Miten se oikein on, saako niitä syntejä anteeksi kirjeitse,
vai ei.
O.V on tässä jokin aika sitten, muutama vuosi vain, sain-
edellisten tietokirjeiden perusteella joita voi lukea-, että syntejä ei saa anteeksi
kirjeitse, "tulee ehkä vahinkosynninpäästö".
Tämä poikkeaa sikäli täysin perinneisästämme, ohjenuorasta,
VL oppi-isästä, J. Raattamaa, että hän ohjeisti, että "Kirjoitutetusta on ollut tinka
, kirjoitetustakin saa synnit anteeksi".
Tämä teksti löytyy nuine sanamuotoineen.
Miksi siis O.V ajoi Raattamaan ohjeistusta ohjenuoran, SRK:n saattelemana.?
Häveliästä huikentelaisuutta lekkerpeliä, naurunalaista VL lakiyhteisöä???
Miten siis VL ohjeistus takkiakääntämällä puoleen tai toiseen
nyt on.
vai ei.
O.V on tässä jokin aika sitten, muutama vuosi vain, sain-
edellisten tietokirjeiden perusteella joita voi lukea-, että syntejä ei saa anteeksi
kirjeitse, "tulee ehkä vahinkosynninpäästö".
Tämä poikkeaa sikäli täysin perinneisästämme, ohjenuorasta,
VL oppi-isästä, J. Raattamaa, että hän ohjeisti, että "Kirjoitutetusta on ollut tinka
, kirjoitetustakin saa synnit anteeksi".
Tämä teksti löytyy nuine sanamuotoineen.
Miksi siis O.V ajoi Raattamaan ohjeistusta ohjenuoran, SRK:n saattelemana.?
Häveliästä huikentelaisuutta lekkerpeliä, naurunalaista VL lakiyhteisöä???
Miten siis VL ohjeistus takkiakääntämällä puoleen tai toiseen
nyt on.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Em. henkilö puhui kirjoista ja viesti oli suunnat SRK:n kautta julkaistaviksia tarkoitettujen kirjojen kirjoittajille.
Aiheella ei ole yhteyttä Raattamaan kirjeisiin..
(TC)
Onneksi vielä saa syntejä anteeksi suoraan Jeesukselta Kristukselta, ei enään näkemisen kautta, vaan uskossa Häneen, niinkuin Raamattu todistaa.
eikö se olekkaan enää vain toiselta vl henkilöltä?
Minusta vl vantaalta kirjoittaa ihan oikein, koska eihän Jeesuskaan sanonut, että minä annan syntisi anteeksi, vaan uskosi on sinut pelastanut.
Voittosen ajaman päätöksen tausta
http://freepathways.wordpress.com/2009/04/13/srk-kieltanyt-synninpaaston-julistamisen-tekstissa/
Tästähän voi tehdä johtopäätöksen, että vl-esiisämme
Raattamaa puhuu ja opettaa palturia.
Mihin on menneet ne tuhannet vl kuolevat sielut, kun uskoivat 2010 asti, että
kirjeitse saa synnit anteeksi, niin kuin Raattamaa opetti.
Ja O.V opetuksen purki.
Laestadiuksen ja Raattamaan aikojen lestadiolaisuus on oma lukunsa. Eipä sillä ole enää aikoihin ollut yhteyttä nykyiseen SRK-lestadiolaisuuteen.
Outoa vielä, että kuka tahansa voi uskoa syntinsä anteeksi Kristuksen tähden.
Voi hyvänen aika sentään, mitä Jumalanpilkaa Raattamaan ohi
jos ken tietää, tehdäänkö ulkoapäin mitä?
Keneen tässä uskoo?.
Toinen puhuu sitä, toinen tätä. vaikuttaja on kuitenkin
Raattamaa, ohjenuora vl uskontotyypille.
Kumpaa SRK kuuntelee, Raattamaata vai O.V :sta?
