pakkanen ja seat

älä lyö

onko tavallista että seatin vaihelaatikko reistailee kun auton starttaa kylmällä säällä ? vaihteet jäykät, pehmenee kun auto lämpenee. voiko joku joka tietää autoista kertoa ? ja mitä vois tehdä ? ei mitään ?

9

470

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksinkertaista

      Vaihdelaatikko: Ei ole tavallista.
      Jäykkyys: on tavallista kuten muissakin autoissa
      Mitä vois tehdä: Vie autosi lämpimään tai odota lämpimänpiä ilmoja ennen kuin ajat autoasi. Korjauta vaihdelaatikkosi.

    • Lapissa on pakkasta

      No voi h****tti! Oliko nämä elämäsi ensimmäiset pakkaskokemukset ever? Voin kertoa että pakkanen jäykistää kaiken vaikka olis mersu niin yhtälailla auto on jäykkä ja renkaatkin tuntuu neliskanttisilta.

      • älä lyö

        kun on kyse seatista niin on uutta. en oo yhtä selvästi/paljon huomannut muissa auto merkeissä. siksi kyselin. vasta puoli vuotta auto ollut,käytettynä ostin.
        hyvä vain jos on normaalia:)


    • Redline gl5 mt90

      Joka autossa kankeaa vaihdella kun pakkasta paljon,.

      Itse muinoin vaihdatin ekana talvena paremmat öljyt vaihteistoon ja psrani paljon.

      Ei ole mitään korjattavaa vaikka joku typerä sitä tuossa jo kirjoittikin. Öljynvaihtoon mars.

      • yksinkertaista

        Jos vaihteet reistailevat, niin niissä on vikaa. Sen tietää typeräkin, mutta ei näemmä kaikki eivät ylety edes typeryystasolle.

        Jos kyse vain jäykkyydestä, niin se on normaalia ja öljynvaihto voi auttaa. Öljynvaihto ei korjaa vikoja, sen tietää typeräkin.


      • älä lyö
        yksinkertaista kirjoitti:

        Jos vaihteet reistailevat, niin niissä on vikaa. Sen tietää typeräkin, mutta ei näemmä kaikki eivät ylety edes typeryystasolle.

        Jos kyse vain jäykkyydestä, niin se on normaalia ja öljynvaihto voi auttaa. Öljynvaihto ei korjaa vikoja, sen tietää typeräkin.

        laatikko ok ei siis mitään vikaa, tutkittu merkki verstaalla. kaikki autothan eivät ole täysin samanlaisia, sen tietää typeräkin:)


      • yksinkertaista
        älä lyö kirjoitti:

        laatikko ok ei siis mitään vikaa, tutkittu merkki verstaalla. kaikki autothan eivät ole täysin samanlaisia, sen tietää typeräkin:)

        Hienoa. JOs vaihdelaatikossa ei ole vikaa, niin se ei reistaile. Senkin tietää typeräkin :-)


    • vipu546

      Oman kokemuksen mukaan seatin vaihteen siirto tosi kevyt muihin merkkeihin verrattuna kovalla pakkasella. Tytöllä seat ja ihmetellyt miten voikin niin nätisti vaihteet toimia vielä mttarin näyttäessä -30C. Omassa kalliissa "laatuautossa" on paljon jäykempi vaihteisto pakkasella.

    • 130 rs

      Skodan valmistama 5-vaihteinen MQ 200 vaihteisto ja vetopyörästö
      toimii esimerkillisesti -30 asteen pakkasissa.
      Vaihteen siirto on kevyt ja vaihteisto rullaa kuin sukkasillaan.
      Oli helle tai pakkanen MQ 200 toimii aina ja on kestävä.
      Siinä on Skoda Auton kehittämä vaihteisto ja vetopyörästö josta
      myös Kasselin vaihteistopaja on saanut oppia ottaa.
      Ei ihme, että Volkswagen ryhmä siirtää moottoreiden ja vaihteistojen
      valmistusta Skoda Autolle Tsekkiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      267
      2451
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2401
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1578
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      45
      1465
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1339
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1240
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1039
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe