Vuodenvaihteesta kun on ollut mahdollista viedä koira ravintolaan niin vähän galluppia aiheesta
1. Oletteko vieneet?
2. Milllainen on ollut vastaanotto,muiden kansalaisten toimesta?
3. Miten suhtaudutte tähän uudistukseen?
4. Pitäisikö olla olemassa joku merkki ravintolanovessa josta tietää että koiran voi ko ravintolaan viedä.
5. Missä on koiran paikka ravintolassa,pöydän alla vai?
6. Miten toimia jos ravintolassa on jo koira sisällä.
Omat vastaukset lähtee täältä
1. En uudistuksen jälkeen, joskus aikaisemmin terasseille kyllä.
2. Ei negatiivistä
3.Sinänsä hyvä uudistus mutta mielestäni ei mihinkään juottoloihin koiria sisään, toisaalta ei myöskään nk hienoihin ravintoloihin.Kahvilat ok
4. Pitäisi ilmanmuuta
5. Pöydän alla
6.Asialliseti kysymään toiselta millainen koira sisällä jo on,varsinkin pienissä paikoissa,näin vältetään turhat pärinät.
Joku humoristi katsoo varmaan taas aiheelliseksi vastata että koirat kuuluu ainostaan lautaselle ravintolassa,no se ilo heille suotakoon.Toivoisin kyllä ihan asiallisia näkökohtia kysymyksiin.
Koirat ravintolaan?
12
106
Vastaukset
- ei harrasteta
Se ei mene ihan noin.
Ravintolan / kahvilan omistaja saa päättää salliiko koirien tuontia ravintolaansa. Hän voi myös kieltää, ja silloin sinne ei koirilla ole asiaa.
Me emme käy muutenkaan ravintoloissa yms, niin miksi sinne pitäis koirat sitte viedä ? - no thanks
Ei tulis pieneen mieleenkään viedä koiraa ravintolaan. Levillä saa irkkupubiin viedä koirat sisälle eikä mulla sinnekkään haluta koiraa viedä. Ensinnäkin kun koirani ei pidä humalaisista, varsinkaan vieraista miehistä, kaikkihan sitä olisi lääppimässä enkä minä siitä, että monet käy lääppimässä koiraa.
- Tötsö
Sehän mennee juuri noin. Vuodenvaihteesta se on ollut mahdollista, ennen ei edes sitä, jos kyseessä ei ollut opaskoira tai virkakoira "tehtävällä"
Käytännössä siis ravintolan asiaksvalintaoikeutta laajennettiin.
Tälle kyselylleni oli ihan tarkoitusperä, mutta vaikuttaa siltä että tämä on vääräpalsta tällekkin asialle.
Sorruin siihen oletukseen kun täällä on paljon koirallisia (yllättäen) lukemassa,mutta nopean päätelmän kautta myös todella paljon koirattomia olisi saanut jotain TODELLISTA mielipidepohjaa molemmilta osapuolilta.
Perinteisille koiraforumeille kyselyn laittaminen on turhaa,mielipide on melko yksipuolista.
Ja vaikka itse vastasin myös kyselyyn niin yllättäen ihan tiedoksi koiranomistajillakin on monesti joku ammatti tai tutkinto jonka kautta saattaa kiinnostusta ja jopa vaikutusmahdollisuuksia löytyä muuhunkin kuin koirankarvoihin lattialla.- ei harrasteta
Niin, kahvilanpitäjä saa päättää,hyväksyykö elukat puotiinsa.
Aikaisemmin hyväksyntä ei ollut mahdollista koska laki kielsi.
Mikäli ommistaja ei salli, ni piskit jää ulos ihan niinku ennen lakiakin.
- pukeli 2
On täällä monta muutakin humoristiä joilla ei oo mitään käsitystä siitä mistä sä ees puhut, mutta jos ny sun alotukseesi vastaisin, oon kyllä sitä mieltä että koiraa ei saisi viedä ravintoloihin eikä ainakaan ruokapaikkoihin, kaupoista puhumattakaan.
Ja mitä varten sellasta joku ees yrittää eteenpäin viedä?
Jos kasvattajan pitää joka ilta ravintolassa istua, niin mikä tyrky sinne on koirakin ottaa? - Tötsö
No ei sitä yritetä eteenpäin viedä vaan se on jo olemassa http://www.ruutu.fi/video?vt=video&vid=219919 vaikka nyt tuosta lisää.
Huolestuttaa hivenen nyt sitten kansalaisten yleinen oikeustietämys jos tämäkin asia on ohi mennyt.
Mikä nyt lähinnä minua kiinnostaa on se että kun ravintolaan saa nykyään viedä koiran,tilanhaltijan suostumuksella ja vielä eritysehtona on että se mahdollisuus tulee olla kerrottuna näkyvästi. Mikä olisi se asiallinen ja hyvä menettelytapa pääsy ilmoittaa,käytännössä siis aloitukseen liittyen tulisiko olla joku oma merkki asialle.
Lisätäsmennyksenä noihin muihin kysymyksiin,erityisesti kiinnostaa kohdat 5 ja 6,tulisiko olla joku "ohje" ravintoloden henkilökunnalle miten koirien olemassaoloa ravintolassa ohjataan. 1.En ole.Ainoastaan ennen asetusta on kyllä muutaman kerran ollut terassilla.Pitäjän luvalla.Tai on yks tirri ollut muutaman kerran yhessä pubissa,kun olen tuttua myyjää käynyt moikkaamassa,baarituolilla istuskeli...
2.Noit kerran oikein hyvä.Pubitapaus jo lähenteli hupaisuutta...
3.Ihan hyvä.Kunhan nyt koiraihmiset toimii vastuullisesti ja muut hyvin huomioiden,jos/kun koissut mukana ovat.
4.Voisi olla hyvä idea.
5.Alla tai vieressä.Kunhan on poissa tieltä.
6.Voi olla hyvä tarkistaa tuo tilanne.- 6 + 9
1. Oletteko vieneet? Olen viennyt terassille
2. Milllainen on ollut vastaanotto,muiden kansalaisten toimesta? Naapuripöydästä huudeltiin; Kiva koira ja tosi rauhallinen.
3. Miten suhtaudutte tähän uudistukseen? Ihan ok, mut koiran pitää osata käyttäytyä.
4. Pitäisikö olla olemassa joku merkki ravintolanovessa josta tietää että koiran voi ko ravintolaan viedä? Totta kai. Joissain on jo nyt.
5. Missä on koiran paikka ravintolassa,pöydän alla vai? Omistajan jaloissa, poissa käytävältä.
6. Miten toimia jos ravintolassa on jo koira sisällä. Normi toimitaa.. Voisi käydä tervehtimässä ja samassa koissulle, MOI! - Ruokapaikka
Koirathan eivät pidä humalaisista ei koiria Ravontoloihin.
- Myy-Pikkuinen
Vastaan joka kysymykseen en tai ei.
- Mahtaakohan
tuo johtua että pikku-kyy ei omista koiraa?
- Myy-Pikkuinen
Mahtaakohan kirjoitti:
tuo johtua että pikku-kyy ei omista koiraa?
Tai sitten sinä myrkyn niellyt et omista koiraa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä2911545Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa604129Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1263343Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie2102681Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin1162376Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh2061899Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.3421260- 691062
Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta20967- 65850