No kyllä ne synnit saa uskoa anteeksi. Oli sitten kirje tai soitto tai naamatusten tapaaminen. Ja niidenkin välillä meillä tulee asioita, joita emme älyäkään synniksi. Siltikin Jeesuksen vihmontaveri puhdistaa meitä koko aika kaikesta synnistä. Ne ovat näitä tekosyntejä. Jumalan lapsellahan on aina valkea vaate, hän on pukeutunut Kristukseen, lahjavanhurskauteen. Siinä puvussahan ei ole tahroja eikä ryppyjä. Että, kehdataankin aina jauhaa sammaa saissia. Eiköhän aleta tässä vähitellen koroitta Häntä, jolle kunnia kuuluu!
BK
Niinpä, että SAA USKOA SYNNIT ANTEEKSI. Sehän on vain luulo, että nyt minä olen uskonut synnit anteeksi.
Aivan eri asia on se, on Jumala ne antanut anteeksi. Ihminen ei niitä voi antaa, ainoastaan Jeesus ja apostolit aikoinaan. Heillä oli valta antaa syntejä anteeksi, muilla ei.
"No kyllä ne synnit saa uskoa anteeksi. Oli sitten kirje tai soitto tai naamatusten tapaaminen. Ja niidenkin välillä meillä tulee asioita, joita emme älyäkään synniksi..............jne.
Lue edellisestä kirjeistä
OV ohjeen. vai ossaatlo kävellä tai lukea. ===???
Synnit on sovitettu ja annettu anteeksi ristillä.
Tämä sanoma, ilosanoma, evankeliumi on annettu uskovaisille jaettavaksi. Olemme Kristuksen Jeesuksen palvelijoina aina ja kaikkialla etuoikeutettuja päästämään vangittuja vapauteen, eli julistamaan synnin hädässä olevalle evankeliumia.
Jeesus Kristus, Jumalan ainosyntyinen Poika, sovitti synnit. Uskovaisen tehtävänä on koroittaa Häntä ja palvelijana palvella myös lähimmäistään kehoittamalla uskomaan syntien sovittajaan ja uskomaan tämä hyvä uutinen omalle kohdalleen.
Apostolitkin toki aikoinaan sekä monet muut Herran todistajat. Kaikille meille on annettu lupa päästää sidotut vapaaksi. Kyselemättä ja arvailematta toisen sydämen tilaa. Ne arvailut voipi vallan jättää isompiin käsiin.
Tämä on kummallista, ei nukuta ja siksi istun tässä kirjoittelemassa aamuyön tunteina.
Ei niitä syntejä pelkällä luulolla uskota anteeksi. Uskon lahjoittaa Jumala. Ei se ole ihan niin kevyesti otettavissa. Omassa voimassamme emme voi edes uskoa.
BK
Nyt on kyllä kristinopin aivan perusasiatkin hukassa. Suositan lukemaan Katekismusta.
""No kyllä ne synnit saa uskoa anteeksi. Oli sitten kirje tai soitto tai naamatusten tapaaminen. """
Kyllä Brita-Kajsa kirjoittaa ihan oikein.
Brita-Kajsa ei ole seurakunnan neuvoille kuuliainen, voipi tulla hoito etteen.
että mitä jyystät?
Lue ed. lipukkeet,
O.v sanoi, että kirjeillä ei saa syntejä anteeksi.
Mikä on kanta? läsy
Minä kun en perusta uskoani mihinkään tämän palstan "lipukkeisiin".
Turhaanhan ne vanhatkin kirjoittajat esim. Siionin Lähetyslehdessä ovat siunanneet meitä evankeliumilla jos ne eivät ole uskomista varten. Kyllä ne terveet ja raittiit kirjoitukset edelleenkin lukiessani niitä omistan uskolla ja iloisella sydämellä.
BK
Anteeksi, jäi vastaamati tähän O.V. -kantaan.
