Vaikka yritän olla ihan tavallisesti seurassasi, niin ei mun keho toimi kuten aivot käskee tai sitten aivot unohtaa käskeä ;). Eräänkin kerran olen jutellessamme havahtunut siihen, että huomaan peilanneeni sua jo vaikka miten pitkään... Oletkohan ihan puusilmä vai oletko huomannut saman seikan?
Ettei tule risuja, menee n > m.
Ettei tule risuja, menee n > m.
Vastaukset 15
Vanhimmat
kaunis sanonta , kerta kaikkiaan. et mitään tasokkaampaa tai sivistyneempää löytäny sitte.
jätä se peili joskus himaan, vai mitä ihmeen peilaamista sä harrastat???
Olikos tuo vitsi, vai etkö oikeasti tiedä, mitä peilaaminen kehonkielessä tarkoittaa :)?
eikös sitä voi sanoa apinoinniksikin? :-D
en tiedä, kerro.
No jos se taas sitä apenointia on niin mulla tulee. Yrjö.
Sama asiahan se lienee, joskin apinointi sanan kuulostaa melkein joltain lasten joukkohysteria-matkimiselta ;).
Ehkä harrastat, tietämättäsi. En itse ikinä peilaa tarkoituksella, mutta välillä yllätän itseni peilaamasta, se tulee ihan itsestään, alitajuisesti, huomaamatta.
http://www.elekieli.com/flirttailu.html
Kai se meinaa että riisutaan housut ja otetaan kickeli suuhun.
Mistä näitä ääliöitä riittää ;)...
meijän martta ei kyllä pure alahuulta niin.
mietin juuri ihan samaa!
Suurin osa ihmisten välisestä viestinnästähän on sanatonta. Ilmeet ehkä rekisteröi tietoisesti paremmin kuin koko kehon kielen, kun kuitenkin jutellessa yleensä katsotaan toista silmiin tai kasvotusten ollaan. Kehonkielen viestit kulkee varmaan useammin alitajuisesti. Ja kyllä niitä kaikki käyttää, tarkkailkaapa vasiten joskus itseänne.
"Kun molemmat ovat kiinnostuneita toisistaan ja ovat syvässä keskustelussa, he usein peilaavat toistensa eleitä. Kummankin vartalo on lähes toisen peilikuva. "
Tuon huomaa ihan hyvien ystävienkin kesken: kahvikupposen äärellä kumpikin nojaa poskea käteen peilikuvina, seisoskellessa paino on vastakkaisilla jaloilla ja käsi taskussa peilikuvana, ja kun jompi kumpi vaihtaa asentoa, toinen seuraa muutaman sekunnin sisällä.
Turha sun täällä on kirjoitella, naisia täällä vaan liikkuu jos et ole vielä huomannut.