vasta se hajos

      Tuota näytönohjainta itsekkin epäilen,se on muutamankerran tehnyt silleen että alareunaan tulee teksti-näytönohjain lakkasi toimimasta,näytönohjain käynnistyy.
      Tuo operaatio kestää muutamansekunnin,silloin ei näy mistään mitään,elikkä näyttö on ilmoitustekstiä lukuunottamatta mykkä.
      Kaikki ajurit,myös näytönohjaimen,olen päivittänyt winkkarintehtävienhallinnassa,ja ne on ilmoituksen mukaan kaikki saatavilla olevista uusimmat ja kunnossa.

      • JokoTaivai

        Kokeile nyt alkuun palata niihin edellisiin näytönohjaimenajureihin sieltä Laitehallinnasta. Jos ei sekään auta niin sitten koneen mukana tulleelta levykkeeltä alkuperäiset näytönohjaimen ajurit sisään. Minulla ei nimenomaan "ne uusimmat" microsoftin työntämät (ns, sertifioidut) ajurit toimineet eikä liioin nVidiankaan uusimmatkaan viritelmät.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      195
      2043
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      133
      1138
    3. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1063
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      21
      805
    5. 58
      796
    6. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      34
      721
    7. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      628
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      175
      574
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      538
    10. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      9
      522
    Aihe