Se tulee lupaa kysymättä, ihan puun takaa kesken kaiken elämän. Tekee elämästä tuskan niin fyysisesti kuin henkisestikin. Vie hautaan nuorenkin ihmisen muutamassa kuukaudessa jos niiksen tulee. Jäljelle jää vain suru ja kaipaus meille jälkeenjääneille. Kuolema kuuluu vanhuuteen, ei lapsuuteen tai nuoruuteen.
Mikä tarkoitus on sillä että elämä loppuu kesken?Usein vielä silloin kun elämä muutoin hymyilee ja näyttää valoisammat puolensa.
Vihaan syöpää!
10
243
Vastaukset
- toipunut.
Oletko sairastunut syöpään,mikä syöpä sinulla on,tai omaisellasi?
- Suruviitta
52-vuotias kälyni kuoli leukemiaan vain 4kk sairastettuaan. Meni lääkäriin ihan muissa asioissa ja syöpä löytyi yllättäen. Agressiivinen tauti, johon hoidot eiväöt tehonneet ja nyt sitten hautajaiset tulossa. Ei voi ymmärtää ei............
- Eräs sp
Suruvaippa, oletko lukenut mm. Syöpäjärjestön sivuja, www.cancer.fi?
Siellä on osiona "sururyhmä". Siinä kirjoitetaan surusta ja muusta.
Ei voi ymmärtää aina... mutta sinun elämäsi jatkuu, jaksamishalit, päivä kerrallaan! - Eräs sp
Pahoittelen lukihäiriötäni.
Siis, Suruviitta, kirjoitukseni on tarkoitettu sinulle.- Suruviitta
Kiitos linkistä. Anteeksi...........oletin että tämä on palsta jossa voi syöpäpotilaat ja omaiset kirjoittaa suruistaankin. Kälyni poismeno koskettaa kuitenkin minunkin elämääni..............syvältä. Mielessä pyörii yhdessä vietetty aika, lapseni ristiäiset ........olihan hän lapseni kummi. Kuinka haavoittuvainen onkaan ihmisen maallinen maja. Vaikka kuinka olisi halu elää ja olla, jos fysiikka pettää, ei siihen voi vaikuttaa millään lailla. mutta elämä on..............nautitaan siitä niin kauan kun voimme ja iloitaan jokaisesta onnenpipanasta ja ilonhetkstä. sillä surun aikakin tyulee meille jokaiselle..............vuorollaan, ollaan ihmisiä toisillemme.
- 100%:n perhe
On vaan mukauduttava!
Perusterveellä, hyväkuntoisella vaimollani havaittiin yli 10-vuotta sitten, 52-vuotisena, yhden sortin verisyöpä.
Elinikäennuste 3 - 12 vuotta.
Kuukausittaisilla labrakokeilla tarvittaessa säädetty pillerilääkitys on pitänyt oireet kurissa.
Itselläni todettiin täysin yllättäen keväällä syöpä peräsuolessa. 67-v.
Putkea pois 30cm sulkija säästyen.
Eihän näille mitään mahda.
Minun silpomiseni merkitsi väistämätöntä, toivottavasti ohimenevää muutosta elämäntavoissa.
Jos en olisi aloittanut eläköitymistäni työttömyyden muodossa 16-vuotta sitten niin nyt harmittaisi miten vähäisiksi olisivat terveet joutopäivät jääneet.
Mutta, työn sankarit kamppailkoot 68:aan! Minun äiti kertoi kun sairastuin, kuinka hänellä oli vaikeaa kohdata paras ystävä.
He olivat koko odotusajan viettäneet aikaa paljon yhdessä ja olivat siis yhtäaikaa raskaana.
Suru oli kamala kun lapsella todettiin pian akuutti leukemia, ja hoito tuohon aikaa oli kehnoa 70-luvulla.
Äitini iloitsi terveestä lapsestaan ja ystävä asui sairaalassa, se lapsi terve lapsi olin minä.
Kysyin äidin tuntemuksia miltä hänestä tuntui iloita minusta ja kävikö hän katsomassa vauvaa sairaalassa. Onneksi he kykenivät asiaa yhdessä suremaan ja käymään läpi. Kun 2-viikkoa hautajaisista oli mennyt, tuosta lapsensa menettäneestä tuli sylikummini kuten he olivat sopineet.
Minun kastejuhlia siirrettiin tuon tapahtuman vuoksi.
Minulle asiaa ei kerrottu lapsena, vaan vasta nyt ja en voi ymmärtää miltä hänestä on mahtanut tuntua kun elämä pettää. Kyseessähän oli sylivauva vielä.
Äitini sanoi että hän itki tapahtuman johdosta ja rukoili jumalaa että minä en sairastuisi, mutta toisin kävi. Sen takia äitini murtui kun kuuli uutisen minun syövästäni ja osasyy oli tämä tapahtuma. Vaikka kuinka yritin selittää että tämä syöpä löydettiin ajoissa ja hoito on tehokasta. Näin äidin kasvoilta pelon se oli sanoinkuvaamaton katse. Uskon että tällä 70-luvun tapahtumalla on äitini suhtautuminen sairauteeni.
Omaisille tämä asia on raskas.
Osanottoni sinulle.- .ra
Kaysoin ohjelman jossa alle kolmekymppinen pienten lasten sairastui rintasyöpään,Ikävä jotta myöhempään syöpä oli levinnyt maksaan ja luustoon,sekä toiseen rintaan.Voimia hänelle toivotan,Ohkelmassa kerrottiin jotta jo alle 30 sairastuu myös syöpään.
- lilli,
Mistä ohjelmasta on kysymys?
Minä sairastin syövän alle 30.vuotiaana,nyt olen nelikymppinen ja kaikki ok.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest1137097Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4945251Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1463230Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed2152621Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t362302Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m431272En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su771232Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu111159Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta
Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä681138- 1111133