onko tavallista että seatin vaihelaatikko reistailee kun auton starttaa kylmällä säällä ? vaihteet jäykät, pehmenee kun auto lämpenee. voiko joku joka tietää autoista kertoa ? ja mitä vois tehdä ? ei mitään ?
pakkanen ja seat
9
424
Vastaukset
- yksinkertaista
Vaihdelaatikko: Ei ole tavallista.
Jäykkyys: on tavallista kuten muissakin autoissa
Mitä vois tehdä: Vie autosi lämpimään tai odota lämpimänpiä ilmoja ennen kuin ajat autoasi. Korjauta vaihdelaatikkosi. - Lapissa on pakkasta
No voi h****tti! Oliko nämä elämäsi ensimmäiset pakkaskokemukset ever? Voin kertoa että pakkanen jäykistää kaiken vaikka olis mersu niin yhtälailla auto on jäykkä ja renkaatkin tuntuu neliskanttisilta.
- älä lyö
kun on kyse seatista niin on uutta. en oo yhtä selvästi/paljon huomannut muissa auto merkeissä. siksi kyselin. vasta puoli vuotta auto ollut,käytettynä ostin.
hyvä vain jos on normaalia:)
- Redline gl5 mt90
Joka autossa kankeaa vaihdella kun pakkasta paljon,.
Itse muinoin vaihdatin ekana talvena paremmat öljyt vaihteistoon ja psrani paljon.
Ei ole mitään korjattavaa vaikka joku typerä sitä tuossa jo kirjoittikin. Öljynvaihtoon mars.- yksinkertaista
Jos vaihteet reistailevat, niin niissä on vikaa. Sen tietää typeräkin, mutta ei näemmä kaikki eivät ylety edes typeryystasolle.
Jos kyse vain jäykkyydestä, niin se on normaalia ja öljynvaihto voi auttaa. Öljynvaihto ei korjaa vikoja, sen tietää typeräkin. - älä lyö
yksinkertaista kirjoitti:
Jos vaihteet reistailevat, niin niissä on vikaa. Sen tietää typeräkin, mutta ei näemmä kaikki eivät ylety edes typeryystasolle.
Jos kyse vain jäykkyydestä, niin se on normaalia ja öljynvaihto voi auttaa. Öljynvaihto ei korjaa vikoja, sen tietää typeräkin.laatikko ok ei siis mitään vikaa, tutkittu merkki verstaalla. kaikki autothan eivät ole täysin samanlaisia, sen tietää typeräkin:)
- yksinkertaista
älä lyö kirjoitti:
laatikko ok ei siis mitään vikaa, tutkittu merkki verstaalla. kaikki autothan eivät ole täysin samanlaisia, sen tietää typeräkin:)
Hienoa. JOs vaihdelaatikossa ei ole vikaa, niin se ei reistaile. Senkin tietää typeräkin :-)
- vipu546
Oman kokemuksen mukaan seatin vaihteen siirto tosi kevyt muihin merkkeihin verrattuna kovalla pakkasella. Tytöllä seat ja ihmetellyt miten voikin niin nätisti vaihteet toimia vielä mttarin näyttäessä -30C. Omassa kalliissa "laatuautossa" on paljon jäykempi vaihteisto pakkasella.
- 130 rs
Skodan valmistama 5-vaihteinen MQ 200 vaihteisto ja vetopyörästö
toimii esimerkillisesti -30 asteen pakkasissa.
Vaihteen siirto on kevyt ja vaihteisto rullaa kuin sukkasillaan.
Oli helle tai pakkanen MQ 200 toimii aina ja on kestävä.
Siinä on Skoda Auton kehittämä vaihteisto ja vetopyörästö josta
myös Kasselin vaihteistopaja on saanut oppia ottaa.
Ei ihme, että Volkswagen ryhmä siirtää moottoreiden ja vaihteistojen
valmistusta Skoda Autolle Tsekkiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 713085
- 922865
- 512105
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201555- 151339
Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..51318Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131301Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein131263- 181240
Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin241222