Ikiliikkuja tuli.

Joo, kauan se kesti, mutta nyt ukot kehitti LED valon, joka suunnattuna herkkään aurinkokennoon tuottaa oman energiansa ja hitunen jää ylikin, eli palaa loputtomiin. LED lampun hyötysuhde on 110-120 prosenttia.
185
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Mitähän sieniä täällä on taas vedetty kun moista puhutaan... ikiliikkuja...

Tosin osittain totta tuo juttu, eli Suomessa on kehitetty LED joka tuottaa valotehoa 10-20% enemmän kuin siihen syötetään sähkötehoa. Tuon ylimenevän energian led ottaa ympäristön lämpötilasta. Eli toisinsanoen led ei missään tapauksessa voi palaa loputtomiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nytsetuli. kirjoitti:

Joo, kauan se kesti, mutta nyt ukot kehitti LED valon, joka suunnattuna herkkään aurinkokennoon tuottaa oman energiansa ja hitunen jää ylikin, eli palaa loputtomiin. LED lampun hyötysuhde on 110-120 prosenttia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu