Golden Air / Air Europa

Onko kellään kokemuksia jommasta kummasta yhtiöstä? Millainen palvelu ja ammattitaito sekä kokonaiskuva? Kun Golden Airilla on sen verran pieniä koneita, ottaako ne tuuleen pahasti? Onko kokemuksia?
71464
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Eli onko se Air Europa vai Air Europe ? ;-)

Äänestä
  • No kirjoittaja varmaan kaipaa tietoa espanjalaisesta AIR EUROPAsta niin kuin kirjoitti. Se lienee tutumpikin kuin Air Europe...

    Golden Air on ihan hyvä yhtiö, Finnairin yhteistyökumppani, toimii siis Finnairin syöttöliikenteessä Suomen pienille kentille. Koneet ovat ruotsalaisen Golden Airin omistamia. Suomalaiset lentäjät ja matkustamohenkilökunta. Yksinkertainen palvelu, mutta eipä lentoajatkaan ole pitkiä.Tottakai pieni Saabi ottaa helpommin tuulta, mutta etköhän pääse ihan turvallisesti perille ;)

    Äänestä

  • Air Europe kirjoitti:

    No kirjoittaja varmaan kaipaa tietoa espanjalaisesta AIR EUROPAsta niin kuin kirjoitti. Se lienee tutumpikin kuin Air Europe...

    Golden Air on ihan hyvä yhtiö, Finnairin yhteistyökumppani, toimii siis Finnairin syöttöliikenteessä Suomen pienille kentille. Koneet ovat ruotsalaisen Golden Airin omistamia. Suomalaiset lentäjät ja matkustamohenkilökunta. Yksinkertainen palvelu, mutta eipä lentoajatkaan ole pitkiä.Tottakai pieni Saabi ottaa helpommin tuulta, mutta etköhän pääse ihan turvallisesti perille ;)

    Toki noi turbulenssissa tärisee joskus hieman epämiellyttävästikin (siis noi Goldenin Saabit), mutta jos olet kokematon matkustaja, niin usko vaan pois, ettei se ole mitenkään vaarallista. Hyvällä säällä taas tosi mukavaa menoa, melkeinpä oikeaa lentämisen tuntua.

    Äänestä

Golden Airilla on sellaisia aika rämänpuoleísia koneita. Lensin kerran Vantaalta Mikkeliin Golden Airilla 40min. Oli kyllä huono sisustus koneen sisällä. Penkit mukavat pehmeitä mutta vähän revenneitä suurin osa. Penkit tumman turkoosin värisiä. Ja 34 paikkaa. Satuin istumaan siiven kohdalle jossa potkuri pärähteli ainakin 80-90dB voimakkuudella. Tärisi kuin traktori. Luulin ettei pysy ilmassa. Kyllä otti tuuleen aika pahasti. Heilui ilmassa jonkin verran. Nousu mukava. Mutta laskussa inhottava tömähdys. Lentokorkeus n. 1000-4000 metriä. Palvelu oli mukavaa ja hyvää. Lentoemäntiä oli 1. Kokonaiskuva on hyvä. Paras lentoyhtiö jolla olen lentänyt on: FinnComm Airlines. 50 paikkainen. Takana moottorit. Vertaus: MD-80 pienoiskoossa.
Tosi hyvää palvelua. Parempi kuin Finnair. Nousu hyvä. Lasku tosi pehmeä. Ei pompi eikä tömähdä inhottavasti. Ei ota tuuleen pahasti, jotenkuten.

Äänestä
  • Finncomm on kylläkin Suomessa ihan
    sama kuin Finncomm ;-)

    Saman Finncommin miehistöt niillä
    Goldeninkin koneilla lentää.
    Goldenia niissä on vain se että
    koneet kuuluu ruotsalaiselle Golden Airille.

    Äänestä

Hei

Voi että kun DC:n Saab 340 on niin onnettomia. Finnairin partneri hoitaa maakunnan syöttöliikennettä noilla surkeilla koneilla.
Yksi iltamyöhän maakuntalennon kone HEL- ... haisee aina niin oksennukselle. Talvella Tampereen välilaskun aikana jäädytin jalkani siinä oven vieressä olevalla penkillä. Viikon sairastin. Voi surkeus kun matkustajamäärät eivät riitä parempaan kalustoon ! Saab 2000:nen olisi jo parempi, kuin nuo surkeat 340. Joskus myöskin resonoi että tuntuu pää halkeavan. Täyteen bookatun 340:n koneen matkatavaroita priorisoidaan ja osa jätetään kylmästi pois kyydistä.

Äänestä
  • SAAB 2000 potkurikone lentää tällä kertaa vaan Seinäjoelle ja Lappeenrantaan. Ehkä joillakin vuoroilla myös Poriin? Muille pienemmille lentokentille lentää SAAB 340. Joka on romukasa. Golden Air ehkä lopettaa lentoreitin Vantaalta Mikkeliin ja Savonlinnaan ja myös Savonlinna-Mikkeli, joka on extralyhyt 93km.
    Tiesittekös että, Suomen lyhin lentoreitti on Vantaa-Tampere, 143km. Ja Turkuun 150km. Finnairin ATR hoitaa nuo lennot. Onko hyötyä lentää noin lyhyitä reittejä? Esim, Kuopio-Joensuu n. 100km. Tai Kokkola-Tampere (golden liikennöi tuota väliä). Ja Tampere-Joensuu. Myöskin nämä tosi lyhyet: Kokkola-Vaasa , Oulu-Kajaani , Oulu-Kemi , Oulu-Rovaniemi , Kittilä-Ivalo ja Kajaani-Kuusamo. Finnair lentää noita lyhyitä reittejä n. 145 paikkaisella koneella ja kone on puoliksi tyhjä. Onko järkeä? Parempi lopettaa nuo reitit tai vaihtaa konetta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


MarWa kirjoitti:

Onko kellään kokemuksia jommasta kummasta yhtiöstä? Millainen palvelu ja ammattitaito sekä kokonaiskuva? Kun Golden Airilla on sen verran pieniä koneita, ottaako ne tuuleen pahasti? Onko kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu