..Elikkäs minkälainen/kokoinen matkalaukku/laukku teillä on kun lähdette viikon matkalle?
Minä kun en omista edes minkäänlaista matkalaukkua kun en ole pahemmin matkustellut, on tullu tutuilta lainattua jos on tarvinnut.
Nyt olis tarkoitus viikoksi Turkkiin lähteä..ja ongelmana on, että mihin ne matkatavarat kannattaa pakata? Ehkä hieman hölmö kysymys, mutta... :)
Minä kun en omista edes minkäänlaista matkalaukkua kun en ole pahemmin matkustellut, on tullu tutuilta lainattua jos on tarvinnut.
Nyt olis tarkoitus viikoksi Turkkiin lähteä..ja ongelmana on, että mihin ne matkatavarat kannattaa pakata? Ehkä hieman hölmö kysymys, mutta... :)
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kerran mulla oli pelkkä lentolaukku jossa oli vaatteet ja toisena oli reppu. kannattaa ottaa joku "urheilu" veska siihen mahtuu ihan hyvin ne vähät tavarat mitä viikon matkalla tarvii ja se reppu kannattaa ottaa , sen saa koneeseen mukaan. Hauskaa matkaa
Osta kunnon Samsonite kerralla, äläkä mitään kiinalaista halpalaukkua. Itse olen kolme halpalaukkua "tuhonnut" ennekuin uskoin ja ostin Samsoniten. Se on ollut nyt kolmisen vuotta käytössä n. 10 ulkomaanmatkalla ja mitään vikaa ei ole ollut. Laukkuun kannattaa laittaa kaikki muu paitsi esim. lääkkeet ja yhdet kevyet varavaatteet, jotka otat koneeseen mukanasi siltä varalta, että laukkusi eksyy väärään koneeseen. Paljon ei matkustamoon kannata kamaa ottaa koska koneessa on muutenkin vähän tilaa.
..kertoa paljonko tuollainen samsonite maksaa ja saako niitä ihan jostain citymarketista vai pitäsikös ihan johonkin laukkukauppaan mennä..?
presidentti tai samsonite hyviä molemmat ja laukkukaupasta ainakin mun kotikaupungissa.
Kun joudut ostaa laukun osta sit samantien se iso neljällä pyörällä saatat joskus olla kaksiviikkoakin ja ei haittaa vaikka vähän enemmän ostaisi jotain paikan päältä. Kaupungista riippuen hinnat vaihtelee
itse maksoin presidentin suurimmasta laukusta muistaakseni 70euroa samsonite oli 10ekee kalliimpi noin. Reppu kannattaa aina olla koneessa mukana saa pikku tavarat ja kätevä kantaa. Hyvää lomaa!!!!!!!!!
mää käytän lidl muovikassia ja sinne puhelin, hammasharja, asperiini ja luottokortti(luotto toimmii joskus)
oon huomannu, että noilla varakkailla on useimmiten stockmannin muovikassi, ne on varmaan suurituloisia.
jos haluat loistaa niin käy ostaan marimekon kaupasta jotakin halpaa niin saat muovikassin kaupanpäälle on muuten tosityylikäs ulkomailla.