O.V.:n kantaa en ole lukenut ja vaikka olisikin sellainen kun täällä kerrotaan, ei muuta minun uskoani suuntaan taikka toiseen.
Hoitokokouksista minun kohdallani: tulkoon tai olkoon tulemati. Minä en ala ihmisten orjaksi tässä asiassa. Perustus on vahva.
Oikeasti, vanhoilliset sekä muutkin ovat saaneet kautta historian lohdutusta ja virvoitusta uskolleen juuri kirjeitse. Eivätkä minun uskoni mukaan muuta väitäkään.
Sitä lohdutusta itsekin tahtoisin välittää toisille. Välillä tuo oma paha luonto saa vallan ja tulee sanottua sekä kirjoitettua pahasti. Jos nyt jaksatte kuitenkin kestää...
BK
Minä ainkin saan Paavalin kirjeistä syntini anteeksi ja Paavalihan ei lähde muuttamaan kirjoituksia kuten SRK. Uskon ennemmin alkuperäiseen muuttumattomaan evankeliumiin kuin SRK:n masinoimaan muuttuvaan evankeliumiin.
Tämä kertoo hengettömästä ulkokohtaisuudesta ja muodollisuudesta. "Jolla korva on, se kuulkoon", "usko tulee kuulemisesta". Näitä ei pidä tulkita kirjaimellisesti, vaan näissä tarkoitetaan sisäistä näkemystä ja ymmärrystä, jolle tulee olla kuuliainen, mitä seuraa usko.
siionin yleisen mielipiteen mukaan saa,
Eli domokratia toimii, SRK saa siin "kynsilleen", eli Olliohje mitäröidään.
"Olavin mukaan ei. Siionin yleisen mielipiteen mukaan saa,"
Näinhän se demokratia toimii! Hyvä näin!
Olavi Vode Voittonen on tiukentanut srk-valtakunnan anteeksiannon ehtoja;
--
Olavi veli huitelee eri sfääreissä kuin Raattamaa ja Raamattu;
Juhani Raattamaa: Kirjeet ja kirjoitukset.
Sivu 494:
Sana tarkka siteeraus:
''On Suomessa ollut tinka sen päältä, vaikuttaako luettu sana, että ihminen voi sen kautta tulla elävään uskoon saatetuksi, ja siihen olemme vastanneet, että sekä luetun että saarnatun sanan kautta autuaaksi tullaan.''
----------------------------
Lisäksi yksi kohta Raamattua:
Joh. 20:31
Tämä on kirjoitettu siksi, että te uskoisitte Jeesuksen olevan Kristus, Jumalan Poika, ja että teillä, kun uskotte, olisi elämä hänen nimensä tähden. [1. Joh. 5:13]
----------------------------
Olavi on jättänyt "kotiläksyt tekemättä", lukematta ja
vei omanpäätiedot SRK johtokuntaa, jossa ryhmä uskoi
häntä, sekä yksimielisesti hyväksyi uuden päätöksen.
Että kirjeitse ei syntejä anteeksi enää saa.
Eli näinkö sitä vl siioniuskoa viedään harhaan vähällä tiedoilla.
Pelolla ohjataan vl-laivaa.
Eilen Olavi veli uhkaili Pookin puheessaan jälleen kerran, että jos jättäytyy pois tästä joukosta (harhaanjohdetusta srk-lahkosta) seurauksena on kadotus.
Joku jo ihmetteli Olavin puhetta - ikäänkuin olisi lääketokkurassa puhunut.
kotiläksyt tekemättä ja lääkkeet ottamatta,
houriossasaarnaajia??
Eikö se tiedä, että joka itsensä ylentää, se alennetaan,,,,,,,,,,,,,,,
Häh?
No jos paavi Olavi niin on antanut uuden käskyn niin sen mukaan edetään.
Harmi niitä aiempia sukupolvia kun Olavi heitti ainakin osan tuolla komennolla h.elvettiin.