pakkanen ja seat

älä lyö

onko tavallista että seatin vaihelaatikko reistailee kun auton starttaa kylmällä säällä ? vaihteet jäykät, pehmenee kun auto lämpenee. voiko joku joka tietää autoista kertoa ? ja mitä vois tehdä ? ei mitään ?

9

443

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksinkertaista

      Vaihdelaatikko: Ei ole tavallista.
      Jäykkyys: on tavallista kuten muissakin autoissa
      Mitä vois tehdä: Vie autosi lämpimään tai odota lämpimänpiä ilmoja ennen kuin ajat autoasi. Korjauta vaihdelaatikkosi.

    • Lapissa on pakkasta

      No voi h****tti! Oliko nämä elämäsi ensimmäiset pakkaskokemukset ever? Voin kertoa että pakkanen jäykistää kaiken vaikka olis mersu niin yhtälailla auto on jäykkä ja renkaatkin tuntuu neliskanttisilta.

      • älä lyö

        kun on kyse seatista niin on uutta. en oo yhtä selvästi/paljon huomannut muissa auto merkeissä. siksi kyselin. vasta puoli vuotta auto ollut,käytettynä ostin.
        hyvä vain jos on normaalia:)


    • Redline gl5 mt90

      Joka autossa kankeaa vaihdella kun pakkasta paljon,.

      Itse muinoin vaihdatin ekana talvena paremmat öljyt vaihteistoon ja psrani paljon.

      Ei ole mitään korjattavaa vaikka joku typerä sitä tuossa jo kirjoittikin. Öljynvaihtoon mars.

      • yksinkertaista

        Jos vaihteet reistailevat, niin niissä on vikaa. Sen tietää typeräkin, mutta ei näemmä kaikki eivät ylety edes typeryystasolle.

        Jos kyse vain jäykkyydestä, niin se on normaalia ja öljynvaihto voi auttaa. Öljynvaihto ei korjaa vikoja, sen tietää typeräkin.


      • älä lyö
        yksinkertaista kirjoitti:

        Jos vaihteet reistailevat, niin niissä on vikaa. Sen tietää typeräkin, mutta ei näemmä kaikki eivät ylety edes typeryystasolle.

        Jos kyse vain jäykkyydestä, niin se on normaalia ja öljynvaihto voi auttaa. Öljynvaihto ei korjaa vikoja, sen tietää typeräkin.

        laatikko ok ei siis mitään vikaa, tutkittu merkki verstaalla. kaikki autothan eivät ole täysin samanlaisia, sen tietää typeräkin:)


      • yksinkertaista
        älä lyö kirjoitti:

        laatikko ok ei siis mitään vikaa, tutkittu merkki verstaalla. kaikki autothan eivät ole täysin samanlaisia, sen tietää typeräkin:)

        Hienoa. JOs vaihdelaatikossa ei ole vikaa, niin se ei reistaile. Senkin tietää typeräkin :-)


    • vipu546

      Oman kokemuksen mukaan seatin vaihteen siirto tosi kevyt muihin merkkeihin verrattuna kovalla pakkasella. Tytöllä seat ja ihmetellyt miten voikin niin nätisti vaihteet toimia vielä mttarin näyttäessä -30C. Omassa kalliissa "laatuautossa" on paljon jäykempi vaihteisto pakkasella.

    • 130 rs

      Skodan valmistama 5-vaihteinen MQ 200 vaihteisto ja vetopyörästö
      toimii esimerkillisesti -30 asteen pakkasissa.
      Vaihteen siirto on kevyt ja vaihteisto rullaa kuin sukkasillaan.
      Oli helle tai pakkanen MQ 200 toimii aina ja on kestävä.
      Siinä on Skoda Auton kehittämä vaihteisto ja vetopyörästö josta
      myös Kasselin vaihteistopaja on saanut oppia ottaa.
      Ei ihme, että Volkswagen ryhmä siirtää moottoreiden ja vaihteistojen
      valmistusta Skoda Autolle Tsekkiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      207
      5803
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      106
      5670
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      192
      4661
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4073
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3970
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      31
      3596
    7. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      33
      1545
    8. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      130
      1420
    9. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      29
      1139
    10. Jotenkin tämä

      tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭
      Ikävä
      33
      990
    Aihe