Näkeekö...

Eppu

Näkeekö hamsterit paremmin pimeessä?

3

3107

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suvi

      Hamsterithan on yöeläimiä,eli niiden näkökyky on pimeässä paljon parempi. Muutenhan hamsut ovat oikeastaan melko "sokeita" ja vanhemmiten niistä voi tulla kokonaankin sokeita....eli siis siinä parin vuoden iässä!

    • Susi

      Hamsterit ovat valossa käytännössä katsoen sokeita, mutta ei niiden näkökyky kyllä pimeässäkään ole siitä parhaimmasta päästä. Jos nyt ihan oikein muistan niin hamsterit tais kaikkein parhaiten nähdä hämärässä. Voi olla et oon väärässäkin, mutta näin muistelisin ;)

    • Anonyymi

      hamsterini ei juo ja ei liiku juuri lainkaan. Olen kokeillut vaikkaja mitä keinoja esimerkiksi. viileää paikkaa, tarkistanut veden raikkauden, antanut tuoreita kasviksia ja vihanneksia. Mikään ei tuo vaikutusta. Luulen etta hamsterini outo vointi ei voi olla vanhuudesta, koska hän on alle 1v. mitä voisin tehdä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      2037
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      850
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      52
      766
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      43
      682
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      43
      661
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      624
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      606
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      564
    9. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      546
    10. 48
      541
    Aihe